اخبار

افت شاخص ۳۵ صنعت بورس در یک هفته

در هفته‌ی منتهی به ۹ مهر، ۳۵ صنعت بورس با افت شاخص همراه بودند و تنها دو صنعت توانستند رشد شاخص را تجربه کنند. همچنین تنها یک صنعت نسبت به هفته قبل بدون تغییر ماند.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از روزنامه‌ی دنیای اقتصاد، برآیند کلی شاخص‌های سهامی در بورس تهران تا ۱۹ مرداد ماه در قالب شاخص کل بازار سهام، نشان‌گر بازدهی بیش از ۳۰۰ درصدی از ابتدای سال است. این شاخص‌های سهامی در ۳۸ صنعت بورس از ابتدای سال یک رشد دسته‌جمعی را تجربه کردند؛ به گونه‌ای که شاهد تزریق نقدینگی تازه به چرخه‌ی معاملاتی شرکت‌ها تا ۱۹ مرداد بودیم. این تزریق بدون توجه به وضعیت بنیادی بورس و به‌طور مشخص صورت‌‌های مالی انجام شد.

در چنین شرایطی به جهت افزایش جریان ورودی نقدینگی شاهد رشد حبابی صنایعی بودیم که که از پتانسیل رشد قیمت برخوردار نبودند. همزمانی این مسئله با ورود دماسنج بازار سهام به فاز اصلاح، ریزش قیمت بیشتری را در این صنایع که اکثراً زیان‌ده محسوب می‌شدند به همراه داشت. به عبارت دیگر، اصلاح شاخص بهانه‌ تشدید خروج نقدینگی از سایر صنایع را هم مهیا کرد.

تزریق هجومی نقدینگی تازه به بازار بورس که با رویکرد نوسان گیری انجام شد نیز با توجه به اصلاحات متعدد، از چرخه معاملاتی بورس و فرابورس کنار رفت. در نتیجه شاهد افت و عقب‌گرد شاخص‌های سهامی و تخلیه پول بودیم و به این ترتیب بازدهی شاخص کل متوقف شد به گونه‌ای که تا تا پایان معاملات هفته گذشته به ۱۹۳ درصد رسید.

شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته افت ۶.۷ درصدی را در حالی به ثبت رساند که دلار در مرز کانال ۳۰ هزار تومانی نوسان کرد. هر چند تاکنون صنایع و شرکت‌ها صورت‌های مالی خود را بر اساس نرخ فعلی دلار منتشر نکرده‌اند، اما به اعتقاد کارشناسان بازار سرمایه افزایش میانگین یک ساله نرخ دلار می‌تواند بر سودآوری صنایع صادرات محور و به تبع آن در وضعیت سایر صنایع مرتبط نیز اثر‌گذار باشد. در این میان افت شاخص کل هم وزن طی یک هفته گذشته به ۳.۸ درصد محدود شد. آماری که نشان می‌دهد گروه‌های بزرگ بازار در افت قیمت پیش قدم بودند. البته بخشی از کاهش کمتر شاخص هم‌وزن نسبت به شاخص کل به محدودیت حجم مبنا بازمی‌گشت جایی که گروه‌های کوچک بازار به دلیل حجم کم دادوستدها از پس پر کردن حجم مبنا برنمی‌آیند و قیمت‌های پایانی افت کمتری را نسبت به قیمت دادوستدها تجربه می‌کنند.

بازدهی صنایع بورسی در هفته منتهی به نهم مهر‌ماه ۱۳۹۹ نشان می‌دهد که فقط دو صنعت توانستند با رشد شاخص همراه شوند. در این میان ۳۵ صنعت بورسی با افت و یک صنعت نسبت به هفته قبل بدون تغییر ماند. صنایع خرده فروشی با ۱.۸ و کاشی و سرامیک با ۱.۷ درصد افزایش وضعیت مطلوب‌تری را نسبت به سایرین تجربه کردند. داده‌های آماری حکایت از بیشترین بازدهی منفی بین ۴ صنعت مخابرات با افت ۱۶.۵ درصدی، فرآورده‌های نفتی و استخراج نفت و گاز هر یک با افت ۱۴.۵ درصدی و محصولات کاغذی با ۱۳.۲ درصد کاهش در یک هفته گذشته دارد.

صنعت بانک نیز طی هفته گذشته افت ۱.۹ میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود را تجربه کرد. صنعت فرآورده‌‌های نفتی نیز هرچند در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته کمی متعادل شد اما به‌طور کلی این صنعت با بازدهی منفی ۱۴.۵ درصدی همراه بود. در این میان بازدهی صندوق پالایشی یکم که به تازگی مهلت پذیره‌نویسی آن به پایان رسید، نیز دستخوش تغییر شد؛ به طوری که از تخفیف ۳۰ درصدی دولت مقدار ناچیزی باقی مانده است.

هر چند این نهاد وعده راه‌اندازی صندوق ETF دارا سوم را در آینده نه چندان دور به سرمایه‌گذاران داده است اما بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارا یکم و پالایش یکم می‌تواند نقش بسزایی در ورود پول به آخرین صندوق‌‌ سرمایه‌گذاری دولتی داشته باشد. استقبال یا عدم استقبال از دارا سوم سوالی است که پاسخ آن مستقیما در عملکرد و میزان بازدهی دو صندوق نخست نمایان می‌شود.

صنایع صادرات محور نیز طی هفته منتهی به نهم مهر‌ ماه ۱۳۹۹ تحت تاثیر عوامل بنیادی قرار نگرفتند و غالبا در مدار نزولی نوسان داشتند. پیش‌بینی می‌شود که سیگنال مثبت صادراتی‌‌ها همزمان با بازگشت نماگر اصلی به روندی متعادل سایر شاخص‌‌های سهامی را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال عملکرد ماهانه صنایع بورسی و چشم‌انداز آتی معاملات شرکت‌های بزرگ در صفحه ۱۰ روزنامه به‌طور کامل شرح داده شده است. به گفته صاحب‌نظران اقتصادی فرارسیدن پایان اصلاح می‌تواند نوید بازگشت قیمت سهام به مرز‌های سودآوری را به جامعه سهامداری طی چند وقت آتی دهد.

منبع
دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا