اخبار

شرکت های صندوق دارادوم مشخص شدند

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی ضمن اعلام شرکت های خاضر در صندوق دارادوم اظهار کرد، اقدامات لازم به منظور تشکیل دومین صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله با نام «صنایع پالایش نفت» و با نماد دارادوم توسط وزارت نفت در مرحله انجام بوده و امید است تا پایان مرداد ماه این صندوق نیز از طریق پذیره‌نویسی عمومی تشکیل شود.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری ایلنا، دکتر علیرضا صالح، رییس سازمان خصوصی سازی اظهار کرد، عرضه این صندوق‌های ETF با هدف دسترسی اکثریت مردم به بازار سرمایه و ارتقای وضعیت اقتصادی خانواده‌ها از سوی دولت عرضه می‌شود و ثبت‌نام در صندوق دارادوم نیز مانند صندوق دارایکم برای همه شهروندان ایرانی که دارای کد ملی هستند، آزاد است.

وی به قانون بودجه سال ۱۳۹۹ و مصوبه هیات وزیران اشاره کرد و گفت، طبق قانون و مصوبه هیات وزیران، مقرر شد که سه صندوق سرمایه‌­گذاری قابل معامله در بورس (ETF) با اعمال تخفیف و از طریق پذیره‌نویسی عمومی تا سقف بیست میلیون ریال برای هر شخص، تشکیل شود. بر همین اساس اولین صندوق سرمایه‌­گذاری قابل معامله با نام «واسطه­‌گری­‌های مالی» متشکل از شرکت­‌های بیمه البرز، بیمه اتکایی امین، بانک­‌های صادرات ایران، ملت و تجارت در اردیبهشت ماه از طریق پذیره‌­نویسی عمومی تشکیل شد.

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی در ادامه گفت، صندوق دارادوم نیز که متشکل از سهام دولت در شرکت‌های پالایشی است، در مرداد ماه تشکیل و در بورس عرضه خواهد شد.

دکتر صالح با اشاره به عدم فروش سهام بلوکی شرکت پالایش نفت تبریز در عرضه مورخ ۹۹/۴/۳۰ و همچنین انقضای اعتبار قیمت عرضه بلوکی سهام شرکت پالایش نفت بندرعباس به دلیل برگزاری مجمع عمومی سالیانه، درباره شرکت های حاضر در صندوق دارادوم اظهار داشت، سهام این دو شرکت به همراه سهام باقیمانده دولت در شرکت پالایش نفت تهران و شرکت پالایش نفت اصفهان از طریق این صندوق عرضه خواهد شد.

وی سومین صندوق سرمایه­‌گذاری قابل معامله موسوم به داراسوم را در حوزه «خودروسازی و صنایع» اعلام نمود و افزود، این صندوق متشکل از شرکت­‌های ایران‌خودرو، سایپا، صنایع ملی مس ایران و فولاد، است که باید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل و مقدمات ثبت سفارش سهام آن در بازار سرمایه انجام شود و در حال حاضر زمان دقیق عرضه آن وابسته به اقدامات اجرایی اولیه در ثبت صندوق توسط وزارت صمت است.

منبع
ایلنا
برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن