بازگشایی « دارا یکم » با بازده ۱۰۰ درصدی

دارایی صاحبان صندوق « دارا یکم » از امروز (یکم تیر) در سبد بورسی آن‌ها نمایش داده می‌شود تا از روز چهارم تیر ماه بتوانند امکان معامله آن را در بازار سهام داشته باشند.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت‌نیوز، از امروز دارایی صاحبان صندوق دارا یکم در سبد بورسی آن‌ها نمایش داده شود و سهامداران آن از روز چهارشنبه خواهند توانست آن را در بازار سهام معامله کنند.

بازده نخستین صندوق سرمایه‌گذاری دولتی یا ETF موسوم به « دارا یکم » تا پایان معاملات روز گذشته با رشد ۱۱۳.۴ درصدی همراه شده است.

بر این اساس طبق محاسبات روزنامه دنیای اقتصاد، تا روز شنبه ۳۱ خرداد امسال خالص ارزش دارایی (NAV) صندوق دارا یکم به ۴ میلیون و ۲۶۷ هزار تومان رسیده است.

بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد در حالی سرمایه‌گذاران اقدام به خرید هر واحد صندوق سرمایه‌گذاری دارا یکم به قیمت ۲ میلیون تومان کرده‌ بودند که در حال حاضر هر واحد مزبور با رشد ۱۱۳ درصدی قیمت به ارزش ۴ میلیون و ۲۶۷ هزار تومان افزایش یافته است. البته همواره فعالان بازار سرمایه بر ارزندگی این صندوق تاکید داشته و معتقدند ارزش این صندوق می‌تواند همچنان صعودی باشد.

نگاهی به سهام گنجانده شده در سبد صندوق دارا یکم نشان می‌دهد، بانک تجارت با ۴۲۰۲ سهم، بیشترین حجم را در این صندوق دارد. در ادامه نیز ۳۳۷۴ سهم بانک صادرات در پرتفوی این صندوق قرار دارد و بانک ملت نیز ۹۶۴ سهم در این صندوق دارد.

دو شرکت بیمه البرز و بیمه اتکایی امین نیز هر کدام به ترتیب ۷۵ و ۴۹ سهم در صندوق مزبور دارند. بر این اساس از آغاز پذیره‌نویسی واحدهای مزبور یعنی ۱۴ اردیبشهت‌ تا پایان خرداد، هر سهم « وتجارت » موجود در پرتفوی این صندوق رشد ۱۳۷ درصدی قیمت، « وبصادر » رشد ۱۲۳ درصدی و « وبملت » رشد ۱۲۵ درصدی قیمت را تجربه‌کرده‌اند. همچنین هر سهم « البرز » نیز در این بازه زمانی با رشد قیمت ۱۰۵ درصدی و هر سهم « اتکام » نیز با صعود قیمتی ۴۵.۳ درصدی همراه شده‌اند. البته باید یادآور شد که قیمت‌های مزبور در روز ۱۴اردیبهشت با تخفیف ۳۰درصدی هر سهم در قیمت تابلوی بورس محاسبه شده است.

معاون وزارت اقتصاد نیز با اعلام بازدهی ۱۰۰ درصدی نخستین صندوق دولتی و بازگشایی نماد آن در بورس از امروز برای شروع معامله از چهارشنبه، گفت: دومین صندوق که شامل پالایشگاه است، به زودی پذیره نویسی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، عباس معمارنژاد، معاون وزارت اقتصاد در مورد آخرین وضعیت نخستین صندوق سرمایه گذاری دولتی و قابل معامله که شامل سه بانک ملت، تجارت و صادرات و دو بیمه البرز و بیمه اتکایی امین است، گفت: از امروز نماد این صندوق به نام « دارا یکم » در بورس باز و امکان مشاهده ارزش روز آن فراهم شده و از چهارشنبه این هفته (چهارم تیر) داد و ستد واحدهای آن برای دارندگان دارای کد بورسی انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: در حالی ۳.۵ میلیون فرد حقیقی اقدام به خرید ۵.۹ هزار میلیارد تومان از این صندوق کرده‌اند که طبق آخرین آمار، ارزش هر واحد ۱۰هزار تومانی با رشد ۱۰۰درصدی به بیش از ۲۰ هزار تومان رسیده است.

به گفته معمارنژاد، دومین صندوق دولتی هم که شامل 6 پالایشگاه بندرعباس، تبریز، اصفهان، تهران، لاوان و شیراز است، در تیر ماه عرضه و پذیره نویسی می‌شود .

منبع
تجارت نیوزبورس پرس
برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن