مقالات

۹ نکته برای سرمایه گذاری در بورس

چنان چه به تازگی وارد بورس شده‌اید و موفقیت در سرمایه گذاری در این بازار را دشوار و سخت می‌دانید، بهتر است بدانید که چند نکته اساسی در این مسیر وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند.

باید آگاه باشید که بازار بورس با ریسک بسیار همراه است و هر زمان ممکن است کمتر از آنچه که توقع داشته‌اید و از عملکرد شرکت‌ها برآورد کرده بودید، سود کنید؛ حتی اگر قوانین این بازار را رعایت کرده باشید.

پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا ۹ نکته اساسی برای سرمایه گذاری در بورس که بازدهی شما را از سرمایه گذاری در این بازار بالا می‌برد، بررسی کنیم.

۱-  در هر صورت بازگشت به میانگین اتفاق می‌افتد

بازار بورس در شرایط خوش‌بینی یا بدبینی، نهایتا در بلندمدت به سطح ارزش واقعی خود و اعتدال می‌رسد. تئوری بازگشت به میانگین بیانگر آن است که در اکثر مواقع، وقتی بازار از میانگین فاصله می‌گیرد یعنی اوج گرفته یا افت می‌کند، دوباره به سمت میانگین خود بازمی‌گردد و در نتیجه در طولانی‌مدت نزدیک به یک خط نوسان دارد. هر بازاری از جمله بازار بورس چنین شرایطی را تجربه می‌کند.

به شما پیشنهاد می‌کنیم که چنانچه در بورس سرمایه گذاری کرده‌اید، این نکته مهم را مد نظر داشته باشید و با تهیه یک برنامه متعادل، به آن عمل کنید.

همانگونه که می‌دانید، صبر و حوصله، آگاهی و محتاط بودن از معیارهای مهم برای سرمایه گذاری‌های اصولی است.

تلاش کنید با دقت همه اتفاقات بازار را رصد و ارزیابی کنید و بهترین تصمیم را بگیرید و بر اساس صحبت‌های دیگران یا تحت تاثیر هیجان بازار عمل نکنید.

۲- بازار همیشه قبل از رشد غیرمتعارف اصلاح می‌شود

هر لحظه امکان دارد که بازار بورس و سهام بیش از حد رشد کند و سپس با اصلاح نامتعارف روبه‌رو شود. به خاطر داشته باشید که هنگامی اصلاح قیمت اتفاق می‌افتد که ارزش سهام از نقطه اوج، بیشتر از ۱۰ درصد و کمتر از ۲۰ درصد کاهش پیدا کند. در نتیجه اصلاح بیش از حد، به معنی کاهش بیش از این اعداد است.

زمانی که بازار ریزش دارد، فرصت مناسبی برای خرید سهام توسط سرمایه گذاران است ولی این را به یاد داشته باشید که ممکن است قیمت چه در جهت منفی و چه در جهت مثبت بیش از اندازه اصلاح شود. بنابراین همان گونه که گفتیم بردباری، محتاط بودن و علم بورس از جمله معیارهای اساسی برای سرمایه گذاری درست هستند.

۳بازار به طور دائم رشد بیش از اندازه ندارد

گاهی حتی پردرآمدترین سرمایه گذاران بورس هم معتقد هستن، زمانی که همه چیز به نفع آن‌ها در رشد است، برای به دست آوردن سود محدودیت وجود ندارد اما حقیقت این است که این سخن درست نیست و در حوزه اقتصاد هیچ چیز دائمی نیست.

اگر بازار شرایط قرمز را بگذراند و شما منتظر فرصت مناسب برای خرید سهام باشید و یا بازار در حال رشد باشد و شما قصد فروش و به دست آوردن سود داشته باشید، فرقی نمی‌کند و باید بدانید که این روند دائم نیست و بازگشت به میانگین اتفاق می‌افتد.

۴- زمان مناسب برای ورود و خروج از هر سهام را تعیین کنید

سهامی که قیمت آن به سرعت رشد می‌کند، معمولا اصلاح قیمت زیادی هم خواهد داشت. این امر سبب می‌شود که سرمایه داران قادر نباشند با خیال آسوده برای اقدام بعد خود تصمیم بگیرند.

نکته مهم این است که وقتی بازار بیش از حد رشد می‌کند، برای پیشگیری از تصمیمات هیجانی و عجولانه، دیگر خرید و فروش نکنید. با مشخص کردن زمان ورود به یک سهم و خروج از آن، سرمایه گذار کمتر ضرر می‌کند و یا سود کسب شده از این سرمایه گذاری از بین نمی‌رود.

۵- بسیاری سهام را در اوج می خرند یا در کف می فروشند

افراد فعال در بورس معمولا به آخرین اخبار یا گفته‌های دیگران اعتماد می‌کنند. باید بدانیم که وقتی اخبار و گزارشی از روند قیمت یک سهم منتشر می‌شود، حرکت آن سهام متوقف شده و در حال بازگشت به میانگین است. بنابراین این اعتمادهای اشتباه باعث می‌شود که فردی سهامی را در اوج بخرد یا در کف بفروشد. ضمن اینکه تصمیم برای خروج از یک سهام، از ورود به آن دشوارتر است. سعی کنید در تفکر خود استقلال داشته باشید تا بتوانید به درستی در بازار بورس عمل کنید.

۶- ترس و طمع، دو دشمن سرمایه گذاران در بازار بورس

به یقین باید گفت که احساسات انسانی چون ترس و طمع و عجول بودن بدترین دشمن در سرمایه گذاری درست هستند. رویکرد و عملکرد منظم در بازار ویژگی است که بیشترین سود را برای شما به ارمغان می آورد، حال چه برای بلندمدت سرمایه گذاری کنید و چه به صورت روزانه معامله داشته باشید.

برای هر خرید و فروش باید با برنامه‌ریزی ورود کنید و بدانید که زمان صعود و نزول بازار چه موقع است.

همان گونه که گفتیم، تصمیم‌گیری در زمان خروج از یک سهم به مراتب سخت‌تر از ورود به سهام یک شرکت است. شاید در تئوری‌ها و برآوردهای خود از بازار و کسب سود و زیان آن درست عمل کنید؛ اما وقتی زمان عمل می‌رسد، ترس و طمع مانع تصمیم‌گیری درست شما بشود و برای شما عملکرد اشتباهی را رقم بزند.

اگر به تازگی وارد بازار بورس شده‌اید یا سال‌ها است که به صورت حرفه‌ای بازار را دنبال می‌کنید، باز هم امکان دارد که تحت تاثیر نوسان‌های بازار و اخبار و هیجانات آن قرار بگیرید.

۷مراحل بازار خرسی

اشخاصی که بازار را تحلیل می‌کنند، الگوهای رایجی را در عملکردهای بارز گاوی و خرسی ارائه می‌دهند. در الگویی که برای بازار خرسی وجود دارد، بیان می‌شود که فروش زیاد سهام، در قیمت پایین صورت می‌گیرد. همچنین در این بازار قیمت‌ها حدود ۲۰ درصد یا گاهی بیشتر ارزش خود را از دست می‌دهند. در بیشتر مواقع، بازار خرسی به دلیل کارکرد ضعیف اقتصادی پدید می‌آید و همه شاخص‌ها را شامل می‌گردد.

در این بازار معمولا ارزش سهام موقتا افزایش می‌یابد و قبل از اصلاح قیمت و کاهش قیمت، باعث جلب توجه سرمایه گذاران می‌شود. این افزایش قیمت‌های کاذب باعث خوش‌بینی و حدس و گمان‌های اشتباه نسبت به آینده بازار می‌شود که خیلی زود متوقف خواهد شد. در چنین شرایطی که برخی سرمایه داران در اوج سهام را خریداری کرده‌اند، با کاهش قیمت روبه‌رو می‌شوند و ضرر می‌کنند.

در پایانِ بازار خرسی، بازار به شدت تضعیف می‌شود، به طوری که رکود بر بازار حاکم می‌شود.

۸- از نظرها و پیش‌بینی‌های افراد متخصص بهره ببرید

زمانی که شخصی قصد خرید یک سهم را دارد و خریدار دیگری برای آن سهم وجود ندارد؛ به این معنی است که در چنین شرایطی ارزش سهام پایین می‌آید.

این امر برای فروش هم صدق می‌کند. در نتیجه وقتی یک کارشناس بازار در تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های خود به خرید یا فروش یک سهم توصیه می‌کند، دقت داشته باشید که همه به این سخنان توجه می‌کنند؛ به طوری که خرید و فروش سهام اشباع می‌شود و شرایط دیگری اتفاق می‌افتد.

۹بازار گاوی بهتر از بازار خرسی است

به بازاری که در آن قیمت‌ها روند افزایشی دارند، بازار گاوی می‌گویند و این بازار برای افراد فعال در بورس جذاب است. مشخص است که در این روند، افزایش ارزش سهام و کسب سود باعث خوشحالی همه می‌شود.

در این بین برخی به فروش قرضی سهام اقدام می‌کنند. سرمایه گذارانی که این کار را می‌کنند، با امید به کم شدن قیمت، سهامی را که قرض گرفته‌اند به فروش می‌رساند. در عوض تعهد می‌دهند که اصل و بهره سهم را به شخص قرض‌دهنده سهام بدهند. در حقیقت سهمی که متعلق به آن‌ها نیست را به صورت قرضی گران‌تر می‌فروشند و سپس با خرید ارزان‌تر همان سهم، به شخص صاحب قرض بازمی‌گردانند.

در پایان باید در نظر داست که سرمایه گذاری در بورس راحت نیست و همراه با ریسک است. در زمان فعالیت در بازار باید عوامل زیادی را مدنظر داشته باشید و از دانش کافی برخوردار باشید تا استراتژی متعادلی را برای معامله‌گری و سرمایه گذاری‌های خود در پیش بگیرید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن