اخبار

تشریح جزئیات واردات خودرو / عوارض واردات خودرو ۱۰ درصد خواهد بود

معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت با تشریح جزئیات واردات خودرو، اعلام کرد که عوارض تعیین شده برای واردات خودرو با حجم موتور کمتر از ۱۰۰۰ سی‌سی با ۱۵ درصد کاهش، ۱۰ درصد خواهد بود.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری فارس، منوچهر منطقی، معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت ضمن تشریح جزئیات واردات خودرو، در پاسخ به این سوال که با توجه به آزاد شدن واردات خودرو آیا محدوده قیمت برای واردات خودرو تعیین شده است؟ گفت: آیین‌نامه واردات خودرو در حال تدوین است و هنوز نهایی نشده است؛ بنابراین این مسائل در آیین نامه واردات خودرو تعیین می‌شود. 

منطقی در پاسخ به این سوال که چه تعداد خودرو وارد می‌شود و آیا سقف واردات ۷۰ هزار خودرو دستگاه خودرو برای آن اجرایی می‌شود؟ اظهار کرد: این موضوع نیز در آیین‌نامه مشخص خواهد شد و در همان آیین‌نامه محاسبات آن انجام می‌شود. 

وی ادامه داد: آیین‌نامه را وزارت صمت و یک سری از مجموعه‌ها مانند بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان ملی استاندارد و غیره تدوین می‌کنند. 

معاون وزیر صمت در رابطه با عوارض تعیین شده برای واردات خودرو نیز گفت: عوارض خودرو دارای دستورالعمل است و این دستورالعمل از قبل توسط هیات وزیران مصوب شده است.

عوارض واردات خودرو براساس حجم موتور

منطقی عنوان کرد: براساس مصوبه مذکور، عوارض واردات خودرو براساس حجم موتور بین ۲۵ تا ۹۵ درصد است و هر چقدر حجم موتور افزایش یابد عوارض بیشتر می‌شود،‌ اما یک ردیف به جدول عوارض واردات خودرو نیز اضافه شده است.

معاون وزیر صمت اضافه کرد: براین اساس تعیین شده که خودروهایی که حجم موتور آن‌ها کمتر از  ۱۰۰۰ سی‌سی است نسبت به عوارض ۲۵ درصدی که برای خودروهای با حجم موتور ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سی‌سی است، عوارض کمتری بپردازند. بنابراین عوارض تعیین شده برای واردات خودرو با حجم موتور کمتر از ۱۰۰۰ سی‌سی با ۱۵ درصد کاهش ۱۰ درصد خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین عوارض واردات خودرو مطابق همان جدول قبل است که به تصویب هیئت وزیران رسیده اما برای حمایت از کاهش مصرف و استفاده از فناوری‌های جدید یک ردیف به جدول عوارض خودرو اضافه و مقرر شد تا خودروهای با حجم موتور زیر ۱۰۰۰ سی‌سی ۱۰ درصد عوارض بپردازند.

کنترل قیمت خودروهای وارداتی با چه مکانیزمی انجام می‌شود

منطقی در پاسخ به این سوال که کنترل قیمت خودروهای وارداتی با چه مکانیزمی انجام می‌شود؟ اظهار کرد: کنترل قیمت خودروهای وارداتی توسط سازمان حمایت انجام خواهد شد؛ در واردات خودرو یکی سود کمپانی مطرح است و دیگر منفعت جامعه، منفعت جامعه ایجاب می‌کند که واردکننده برای کسب سود عادلانه باید تیراژ را افزایش دهد. 

وی در پاسخ به این سوال که آیا خودروهای وارداتی نیز از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو عرضه خواهد شد؟ گفت: این سامانه برای عرضه خودروهای وارداتی نیز قابل استفاده است و ممکن است خودروهای وارداتی از طریق این سامانه عرضه شود‌؛ اما زمانی که با افزایش عرضه‌، قرعه‌کشی خودرو حذف شود، دیگر نیازی نیست که برای عرضه خودرو از این سامانه استفاده کرد و می‌توان به صورت مستقیم خودروهای وارداتی را به بازار عرضه کرد. 

گفتنی است که چندی پیش، واردات خودروهای خارجی به کشور پس از چهار سال ممنوعیت، آزاد‌ شد. وزیر صمت اعلام کرد که تمرکز ما بر واردات خودروهای اقتصادی است و محدودیتی برای واردات خودرو وجود ندارد. 

جلال رشیدی کوچی، نماینده مردم مرودشت، پاسارگاد و ارسنجان در مجلس نیز در این‌ باره عنوان کرد که در تماس تلفنی وزارت صمت اعلام شده سقف قیمت خودروهای وارداتی بین ۲۰ تا ۲۵ هزار دلار است. 

نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس نیز گفته است که همه مردم اعم از هر شخص حقیقی و حقوقی می‌توانند خودرو با شرایط ذکر شده در قانون وارد کنند. سید جواد حسینی‌کیا، نماینده مردم سنقر در مجلس نیز می‌گوید: قیمت خودروهای ورودی نباید از ۶ تا ۱۰ هزار دلار بیشتر باشد. 

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو نیز قیمت خودروهای وارداتی را بین ۷۰۰ تا یک و نیم میلیارد اعلام کرده است. وی معتقد است که عملا این خودروها رقیب خودروهای چینی در بازار می‌شوند. اما آن طور که گفته شده خودروهای شاسی هیچ کدام وارد نخواهد شد. 

منبع
فارس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا