اخبار

دارادوم مرداد پذیره نویسی می‌شود

رئیس سازمان خصوصی سازی اظهار کرد، دومین صندوق ETF دولتی دارادوم در مرداد ماه پذیره نویسی خواهد شد و از طریق بازار سرمایه در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری ایرنا، علیرضا صالح، مدیرعامل سازمان خصوصی سازی با اشاره به پذیره نویسی ETF ها یا صندوق‌های قابل معامله جدید تا ماه آینده گفت، پس از دارادوم ، صندوق داراسوم و داراچهارم نیز به این ترتیب با حضور شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه در آینده‌ای نزدیک پذیره نویسی خواهند شد.

وی افزود، هم‌اکنون عموم مردم در انتظار دومین دور از این واگذاری‌ها هستند. دومین صندوق سرمایه گذاری ETF دولتی با نام صندوق دارادوم، هدف دسترسی اکثر مردم به بازار سرمایه و ارتقای وضعیت اقتصادی خانواده‌ها را دنبال می‌کند و با این هدف از سوی دولت عرضه می‌شود. ثبت‌نام این صندوق نیز مانند دور گذشته پذیره نویسی برای ETF دولتی، برای عموم آزاد بوده و خریداران به مدت دو هفته پس از ابلاغ زمان دقیق پذیره نویسی برای خرید آن فرصت دارند.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت، طبق جدول زمان‌بندی شده و همکاری‌های لازم با وزارت امور اقتصادی و دارایی، صندوق‌ها به ترتیب اولویت و به ترتیب جایگاه، پذیره نویسی خواهند شد و زمان دقیق آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

او همچنین تأکید کرد، تا به حال زمان نهایی برای پذیره نویسی دارادوم مرداد ماه اعلام شده و در صورت تغییر این زمان، متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهد شد.

صالح در خصوص سهام شرکت‌های موجود در این صندوق‌ها گفت، شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه در صندوق‌های آتی دولتی حضور خواهند داشت و مردم از سود این سهام بزرگ از طریق صندوق‌های دولتی منتفع خواهند شد.

هر چند قرار بود دور دوم از این عرضه ها شامل سهام گروه پالایشی باشد و سومین دوره نیز باقی مانده سهام دولت در دو گروه فلزی و خودرویی عرضه شود، اما به تازگی اعلام شده که اولویت با صندوقی است که زودتر به فرایند عرضه برسد.

بر این اساس، در دور دوم یا سهام گروه پالایشی یعنی باقی مانده سهام دولت در سهام پالایش نفت تبریز، اصفهان، بندرعباس و تهران عرضه می‌شود یا باید در انتظار عرضه سهام فلزی و خودرویی باشیم. در این گروه نیز قرار است باقیمانده سهام فولاد مبارکه اصفهان و ملی مس ایران به همراه دو سهام خودرویی یعنی ایران‌خودرو و سایپا به عموم مردم فروخته شود.

صندوق ETF دولتی به یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری گفته می‌شود که امکان خرید و فروش این صندوق‌ها به عنوان دارایی را داشته و همانند سهام عادی در بورس قابل خرید و فروش می شوند. 

در سال جاری، دولت عرضه بخش قابل توجهی از سهام شرکت‌های معتبر و ارزشمند را در برنامه خود قرار داد تا این نوع از سهام‌ها در اختیار مردم قرار گیرد و مردم مدیریت آن‌ها را بر عهده بگیرند.

منبع
ایرنا
برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن