اخبار

مسدودسازی کدهای معاملاتی فقط با دستور قضایی یا مراجع ذی‌صلاح امکان‌پذیر است

در جلسه کمیته سیاست‌های عملیاتی و نظارتی بر بازار اعلام شد که مسدودسازی کدهای معاملاتی فقط با دستور قضایی یا مراجع ذی‌صلاح امکان‌پذیر است.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری سنا، در جلسه کمیته سیاست‌های عملیاتی و نظارتی بر بازار که مدیران عامل بورس و فرابورس و معاونت نظارت بر ناشران و بورس‌ها در آن حضور داشتند، اعلام شد که بورس‌ها و کارگزاران اساسا امکان مسدودسازی کدهای معاملاتی را نداشته و این موضوع نیازمند صدور دستور قضایی یا اخذ تصمیم توسط سایر مراجع ذی‌صلاح است.

با توجه به اینکه کدهای معاملاتی بسیار کمی، محدودیت در دسترسی برخط (آنلاین) داشتند، در گام نخست مقرر شد کارگزاران دوباره به احراز صلاحیت و رفع محدودیت دسترسی مستقیم در خصوص کدهای مربوطه اقدام کنند.

رویه سازمان بورس اوراق بهادار و ارکان به این صورت است که ناظرین پس از احراز تخلف مطابق با آیین‌نامه مقرره، تنها دسترسی مستقیم افراد به بازار را برای مدت کوتاهی محدود کرده و مشتری در این مدت از طریق ایستگاه‌های کارگزاری اقدام به خرید و فروش می‌کند.

رفع محدودیت کدهای برخط در ۵ روز

در این جلسه با توجه به مسئولیت کارگزاری در احراز صلاحیت حرفه‌ای، مقرر شد اخذ تعهدنامه مطابق مسئولیت کارگزاری، توسط کارگزاری‌ها و حسب صلاحدید صورت گیرد.

همچنین، کدهایی که مطابق با ماده ۱۲ و تبصره آن در دستورالعمل اجرایی معاملات برخط شده‌اند، به صورت خودکار ظرف پنج روز رفع محدودیت می‌شوند. در این خصوص با توجه به تعداد کد محدود شده و نیز رفع محدودیت خودکار، صعود یا نزول شاخص‌های بازار سرمایه مرتبط با اقدام محدودسازی در نظر گرفته نمی‌شود.

گفتنی است که کار ویژه‌ کمیته مذکور، بررسی آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی و نظارتی مربوط به بازار است و پس از بحث و تبادل نظر، به مرور دستورالعمل‌های مربوطه تغییر و بهبود خواهند یافت.

منبع
سنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا