آموزشویدئو

بهترین زمان معامله در بورس چه ساعتی است؟

اگر قصد خرید از یک فروشگاه را داشته باشید، ساعت مراجعه شما به فروشگاه تاثیر خاصی در بهایی که برای خرید خود پرداخت می‌کنید، ندارد. اما در بازار بورس قیمت‌ها هر لحظه در حال تغییر هستند و یک سرمایه‌گذار هوشمند همیشه به دنبال خرید در پایین‌ترین قیمت و فروش در بالاترین قیمت ممکن است. بنابراین یافتن بهترین زمان و ساعت برای خرید و فروش سهام در بورس می‌تواند تاثیر قابل توجهی در نتیجه هر معامله داشته باشد. چنین مسئله‌ای در قالب مهارت بازارخوانی قابل بررسی است. در ادامه بررسی می‌کنیم که بهترین زمان برای خرید و یا فروش سهام در بورس چه ساعتی است.

ساعات مجاز خرید و فروش سهام در بورس

بازار بورس ایران در طول روز به مدت سه‌ساعت و نیم (از ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰) باز است. در این زمان می‌توانید اقدام به معامله و خرید و فروش کنید. البته در حال حاضر، سهامداران در بازه ۱۵ دقیقه‌ای پیش‌گشایش بازار – یعنی از ساعت ۸:۴۵ تا ۹ – می‌توانند سفارش‌های خود را ثبت کنند. اما در این زمان هیچ معامله‌ای صورت نمی‌گیرد؛ بلکه تنها می‌توان سفارش‌های خرید یا فروش را درج کرد.

پس از اتمام این زمان، از ساعت ۹ الی ۱۲:۳۰ امکان معامله در بازار اصلی و سایر بازارها فراهم می‌شود. پس از به پایان رسیدن این زمان، تا ساعت ۸:۳۰ روز بعد امکان معامله وجود نخواهد داشت. با بیان این توضیحات، اکنون وقت آن رسیده است تا بهترین زمان معامله در بورس برای خرید با فروش سهام را بررسی کنیم.

بهترین زمان معامله برای خرید سهام در بورس

بهترین زمان معامله در روز برای خرید و فروش سهام در بورس

حالا حتما برای شما هم این سوال مطرح شده است که در چه ساعتی از این بازه سه ساعت و نیمه بهتر است که خرید یا فروش را انجام دهیم؟ باید این مطلب را در نظر داشت که بازار در برخی ساعات شاهد حجم معاملات فراوانی است. هم‌چنین در برخی ساعات نیز معاملات کم‌حجم‌تر خواهند بود. برای آشنایی بیشتر با حجم معاملات و تاثیرات آن، مقاله «حجم معاملات؛ معیاری برای قدرت روند قیمت‌ها در بورس» را بخوانید.

بهترین زمان معامله برای خرید سهام، ۱۵ دقیقه پایانی بازار است؛ یعنی از ساعت ۱۲:۱۵ تا ۱۲:۳۰. این بازه بهترین زمان معامله برای خرید به شمار می‌روند.

در مباحث تحلیل تکنیکال، آمده است که خرید سهم معمولا در دو صورت انجام می‌شود؛ یکی زمانی که قیمت سهم از حمایت برگشته باشد و دیگری هنگام شکستن مقاومت. با توجه به این مطلب و هم‌چنین با تکیه بر فنون بازارخوانی می‌توان زمان مناسب خرید سهام را مشخص کرد.

یکی از شرایط شکستن مقاومت این است که کندل قیمتی در آن روز در بالای قیمت مقاومت مورد نظر بسته شود. برای درک بهتر این جمله مثالی بیان می‌کنیم. اگر ساعت ۱۰ (یا هر زمان دیگری) با این ذهنیت که قیمت در بالای سطح مورد نظر بسته و تثبیت شده است، اقدام به خرید کردید و سپس تا انتهای زمان معاملات یعنی ساعت ۱۲:۳۰ شاهد افت قیمت بودید، ممکن است که قیمت در نهایت پایین‌تر از سطح مقاومت بسته شود. یعنی شما بدون توجه به بهترین زمان معامله و پیش از اینکه شکستی اتفاق بیفتد، اقدام به خرید سهم در سقف قیمتی کرده‌اید. در این صورت احتمال دارد متحمل ضرر فراوانی شوید.  

اما اگر با توجه به بهترین زمان معامله، در ۱۵ دقیقه و یا حتی پنج دقیقه پایانی بازار خرید کنید، اطمینان خواهید یافت که این خرید در زمانی صورت گرفته که قیمت بسته شده است. اگر قیمت در بالای سطح مقاومت تثبیت شود، یکی از شروط شکست استاندارد قیمت رعایت شده است.

بهترین زمان فروش سهام در بورس چه ساعتی است؟

بهترین زمان برای فروش سهم نیز مانند خرید آن، از جمله مباحثی است که به کمک بازارخوانی قابل تعیین است. فروش سهام معمولا در این دو زمان اتفاق می‌افتد:

  1. هنگام رسیدن به تارگت قیمتی
  2. هنگام فعال شدن حد ضرر

معمولا بهترین زمان معامله برای فروش سهم، ابتدای بازار یعنی از ساعت ۹ تا ۹:۱۵ است. اگر به تارگت قیمتی رسیده‌اید، پس روند سهم صعودی بوده است. طبیعی است که در چنین شرایطی، تقاضا برای خرید سهام زیاد است. از همین رو امکان فروش سهم در درصدهای مثبت در ۱۵ دقیقه آغازین بازار زیاد خواهد بود.

در مواردی که حد ضرر فعال شده، حتی اگر می‌خواهید سهم را با قیمتی پایین‌تر از حد ضرر بفروشید، باید سریع‌تر اقدام کنید. در چنین مواقعی به دلیل از دست رفتن حمایت ممکن است در صورت دیر اقدام کردن، در صف فروش بمانید و نتوانید از سهم خارج شوید. پس با توجه به بهترین زمان معامله اقدام به فروش سهم خود کنید.

توجه داشته باشید که فروش در ۱۵ دقیقه ابتدایی معاملات برای سهم‌هایی که در صف خرید قفل هستند، صدق نمی‌کند. زیرا با فروش این سهام در این بازه ممکن است از ادامه روند جا بمانید و سهم دیگر اجازه ورود به شما را ندهد. با این کار تنها بخشی از سود خود را از دست می‌دهیم.

جمع‌بندی

برای یک معامله‌گر، تشخیص بهترین زمان برای فروش یا خرید سهام بسیار مهم است. زیرا یه سرمایه‌گذار موفق تا حد ممکن تلاش می‌کند که سهم را در پایین‌ترین قیمت بخرد و در بالاترین قیمت بخرد. در بازار بورس ایران، بهترین ساعت برای خرید سهم، ۱۵ دقیقه پایانی فعالیت بازار یعنی از ساعت ۱۲:۱۵ تا ۱۲:۳۰ است. این زمان بهترین زمان معامله برای خرید سهام است. به این ترتیب قیمت در بالای سطح مورد نظر بسته خواهد شد و موقعیت مناسبی برای خرید وجود دارد.

در خصوص بهترین زمان معامله برای فروش سهام نیز می‌توان گفت که ۱۵ دقیقه آغازین در معاملات روزانه، یعنی از ساعت ۹ تا ۹:۱۵ زمان مناسبی برای این کار است. در این بازه، معاملات به صورت هیجانی انجام می‌شود و زمان مناسب‌تری برای فروش سهم است. البته باید توجه داشت که فروش در ۱۵ دقیقه ابتدایی معاملات برای سهم‌هایی که در صف خرید قفلند، صدق نمی‌کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا