اخبار

عرضه گاز روسیه به اروپا برای ۱۰ روز قطع می‌شود

شرکت مجری برنامه نگهداری و تعمیرات خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا اعلام کرد که صادرات گاز از خط لوله گاز طبیعی نورد استریم روسیه به آلمان و اروپا به منظور تعمیر و نگهداری سالانه از ۱۱ تا ۲۱ ژوئیه قطع خواهد شد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از راشاتودی، شرکت مجری برنامه نگهداری و تعمیرات خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا اعلام کرد که صادرات گاز از خط لوله گاز طبیعی نورد استریم روسیه به آلمان و اروپا به منظور تعمیر و نگهداری سالانه به مدت ۱۰ روز از ۱۱ تا ۲۱ ژوئیه قطع می‌شود.

این شرکت با اشاره به اینکه فعالیت هر دو خط لوله این شبکه تا روز ۲۱ ژوئیه متوقف خواهد بود، عنوان کرد پیشتر جزئیات توقف صادرات گاز روسیه به اروپا به تمام شرکا اعلام شده است.

در بیانیه طرف روس آمده است؛ شرکت نورداستریم آگ به صورت موقت هر دو خط لوله گاز خود به اروپا را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای انجام عملیات نگهداری تعمیرات از جمله آزمایش تجهیزات فنی و سیستم‌های اتوماسیون، قطع می‌کند تا از این طریق جریان قابل اتکا، ایمن و بهره‌ور گاز را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تضمین کند. آلمان نگران این روند است و به گزارش فایننشیال تایمز طرف آلمانی فکر می‌کند که دیگر جریان گاز در این خط لوله به این زودی‌ها برقرار نخواهد شد.

در این گزارش آمده؛ ماه گذشته شرکت گازپروم اعلام کرده به دلایل فنی ناشی از اعمال تحریم‌ها ۶۰ درصد از صادرات گاز این کشور به آلمان کاهش یافته است. این درحالی است که اروپای غربی در تلاش است تا پیش از فصل زمستان ذخایر گاز خود را افزایش دهد.

به طور کلی در سال‌های گذشته کاهش صادرات گاز روسیه به اروپا و آلمان به خاطر انجام عملیات نگهداری تعمیرات از طریق افزایش جریان گاز از اوکراین یا لهستان جبران می‌شد، اما امسال برخی مقامات اروپایی می‌گویند که نگران آن هستند که امسال این اتفاق رخ ندهد و اروپا با کمبود گاز مواجه شود.

دولت آلمان که نگرانی عدم عرضه گاز از روسیه را دارد، مرحله دوم طرح اضطراری گاز را راه‌اندازی کرد. برلین هشدار داده است که در بحبوحه کاهش عرضه از روسیه با کمبود شدید سوخت مواجه است. پیشتر دولت آلمان اعلام کرده بود که برای جبران بحران انرژی احتمالی، این کشور دوباره نیروگا‌ه‌های زغال سنگ را راه‌اندازی کرده است که این تصمیمی بسیار سخت برای آلمانی بود که حدود سه سال پیش مراسم خداحافظی برای ازغال سنگ گرفته بود.

منبع
RT

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا