اخبار

سامانه سفته و برات الکترونیکی راه‌اندازی شد

خزانه‌داری کل کشور از راه‌اندازی سامانه سفته و برات الکترونیکی در چارچوب پروژه خزانه‌داری الکترونیک خبر داد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری ایرنا، سید رحمت‌الله اکرمی، خزانه‌دار کل کشور ضمن اشاره به راه‌اندازی سامانه سفته و برات الکترونیکی در چارچوب پروژه خزانه‌داری الکترونیک، اظهار کرد: ضوابط اجرایی مورد نیاز این طرح توسط خزانه‌داری کل کشور تهیه شده است و به بانک‌های عامل در آینده نزدیک ابلاغ خواهد شد. 

خزانه‌دار کل کشور تصریح کرد: طراحی و پیاده‌سازی سامانه سفته و برات الکترونیکی در اجرای قانون برنامه‌های پنجم و ششم توسعه و قوانین تجارت الکترونیک و مدیریت خدمات کشوری، در راستای سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران مبنی بر پیاده‌سازی دولت الکترونیک و ارائه خدمات الکترونیکی به مردم صورت گرفته است.

اکرمی ضمن اشاره به نقش خزانه‌داری کل کشور در سیاست‌گذاری مدیریت این اوراق، اظهار کرد: طراحی و پیاده‌سازی سامانه سفته و برات الکترونیکی در چارچوب پروژه خزانه‌داری الکترونیک با همکاری دستگاه‌های ذیربط و شبکه بانکی در دستور کار این نهاد قرار گرفته است.

قطع زنجیره‌های واسطه در ارائه اوراق از مزیت‌های سفته و برات الکترونیکی است

خزانه‌دار کل کشور ضمن قدردانی از تعاملات ارزشمند مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه و سازمان امور مالیاتی، اضافه کرد: ارائه خدمات سریع و دقیق به مردم و قطع زنجیره‌های واسطه در ارائه اوراق، جلوگیری از وقوع جرائمی مانند جعل و سوء استفاده‌های احتمالی از اوراق ذکر شده و اصالت و اعتباربخشی با امضای دیجیتال توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک‌های عامل از جمله مزایای سفته و برات الکترونیکی است.

اکرمی ضمن اشاره به دیگر مزایای این طرح گفت: امکان رصد و پایش فعالیت‌های اقتصادی و مالی توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی، قوه قضاییه و بانک مرکزی از منظر پولشویی و ممانعت از صدور سفته و برات توسط افراد ممنوع‌المعامله از دیگر مزیت‌های سفته و برات الکترونیکی است.

خزانه‌دار کل کشور با بیان اینکه در حال حاضر اوراق مذکور به سه تا چهار برابر مبلغ دریافتی بابت مالیات، توسط باجه‌ها به فروش می‌رسد، اضافه کرد: هزینه تولید حدود ۲۶۲ تومانی چاپ یک برگ سفته، کاهش سایر هزینه‌ها مانند دستمزد نیروی انسانی و حق عاملیت توزیع و صرفه‌جویی و کاهش برخی هزینه‌های دیگر از مزایای استفاده از سفته و برات الکترونیکی است.

سایر اوراق بهادار نیز الکترونیکی می‌شوند

اکرمی در تشریح رویکرد وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص الکترونیکی نمودن سایر اوراق بهادار نیز گفت: با توجه به اینکه خزانه‌داری کل کشور مرجع تشخیص اوراق بهادار محسوب می‌شود، این خزانه‌داری پیگیری‌های لازم برای الکترونیکی نمودن سایر اوراق بهادار را از دستگاه‌های مربوطه انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: از جمله اقدامات انجام گرفته در این خصوص، پیگیری الکترونیکی شدن اوراقی چون «بارنامه» است که توسط راهداری در حال نهایی شدن است.

خزانه‌دار کل کشور گفت: اوراق گمرکی که توسط گمرک الکترونیکی شده و اوراق تمبر دادگستری که توسط قوه قضاییه الکترونیکی شده از جمله سایر اوراق بهاداری است که در فرایند الکترونیکی شدن اوراق بهادار وارد این چرخه شده‌اند.

سفته و برات کاغذی

لازم به ذکر است که اولین بار در قانون تجارت مصوب ۱۳۱۱ مجلس شورای ملی به فته طلب (سفته) و برات اشاره شده و از آن تاریخ تاکنون به مدت حدود ۹ دهه انواع اوراق توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی چاپ و در دسترس عموم مردم قرار گرفته است.

براساس ماده ۴۶ قانون محاسبات عمومی کشور و ماده ۵۰ قانون مالیات‌های مستقیم، در حال حاضر انواع سفته و برات به سفارش اداره کل مدیریت اموال و دارایی‌های دولت خزانه‌داری کل کشور از طریق چاپخانه دولتی ایران بر روی کاغذ واترمارک با آرم رسمی جمهوری اسلامی ایران چاپ و از طریق بانک ملی ایران توزیع و در دسترس آحاد جامعه قرار می‌گیرد.

همچنین از آنجا که واردات کاغذ و سایر ملزومات، سبب تحمیل هزینه‌های ارزی و ریالی در تولید سفته و برات کاغذی به دولت می‌شود و دارای محدودیت‌هایی است، دولت مایل به استفاده از اوراق الکترونیکی است. تولید خام این ماده و غیرقابل رصد بودن آن در مبادلات اقتصادی از جمله محدودیت‌های تولید سفته و برات کاغذی است. به همین منظور وزارت امور اقتصادی و دارایی و خزانه‌داری کل کشور در این وزارتخانه، فرآیند الکترونیکی کردن اوراق بهادار را طی سال‌های اخیر در دستور کار قرار داده‌اند.

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا