آموزش

چگونه سهام کاغذی را به آنلاین تبدیل کنیم؟

جامعه امروز با جامعه چند سال پیش تفاوت‌های بسیاری دارد. آن‌ زمان‌ها اینترنت و کامپیوتر به این اندازه رایج نبود. تمام امور به صورت دستی انجام می‌شد. معامله در بازار بورس هم مثل تمام ارگان‌ها و نهادها با روند کنونی تفاوت داشت. در آن سال‌ها چیزی به نام خرید و فروش آنلاین وجود نداشت. سهام به صورت برگه‌ای و کاغذی خرید و فروش می‌شدند. برای انجام معامله لازم بود که سهام‌دار به صورت حضوری به کارگزاری مراجعه کند. اکنون به لطف پلتفرم‌های معاملاتی آنلاین، سهام‌داران می‌توانند خرید و فروش خود را به کمک اینترنت انجام دهند. اما تکلیف سهام قدیمی چه می‌شود؟ آیا تبدیل سهام کاغذی به آنلاین امکان‌پذیر است؟ انتقال سهام قدیمی به پرتفوی بورسی چگونه انجام می‌شود؟ سوالات مربوط به این امر فراوان است اما روند تبدیل و انجام این کار، آسان است. تنها پس از طی چند مرحله می‌توانید سهام قدیمی خود را در پرتفوی‌تان داشته باشید.

سهام کاغذی را به آنلاین تبدیل کنید

انتقال سهام قدیمی به پرتفوی بورسی

ممکن است برخی از افراد ندانند که می‌توانند سهام قدیمی خود را به سهام آنلاین تبدیل کنند. پیش از آن که بورس به صورت آنلاین فعالیت کند، افراد سهام را به صورت کاغذی و از طریق پذیره نویسی می‌خریدند.  اما اکنون دیگر امکان معامله سهام کاغذی وجود ندارد. حال اگر چند برگه سهام از آن دوران در دست دارید، جای نگرانی نیست. می‌توانید با انجام چند کار ساده، دارایی‌های خود را زنده کنید و آن‌ها را در بازار بورس معامله کنید.

تنها راه استفاده از سهام قدیمی و انتقال آن به پرتفوی، تبدیل آن به سهام آنلاین است. برای این کار باید سهام برگه‌ای خود را به همراه داشته باشید و به کارگزاری‌های بورسی مراجعه کنید. هم‌چنین می‌توانید این کار را به صورت آنلاین انجام دهید. از این طریق می‌توانید سهام‌ قدیمی‌تان را بفروشید یا آن‌ها را به پرتفوی شخصی‌تان منتقل کنید.

ثبت نام در سجام و پیگیری سهام قدیمی به عنوان پیش‌نیاز

برای تبدیل سهام کاغذی به آنلاین، ابتدا لازم است که یک کد بورسی داشته باشید. به منظور دریافت کد بورسی هم باید ابتدا با مراجعه به آدرس sejam.ir و طبق مراحل ثبت‌نام در سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان یا سجام، ثبت نام خود را آغاز کنید. پس از احراز هویت، پیامکی دریافت خواهید کرد و می‌توانید باقی مراحل را انجام دهید.

اما اگر پیش‌تر سهام کاغذی داشته‌اید، برای پیگیری وضعیت آن‌ها لازم است که به سامانه سمات مراجعه کنید. در این سامانه می‌توانید وضعیت سهام قبلی خود را استعلام بگیرید. در این سایت از قسمت گزارش دارایی، می‌توانید استعلام‌های لازم را انجام دهید و گواهی سهام خود را دریافت کنید.

تهیه گزارش دارایی برای انتقال سهام قدیمی در سامانه سمات

آموزش تبدیل سهام کاغذی به سهام آنلاین

نحوه انتقال برگه سهام کاغذی به کارگزاری پیچیدگی زیادی ندارد و تنها لازم است که به صورت آنلاین مراحلی که در ادامه می‌آید را دنبال کنید. به این مسئله دقت کنید که سازوکار تمام کارگزاری‌ها مشابه است و تنها ممکن است با تفاوت‌های جزئی مواجه شوید. آن‌چه شما به آن نیاز دارید تغییر کارگزار ناظر سهام است.

  • وارد پلتفرم آنلاین کارگزاری خود شوید.
  • در پروفایل خود گزینه تغییر کارگزار ناظر را پیدا و روی آن کلیک کنید. دقت کنید که ممکن است این گزینه در کارگزاری‌های مختلف در منوهای متفاوتی وجود داشته باشد.
  • در این بخش لازم است نمادی که سهام کاغذی آن را در اختیار دارید در کادر مربوطه وارد کنید. باید کمی صبر کنید.
  • شاید در حین انجام این مراحل، سیستم از شما بخواهد فایل مربوط به گزارش دارایی خود را در قسمت مشخص‌شده‌ای بارگذاری کنید. این امکان وجود دارد که پس از ثبت درخواست با پیغام خطا مواجه شوید. معمولا این خطا به قدیمی بودن کد بورسی شما ارتباط دارد. یعنی ممکن است میان کد بورسی جدید و کد بورسی قبلی‌تان تطابقی وجود نداشته باشد. از طریق مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان می‌توانید که برای رفع مشکل مذکور اقدام کنید.  
روش تبدیل سهام کاغذی به آنلاین
  • پس از انجام این مرحله لازم است که چند روز (معمولا بین یک تا هفت روز) منتظر بمانید تا درخواست‌تان بررسی شود.
  • پس از تایید این عملیات، سهام کاغذی شما به سهام آنلاین تبدیل می‌شود. به این ترتیب می‌توانید دارایی خود را در پرتفوی کارگزاری‌تان ببینید. در نتیجه می‌توانید تا این سهام را نیز مانند سایر سهام خود خرید و فروش کنید.

البته فرآیند انتقال سهام قدیمی را به صورت حضوری نیز قابل انجام است. کافی است برگه سهم و مدارک شناسایی خود را در دست داشته باشید و به کارگزاری موردنظرتان مراجعه کنید. سپس با تکمیل فرم درخواست تغییر ناظر، می‌توانید مراحل را پیگیری و سهام کاغذی را به آنلاین تبدیل کنید.

نکته

در برخی موارد پیش می‌آید که شرکت مورد نظر شما هنوز در بازار بورس یا فرابورس پذیرفته نشده باشد. یعنی شما تنها سهام برگه‌ای آن شرکت را در اختیار دارید ولی نمی‌توانید این سهام را به پرتفوی خود منتقل کنید. به همین دلیل لازم است که در ابتدا بررسی کنید که آیا شرکت موردنظر شما در بورس پذیرفته شده یا خیر.

جمع‌بندی

اکنون به مدد فناوری و اینترنت، بازار بورس فعالیتش را به صورت الکترونیکی دنبال می‌کند و همین مسئله موجب شده است که استقبال از این بستر بیش از پیش باشد. اما برخی از افراد پیش از این دوران در بازار بورس فعالیت می‌کردند. در آن سال‌ها معاملات به شکل آنلاین نبودند و سهام به صورت برگه‌های فیزیکی میان سهام‌داران ردوبدل می‌شد. با توجه به این که عمر این سهام کاغذی اکنون به سر آمده است و امکان معامله آن وجود ندارد، برای استفاده از برگه سهام کاغذی و قدیمی لازم است که آن‌ها را به سامانه معاملات آنلاین انتقال دهید. این کار بسیار ساده است و تنها کافی است به سامانه معاملاتی کارگزاری موردنظرتان مراجعه کنید و فرایند را از طریق گزینه تغییر کارگزار ناظر انجام دهید. این کار معمولا بین یک روز تا یک هفته به طول می‌انجامد.

سوالات متداول با پاسخ‌های کوتاه

چگونه می‌توانم از سهام قدیمی خود استفاده و آن را معامله کنم؟

تنها راه استفاده از سهام قدیمی و انتقال آن به پرتفوی، تبدیل آن به سهام آنلاین است. برای این کار باید سهام برگه‌ای خود را به همراه داشته باشید و به کارگزاری‌های بورسی مراجعه کنید. می‌توانید این کار را به صورت آنلاین هم انجام دهید.

چگونه می‌توانم سهام کاغذی خود را به آنلاین تبدیل کنم؟

این کار بسیار ساده است و تنها کافی است به سامانه معاملاتی کارگزاری موردنظرتان مراجعه کنید و فرایند را از طریق گزینه تغییر کارگزار ناظر انجام دهید.

تبدیل سهام کاغذی و انتقال آن پرتفوی کارگزاری چقدر زمان می‌برد؟

این کار معمولا بین یک روز تا یک هفته به طول می‌انجامد.

پیش‌نیازهای انتقال سهام قدیمی به کارگزاری چیست؟

– کد بورسی
– ثبت نام در سجام
– پیگیری وضعیت سهام قدیمی و استعلام گزارش دارایی از طریق سامانه سمات

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا