مقالات

۱۲ اشتباه رایج و مخرب در سرمایه گذاری

همه ما در زندگی مرتکب اشتباه شده‌ایم اما معمولا اشتباه در سرمایه گذاری چه به لحاظ مالی و چه روانی بهای سنگینی را در پی دارد. مهم‌­ترین عاملی که می‌‌تواند در سرمایه­ گذاری به شما کمک کند، بررسی خطاها و اشتباهات و آگاهی و درس گرفتن از آن­‌هاست زیرا این عامل می‌تواند مهم­‌ترین بخش در یک برنامه سرمایه­ گذاری موفق باشد.

در این مطلب به بررسی برخی از رایج‌ترین اشتباه ها در سرمایه گذاری می‌پردازیم که پرهیز از آن‌ها می‌تواند مسیر موفقیت شما در سرمایه گذاری را هموارتر کند.

اشتباه اول: خرید در قیمت بالا

برای آنکه بتوانید در بازار سرمایه سود خوبی کسب کنید ابتدا باید به قیمت سهم توجه داشته باشید. خرید در قیمت پایین و فروش در بالاترین قیمت نخستین موردی است که در سرمایه گذاری حائز اهمیت است اما برخی از افراد و معامله­‌گران تنها به گذشته سهم توجه می‌­کنند و استدلال‌­شان این است که چون در گذشته سهم روند خوبی داشته و عملکرد دارایی‌­اش خوب بوده، بنابراین می‌­تواند در آینده هم همین روند رو به رشد را حفظ کند.

در واقع سرمایه گذاری این افراد تاکتیکی است، نه راهبردی و برای معاملات خود شیوه و برنامه مشخصی ندارند زیرا تنها به تحرکات بازار واکنش نشان می‌­دهند و به همین خاطر سهم را گران می‌­خرند و ارزان می‌­فروشند که اشتباه رایج و مهلکی در دنیای سرمایه گذاری است.

برخی از افراد نیز به دلیل آن­ که به پیشنهاد دیگران و تنها با پیروی از سایرین اقدام به خرید سهم می­‌کنند هم در معرض ریسک گران خریدن قرار دارند. در این حالت برای مدت کوتاهی برخی از سهام در بازار مورد توجه قرار می­‌گیرند و به دلیل تقاضایی که نسبت به سهم ایجاد می‌­شود، قیمت­شان افزایش می‌­یابد.

همین امر باعث استقبال سهامداران می‌­شود و سرمایه گذار هم در زمانی که سهم در اوج قیمتی قرار دارد، اقدام به خرید می‌­کند چرا که تنها گذشته سهم را بررسی کرده و از وضعیت آینده سهم اطلاع ندارد.

اشتباه دوم: فروش در قیمت پایین

برخی از سرمایه­ گذاران نمی­‌توانند اشتباه خود را بپذیرند و این یک اشتباه بزرگ در سرمایه گذاری است. این افراد دارای غروری هستند که زمانی که به اشتباه سهمی را در قیمت بالا خریداری می‌­کنند، نمی­‌خواهند اشتباه خود را بپذیرند و حاضر به فروش سهم­شان برای جلوگیری از ضرر بیشتر نیستند. در این شرایط باید این نکته را در نظر داشت که حتی سرمایه گذاران حرفه‌­ای نیز همیشه موفق عمل نمی­‌کنند.

اشتباه سوم: نداشتن برنامه مشخص برای سرمایه گذاری

یکی دیگر از عوامل موفقیت در سرمایه گذاری، داشتن برنامه مشخص و معین است. داشتن برنامه به سرمایه گذار کمک می­‌کند تا بداند به چه اندازه توان تحمل ریسک در بازار را دارد و بتواند در آینده بهتر تصمیم بگیرد.

برای داشتن برنامه سرمایه گذاری، چند اصل را باید در نظر داشت که از جمله آن‌ها می‌توان به افق زمانی، میزان ریسک‌پذیری، میزان وجوه قابل سرمایه گذاری و میزان افزایش احتمالی سرمایه گذاری در آینده اشاره کرد. توجه به این عوامل برای سرمایه گذاری ضروری است.

اشتباه چهارم: سرمایه ­گذاری صرف روی یک سهم خاص

برای آن که سرمایه گذار بتواند ریسک سرمایه گذاری خود در بازار کاهش دهد، بهتر است به جای تمرکز بر یک سهم خاص یا یک صندوق سرمایه گذاری، بر تعدادی از سهام و یا چند صندوق، سرمایه گذاری کند که در صورت نوسان یک نوع خاص از سهم یا اوراق بهادار یا تغییر در بخش خاصی از اقتصاد، سرمایه‌اش کمتر دچار نوسان شود.

البته در تشکیل سبد سرمایه گذاری این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که نباید سبدتان بیش از حد متنوع باشد و به سراغ خرید سهام مختلف بروید، چرا که برای خرید هر سهم باید کارمزد پرداخت نمایید و خرید بیش از انداره سهام موجب پرداخت پول کارمزد زیادی می‌شود.

همچنین نکته دیگری که باید به آن توجه داشت، این است که در صورتی که چند صندوق یا سهام را خریداری می­‌کنید، نباید همگی آن‌ها از یک صنعت انتخاب و خریداری شوند، بلکه باید از گروه‌های متنوعی انتخاب شوند اما این تنوع از لحاظ نوع صنعت مد نظر است، نه تنوع بیش از اندازه (تعدادی) سهم یا صنعت.

برای تشکیل سبد سرمایه ‌گذاری هم مشورت گرفتن و استفاده از راهنمایی‌­های افراد آگاه و مشاور بهترین تصمیم است.

اشتباه پنجم: سرمایه ­گذاری بر سهام به جای شرکت

عده‌­ای سرمایه گذاری به خصوص سرمایه گذاری در بازار بورس را قمار و یک بازی برد و باخت می‌­دانند، درحالی که تعریف سرمایه گذاری، پذیرش ریسک معقول با هدف تأمین مالی یک بنگاه اقتصادی معین است.

در تحلیل بنیادی به جای آن که تغییرات روزانه سهم را بررسی کنیم، ویژگی­‌های صنعت و شرکت را بررسی می‌­کنیم که متوجه شویم آیا در آینده و بلند مدت رشد خواهد داشت یا نه.

توجه به مسائل راهبردی شرکت و محصولات تولیدی از موارد لازم و ضروری است اما برخی از افراد بدون توجه به آن و تنها براساس علاقه شخصی یا استقبال سایرین به یک سهم، نسبت به خرید آن اقدام می­‌کنند که همین امر موجب زیان و از دست رفتن سرمایه­‌شان می‌­شود.

اشتباه ششم: بسنده کردن به اخبار رسانه‌­ها

توجه به اخباری که همگانی شده از اشتباه‌های رایجی است که سرمایه گذاران مبتدی در سرمایه گذاری خود مرتکب می‌شوند.

همیشه به خاطر داشته باشید که شما با عده‌­ای سرمایه گذار حرفه‌­ای طرف هستید که این سهام­داران اطلاعات خود را از چندین منبع مستقل به دست می‌­آورند و با تحلیل­گران زیادی در ارتباط هستند، پس به خوبی اطلاعات را تجزیه و تحلیل می­‌کنند. در نتیجه قطعا اخباری که شما دریافت کرده‌­اید را سایر سرمایه گذاران و افراد هم دریافت کرده‌­اند و بنابراین این اخبار تاثیر خود را قبلا بر بازار گذاشته است، پس طبق اخباری که از رسانه همگانی دریافت می­‌کنید، نسبت به اصلاح پورتفوی خود اقدام نکنید.

اشتباه هفتم: خرید و فروش مکرر

افراد مبتدی در بازار بهتر است به جای خرید و فروش مکرر سهام، سهمی را خریده و آن را نگهداری کنند. دو تن از استادان دانشگاه کالیفرنیا به منظور بررسی میزان سود دریافتی و هزینه‌­های انجام شده (هزینه کارمزد) برای معاملات افراد، بر روی بیش از ۶۴ هزار نفر از سرمایه گذاران یک مؤسسه بزرگ کارگزاری، طی سال­‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۶ بررسی انجام داده‌اند.

طبق این بررسی انجام شده، سود سالانه حاصل از سرمایه گذاری این افراد ۱۷.۷ درصد بود که از میانگین بازار سهام ۰.۶ درصد بیشتر بود اما با کاهش هزینه کارمزد معاملات انجام شده از سود دریافت شده، سود افراد به ۱۵.۳ درصد در سال کاهش یافت که ۱.۸ درصد کمتر از میانگین بازار سهام بود. در نتیجه هرچه تعدد سرمایه گذاری خود را کاهش دهید، در نهایت احتمالا سود بیشتری کسب خواهید کرد.

اشتباه هشتم: پرداخت بیش از حد کارمزد

سرمایه گذاران باید پیش از دریافت کد بورسی از کارگزاری، هزینه­‌های سرمایه گذاری در بازار را که به عهده او گذاشته می‌­شود و شامل هزینه‌های مدیریت پرتفوی و کارمزد معاملات است، جویا شود و عایدی سرمایه‌­اش را با توجه به هزینه‌­هایی که وجود دارد، برآورد کند.

اشتباه نهم: عدم آگاهی از میزان ریسک‌پذیری

نکته‌ای که تمام سرمایه گذاران باید به آن توجه داشته باشند و هرگز فراموش نکنند، میزان ریسک­‌پذیری­‌شان است.

سرمایه گذاری بدون ریسک وجود ندارد. افرادی که با دید بلندمدت سرمایه­ گذاری می‌­کنند، علاوه برآن که انتظار درآمد بیش­تری دارند، ریسک بیش­تر سرمایه گذاری خود را هم پذیرفته‌­اند.

برای بررسی و ارزیابی میزان ریسک‌­پذیری­تان نباید منتظر باشید تا ارزش دارایی‌­تان کاهش یابد یا وارد زیان شوید، بلکه از همین امروز باید میزان ریسک­‌پذیر بودن خودتان را مشخص کنید.

برای اندازه­‌گیری میزان ریسک­‌پذیر بودن دیگران نیز می‌­توانید با بررسی روحیات اخلاقی شخص و در نظر داشتن احتمال ضرر در پورتفوی او، میزان اشتیاقش به پذیرش ریسک یا ریسک‌­گریز بودن را متوجه شوید.

البته با تمام نکات گفته شده و احتیاط در نظر گرفته شده با تلاش و جدیت در کار می‌­توان به راحتی ریسک را کاهش داد و سرمایه گذاری مطمئنی داشت.

اشتباه دهم: سهل‌انگاری

به دلیل اینکه افراد از بازار و سرمایه گذاری اطلاعات کافی ندارند، یا اینکه از سرمایه گذاری­‌های قبلی که داشته‌اند سودی کسب نکرده‌اند، تمایلی به سرمایه گذاری ندارند اما سرمایه گذار در هر موقعیت و فرصتی باید با توجه به ابزارهای موجود و تحلیل‌ها، پورتفوی بورسی خود را به طور منظم و مرتب بررسی نمایند تا از مطابقت پورتفوی خود با اهدافش مطمئن شود. به این طریق ریسک و نگرانی از دست دادن سرمایه­‌شان را هم کم می­‌کنند.

اشتباه یازدهم: اعتماد به نفس کاذب

متاسفانه بسیاری از افراد اینگونه تصور می­‌کنند که درباره بازار دانش و اطلاعات کافی دارند، در حالی که هیج تحصیلات علمی یا مطالعه‌­ای در ارتباط با مسائل مالی ندارند و تنها بر اساس نظریه و ایده‌­هایی که در بین مردم رایج و پذیرفته شده است، تصمیم­‌گیری و اقدام به سرمایه گذاری می­‌کنند؛ از این رو در مورد عواقب کارهای­شان نیز اطلاعی ندارند و در سرمایه گذاری دچار اشتباه می‌شوند.

جاش بیلینگز (Josh Billings)، طنزنویس آمریکایی می­‌گوید، « آنچه انسان نمی‌داند از وی احمق نمی‌سازد؛ بلکه آنچه تصور می‌­کند که می­‌داند ولی در واقع نمی­‌داند وی را به یک احمق تبدیل می­‌کند ».

مثال این امر مانند این است که فردی بدون داشتن هیچ اطلاع و دانش کافی، حتی بدون نقشه مسیریاب یا راهنما تصمیم سفر به محلی بگیرد. در واقع فرد بدون در نظر گرفتن عواقب تصمیمش و بدون هیچ اطلاعاتی تصمیم  به سفر گرفته است. طبیعتا این تصمیم­‌گیری عواقب و نتایج فاجعه­‌باری به همراه خواهد داشت.

اشتباه دوازدهم: انتظار بی‌جا

بازار سرمایه همیشه رو به رشد و صعودی نیست و گاهی حباب قیمتی نیز به ­وجود می‌­آید اما سرمایه گذاران در چنین مواقعی نباید اجازه دهند تا عوامل بیرونی بر تصمیم‌­های آن­‌ها اثر سوء داشته باشد و موجب تغییر استراتژی سرمایه گذاران گردد زیرا عدم صبوری و تصمیم‌گیری عجولانه در چنین شرایطی منجر به ریسک بیشتر و گاهی متحمل شدن زیان می‌گردد.

در چنین شرایطی با مقایسه عملکرد پورتفوی سرمایه ­گذار با شاخص‌­های پایه می­‌توان تصمیم معقولانه و درست­‌تری گرفت و احتمال اشتباه در سرمایه گذاری را کاهش داد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن