تحلیل

تحلیل تکنیکال نماد فملی (۲۱ تیر ۹۹)

رشد شتابان نماد فملی در کنار غول دیگر صنعت فلزات اساسی ( فولاد ) از اوایل فروردین ۹۹ آغاز شده است. البته روند قیمت این سهم همواره در ۴ سال اخیر صعودی بوده ولی از تاریخ مذکور، شیب خط روند به شکل محسوسی تند شده است؛ به طوری ‌که در سه ماه اخیر بازدهی ۳۵۰ درصدی این نماد را برای سهامداران به دنبال داشته است.

از پتانسیل‌های سهم فملی می‌توان به افزایش قیمت جهانی مس در اثر کاهش ریسک کرونا، افزایش قیمت ارز در داخل کشور و طرح‌های توسعه مختلف شرکت اشاره کرد. به علاوه در پیش بودن عرضه صندوق ETF دولتی مرتبط به این شرکت نیز عاملی است که انتظارات مثبت از این نماد را افزایش داده است.

در ادامه گراف مربوط به ورود نقدینگی حقیقی ارائه شده است. همان‌گونه که ملاحظه می‌شود، از اواسط فروردین ۹۹، ورود پول حقیقی با شیب تندی در این سهم جریان دارد.  

در معاملات اولین روز هفته جاری، نماد فملی بیشترین ارزش معاملات به مقدار ۸۵۰ میلیارد تومان و نیز بیشترین ورود پول حقیقی به مقدار ۱۵۷ میلیارد تومان را در بین نمادهای بازار سرمایه به خود اختصاص داد که نشان‌دهنده وجود تقاضای زیاد و نیز نقدشوندگی بالا برای این نماد است.

در معاملات بازار جهانی، در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته (جمعه)، قیمت مس با ۲ درصد افزایش به بیش از ۶۵۰۰ دلار رسید که قطعا اثر مثبتی بر معاملات روز شنبه نماد فملی داشته است.

به طور کلی بازار فلزات پایه حساسیت زیادی به اخبار مرتبط با کرونا دارد و هر خبر مثبتی در مورد کنترل این بیماری، می‌تواند به رشد قیمت‌ها در این بازار بیانجامد.

از نظر نموداری، سهم پس از شکست کانال بلند مدت ۱۰ ساله، به سمت سقف کانال بعدی در حرکت است و تا زمانی‌که قیمت سهم بالای ۱۸۰۰ تومان باشد، روند سهم صعودی ارزیابی می‌گردد. مقاومت‌های پیش رو به ترتیب ۴۱۰۰ و ۴۸۰۰ تومان و حمایت‌های سهم نیز به ترتیب ۲۵۰۰ و ۲۲۰۰ تومان هستند.

آنچه در این مطلب بیان شده، صرفا نظر نویسنده است و اخبار بورس مسئولیتی در قبال درستی آن نداشته و پیش‌بینی‌های مطرح شده را تضمین نمی‌کند. پیامدهای حاصل از تصمیم‌گیری در خصوص پیروی از احتمالات بیان شده نیز بر عهده خواننده خواهد بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا