تحلیل

تحلیل تکنیکال نماد فولاد (۲۳ تیر ۹۹)

تا قبل از ورود شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی با نماد شستا به بازار سرمایه، شرکت فولاد مبارکه اصفهان با نماد « فولاد » برای سالیان متمادی به عنوان بزرگترین شرکت بازار سرمایه شناخته می‌شد. رشد شتابان نماد فولاد از اوایل فروردین ۹۹ آغاز شده است. البته روند قیمت این سهم همواره در سالیان اخیر صعودی بوده ولی از تاریخ مذکور، شیب خط روند به شکل محسوسی تند شده؛ به طوری ‌که در سه ماه اخیر بازدهی ۴۰۰ درصدی این نماد را برای سهامداران شاهد بوده‌ایم.

از پتانسیل‌های این سهم می‌توان به افزایش قیمت‌های جهانی فولاد در اثر کاهش ریسک کرونا، افزایش قیمت ارز در داخل کشور و طرح‌های توسعه شرکت اصلی و معادن و شرکت‌‌‌های زیر مجموعه اشاره کرد.

علاوه بر این، در پیش بودن عرضه صندوق ETF دولتی مرتبط به این شرکت نیز عاملی است که انتظارات مثبت از این نماد را افزایش داده است. در ادامه گراف مربوط به ورود نقدینگی حقیقی ارائه شده است.

در معاملات دوشنبه، نماد فولاد بیشترین ارزش معاملات به مقدار ۱۷۴۶ میلیارد تومان و نیز بیشترین ورود پول حقیقی به مقدار ۷۵۲ میلیارد تومان را در بین نمادهای بازار سرمایه به خود اختصاص داد که نشان‌دهنده وجود تقاضای زیاد و نیز نقدشوندگی بالا برای این نماد است.

از نکات مربوط به این سهم می‌توان به جلسات متعدد برگزار شده طی هفته‌های اخیر بین فولادی‌ها و سنگ معدنی‌ها به منظور تعیین ضرایب جدید قیمتی زنجیره فولاد اشاره کرد. البته به گفته مقامات وزارت صمت، دو طرف دعوا نتوانستند با هم به توافق برسند و ضرایب مربوطه، در هفته جاری توسط وزارت صمت مشخص خواهد شد.

از نظر نموداری، سهم پس از شکست کانال بلند مدت ۱۰ ساله، به سمت سقف کانال بعدی در حرکت است و تا زمانی‌که قیمت سهم بالای ۱۸۰۰ تومان باشد، روند سهم صعودی ارزیابی می‌گردد.

مقاومت‌های پیش رو در نماد فولاد نیز به ترتیب ۲۳۰۰ و ۳۰۰۰ تومان و حمایت‌های سهم نیز به ترتیب ۱۸۰۰ و ۱۵۰۰ تومان هستند.

آنچه در این مطلب بیان شده، صرفا نظر نویسنده است و اخبار بورس مسئولیتی در قبال درستی آن نداشته و پیش‌بینی‌های مطرح شده را تضمین نمی‌کند. پیامدهای حاصل از تصمیم‌گیری در خصوص پیروی از احتمالات بیان شده نیز بر عهده خواننده خواهد بود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن