اخبار

صرفه جویی در هزینه ها با تبدیل زغال سنگ به انرژی های تجدیدپذیر

شرکت TransitionZero اعلام کرده است که با توجه افزایش قیمت زغال سنگ و گاز، با تبدیل زغال سنگ به انرژی تجدیدپذیر می‌توانیم در هزینه ها صرفه‌جویی کنیم.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از CNBC، رشد بی‌سابقه قیمت زغال سنگ و گاز باعث شده تا قیمت برای مصرف‌کننده‌ها و کسب‌وکارها افزایش یابد. اما راه نجاتی وجود دارد؛ براساس یافته‌های شرکت تجزیه و تحلیل آب و هوایی TransitionZero، با توجه به هزینه های پایین انرژی های تجدیدپذیر و افزایش نوسانات قیمت گاز، در حال حاضر تبدیل زغال سنگ به انرژی پاک در مقایسه با جایگزینی زغال سنگ با گاز هزینه کمتری دارد.

Jacqueline Yujia Tao تحلیلگر شرکت TransitionZero اعلام کرد که قیمت کربن مورد نیاز برای تبدیل زغال‌سنگ با انرژی‌های تجدیدپذیر کاهش یافته است. وی در مصاحبه با سی‌ان‌بی‌سی در روز چهارشنبه گفت که این بدان معنی است که شما می‌توانید با صرفه‌جویی در هزینه به انرژی‌های تجدیدپذیر روی بیاورید.

کاهش هزینه تبدیل زغال‌سنگ به انرژی تجدیدپذیر

در گزارش سی‌ان‌بی‌سی آمده است که میانگین جهانی هزینه جایگزینی زغال‌سنگ به انرژی‌های تجدیدپذیر در مقایسه با زغال سنگ به گاز، ۹۹ درصد از سال ۲۰۱۰ کاهش یافته است.

شرکت مذکور با استفاده از شاخص قیمت زغال سنگ برای پاکسازی کربن یا پروژه C3PI، قیمت کربن سبب می‌شود تا ۲۵ کشور سوخت خود را تغییر دهند و از زغال سنگ به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر مانند فتوولتاییک خورشیدی و یا باد بروند.

تقسیم‌بندی منطقه‌ای هزینه تبدیل زغال‌سنگ به انرژی تجدیدپذیر در مقایسه با تبدیل زغال‌سنگ به گاز
برای مشاهده در سایز بزرگ‌تر، بر روی عکس کلیک کنید.

یافته‌های این شرکت نشان می‌دهد که قیمت کربن مورد نیاز برای تغییر انرژی زغال سنگ به انرژی پاک به منفی ۶۲ دلار به ازای هر تن دی‌اکسید کربن منتشر شده در سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است. این قیمت با ۲۳۵ دلار در هر تن دی‌اکسید کربن مقایسه می‌شود تا آنها را تشویق کند که از زغال سنگ به گاز تبدیل شوند.

این موضوع جایگاه گاز طبیعی را به عنوان پل سوختی برای انتقال از زغال‌سنگ به انرژی پاک مانند باد، خورشید و دیگر انرژی‌های تجدیدپذیر به چالش می‌کشد. همیشه گاز به عنوان پلی از زغال‌سنگ به انرژی‌های تجدیدپذیر در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا از سوختن گاز کربن کمتری نسبت به سوزاندن زغال‌سنگ به وجود می‌آید.

تفاوت قیمت کربن برای تبدیل زغال‌سنگ به انرژی‌های تجدیدپذیر در مناطق مختلف

به گفته Tao، قیمت کربن برای تبدیل زغال سنگ به انرژی‌های تجدیدپذیر در مناطق مختلف متفاوت است و به دلیل تفاوت‌ها در ساختار بازار و مکانیسم‌های قیمت سوخت، این قیمت در آسیا در مقایسه با اتحادیه اروپا روشن نیست.

کشورهای جنوب شرقی آسیا مانند اندونزی، فیلیپین و ویتنام هنوز با هزینه نسبتاً بالایی برای انتقال مستقیم زغال سنگ به انرژی‌های تجدیدپذیر روبه‌رو هستند. این تحلیلگر معتقد است که این کشورها در تبدیل انرژی‌های تجدیدپذیر به دلیل استفاده تولیدکنندگان داخلی گاز و زغال سنگ از یارانه سوخت‌های فسیلی، عقب مانده‌اند.

انرژی‌های تجدیدپذیر، پوششی برای خطرات تغییرات آب و هوایی

Tao اعلام کرد که انرژی‌های تجدیدپذیر جدای از صرفه‌جویی در هزینه، به افزایش نگرانی‌های امنیت انرژی نیز کمک می‌کند. وی همچنین اظهار کرد که سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر پوششی را در برابر خطرات تغییرات آب و هوایی ایجاد می‌کند.

این تحلیلگر تصریح کرد که به نظر بانک‌ها وام دادن به واحدهایی که از سوخت فسیلی استفاده می‌کنند، خطرناک و همراه با ریسک است؛ زیرا، این واحدها در آینده نزدیک به دلیل تغییر انرژی جهانی به دارایی‌های نابود شده تبدیل خواهند شد. این بدان معناست که عرضه بالادستی محدودی وجود خواهد داشت و ما شاهد بازارهای تنگ فزاینده گاز و به طور کلی بازارهای سوخت فسیلی خواهیم بود که مستعد شوک‌های تقاضا و عرضه خواهند بود.

وی اضافه کرد که از سوی دیگر، زیرساخت‌های سوخت فسیلی می‌توانند در نتیجه تغییرات اقلیمی و رویدادهای شدید آب و هوایی با خطرات فیزیکی مواجه شوند. ما فکر می‌کنیم که سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر در حال حاضر می‌تواند مانعی ایجاد کند.

منبع
CNBC

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا