تحلیل

تحلیل تکنیکال نماد فخوز (۱۲ مرداد ۹۹)

فولاد خوزستان  با نماد فخوز اولین بار در سال ۸۶ در بازار سرمایه عرضه شد. در گزارش‌های قبلی به جلسات متعدد فولادسازان و سنگ آهنی‌ها به منظور تعیین ضرایب جدید زنجیره فولاد با حضور نمایندگان وزارت صمت اشاره گردید. پس از به نتیجه نرسیدن این مذاکرات، وزارت صمت این موضوع را مختومه اعلام کرد و ضرایب قبلی پا بر جا خواهند ماند (زور فولادی‌ها بیشتر بود). نکته جالب اینکه ضرایب زنجیره فولاد بر مبنای شمش فولاد خوزستان محاسبه می‌گردند.

رشد شتابان نماد فخوز از اواخر فروردین ۹۹ به دنبال رشد نماد فولاد آغاز گردیده است. البته روند قیمت این سهم همواره در سالیان اخیر صعودی بوده ولی از تاریخ مذکور شیب خط روند به شکل محسوسی تند گردیده است؛ به طوری ‌که در سه ماه اخیر بازدهی ۲۵۰ درصدی این نماد را برای سهامداران شاهد بوده‌ایم.

از پتانسیل‌های سهام فخوز می‌توان به افزایش قیمت‌های جهانی فولاد در اثر کاهش ریسک کرونا و افزایش قیمت ارز در داخل کشور اشاره کرد. به علاوه در پیش بودن عرضه صندوق مرتبط به برخی نمادهای فلزی نیز عاملی است که انتظارات مثبت از این نماد را افزایش داده است. در ادامه گراف مربوط به ورود نقدینگی حقیقی ارائه شده است.

اما امروز (۱۲ مرداد) خبر دیگری در ارتباط با فروش محصولات فولادی به بازار مخابره شد. شنیده‌ها حکایت از آن دارد که امروز جلسه‌ای به دعوت دفتر ریاست جمهوری و با نام هم‌اندیشی برای مدیریت بازار فولاد برگزار می‌شود که ظاهرا دستور کار اصلی آن بحث عرضه یا خروج فولاد از بورس کالاست. تقریبا تمام تصمیم‌سازان فولاد در این جلسه حضور خواهند داشت و به احتمال قوی نتیجه آن آینده معاملات فولاد در بورس کالا را تعیین خواهد کرد.

این نشست را باید بسیار مهم ارزیابی کرد، زیرا بیش از همه منافع سهامداران شرکت‌های بزرگ فولادی را دربردارد.

البته از هم‌اکنون می‌توان برآورد کرد که نتیجه این نشست ادامه عرضه محصولات فولادی در بورس کالا خواهد بود؛ چنان‌که سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم دیروز خروج محصولات فولادی را از بورس کالا شایعه دانست. تا لحظه نگارش این گزارش، خبری از نتایج جلسه مخابره نشده است.

از نظر نموداری سهم در ریز موج ۵ از (۳) قرار دارد و احتمالا پس از یک اصلاح قیمتی، موج پنجم صعودی آغاز می‌گردد. مقاومت‌های پیش روی این نماد به ترتیب ۵۷۰۰ و ۶۰۰۰ تومان و حمایت‌های سهم نیز به ترتیب ۴۱۰۰ و ۳۶۰۰ تومان هستند.

آنچه در این مطلب بیان شده، صرفا نظر نویسنده است و اخبار بورس مسئولیتی در قبال درستی آن نداشته و پیش‌بینی‌های مطرح شده را تضمین نمی‌کند. پیامدهای حاصل از تصمیم‌گیری در خصوص پیروی از احتمالات بیان شده نیز بر عهده خواننده خواهد بود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن