اخبار

eps پس از ۳ سال دوباره اعلام می‌شود

بنا بر اعلام رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، اعلام eps یا ﮔﺰارش ﭘﯿﺶ‌ﺑﯿﻨﯽ ﺳﻮد ﻫﺮ ﺳﻬﻢ دوباره در شرکت‌های بورسی برقرار خواهد شد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری سنا، دکتر حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، ۲۲ دی ماه در جلسه‌ای با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در بورس تهران از بازگشت رویه‌ی اعلام EPS شرکت‌ها خبر داد و گفت: از اسفند یا اواخر بهمن EPS ها اعلام خواهد شد.

در همین جلسه، قالیباف اصل در پاسخ به این که حقوقی‌ها در زمینه‌ی تعادل‌بخشی به بازار چه نقشی دارند، گفت: هم اکنون حدود ۸۰ درصد معاملات در دست حقیقی‌ها و حداکثر ۲۰ درصد در دست حقوقی‌هاست. با این حال، حقوقی‌ها از مهر ۹۹ حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان مازاد خرید داشته‌اند و البته همچنان باید حضور آن‌ها در تعادل بخشی به بازار پررنگ‌تر شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن تأکید بر شفافیت در بازار سرمایه به عنوان یک اصل کلی، افزود: خریدوفروش‌های حقیقی‌ها و حقوقی‌های بازار به صورت لحظه‌ای در سایت tsetmc قابل مشاهده است.

دکتر قالیباف اصل در ادامه، پیرامون بازار بدهی و اهمیت آن توضیح داد: در دنیا ارزش بازار بدهی حدود دو برابر بازار سهام است ولی هم اکنون در کشور ما ارزش بازار بدهی حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است که این میزان نسبت به ارزش بازار سهام ناچیز است؛  لذا بازار بدهی در کشور از پتانسیل بالایی برای رشد برخوردار است.

رئیس سازمان بورس همچنین به جای خالی اوراق شرکتی در بازار سرمایه نیز اشاره کرد و گفت: پیش از این شرکت‌ها حتما می‌بایست ضمانت‌نامه بانکی می‌آوردند ولی الان رتبه‌بندی می‌شوند تا بتوانند اوراق را بدون ضامن نیز منتشر کنند.

وی سپس اضافه کرد: تاکنون فولاد مبارکه و هلدینگ خلیج فارس برای انتشار اوراق بدون ضامن از سازمان بورس مجوز گرفته‌اند که این اقدام، هزینه تأمین مالی آن‌ها را بسیار کاهش خواهد داد.

قالیباف اصل ضمن اشاره به رشد تأمین مالی بنگاه‌ها از طریق بازار بورس، گفت: سال گذشته ۲۶۰ هزار میلیارد تومان تجهیز منابع مالی از طریق بازار سرمایه انجام شد که امسال تا ۳۰  آذر  این رقم به ۴۷۰ هزار میلیارد تومان یعنی حدود دو برابر کل سال گذشته رسیده است. این نوید تأمین مالی بیشتر از طریق بازار سرمایه در سال جاری را می‌دهد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در زمینه مشارکت عموم مردم در بازار سهام نیز عنوان کرد که این سازمان همواره مردم را به ورود غیرمستقیم در این بازار تشویق کرده است. او در ادامه نیز افزود: هم اکنون ۲۵۶ صندوق سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه فعالند که به افراد جدیدالورود  توصیه می‌کنیم از طریق این صندوق‌ها وارد بازار سرمایه شوند.

قالیباف اصل، در همین زمینه اعلام کرد که ارزش دارایی تحت مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری از ۱۹۰ هزار میلیارد تومان به ۴۷۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و سپس افزود: هم اکنون ۸ میلیون سرمایه‌گذار از طریق صندوق‌ها در بازار فعالند که البته بعضی از این‌ها در سهام هم فعالیت دارند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان خبر از افزایش تعداد سبدگردان‌ها داد و گفت: در ابتدای سال تنها ۱۹ سبدگردان داشتیم که الان این رقم به ۳۵ سبدگردان افزایش یافته است. علاوه بر این ۲۶ سبدگردان هم موافقت اصولی گرفته‌اند که آن‌ها هم می‌توانند با طی کردن روال قانونی فعالیت خود را در بازار سرمایه آغاز کنند.

منبع
سنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا