آموزشویدئو

بخش های مختلف صفحه نماد در سایت TSETMC چه کاربردی دارند؟

در ویدئوهای گذشته به معرفی سایت TSETMC ، زبانه‌های مختلف آن، صفحه مربوط به هر نماد و بخش ‌های مختلف صفحه نماد توضیح دادیم. در ادامه آموزش‌های ویدئویی استفاده از سایت TSETMC به بررسی پنجره گروه، پنجره اطلاعیه و پنجره سابقه معاملات و همچنین زبانه‌های صفحه نماد می‌پردازیم.

در صفحه نماد در سایت TSETMC ، پنجره گروه وجود دارد که کلیه شرکت‌های حاضر در صنعت مربوط به نمادی که آن را باز کرده‌ایم را در یک نگاه نشان می‌دهد.  قیمت آخرین معامله، قیمت پایانی، حجم معاملات، تعداد معاملات، ارزش معاملات و یک نمودار کوچک از روند تغییرات قیمتی ۳۰ روزه نمادهای این گروه را می‌توانید در این پنجره مشاهده کنید.

پنجره اطلاعیه، دسترسی به کلیه اطلاعیه‌هایی که پیرامون این نماد روی کدال قرار گرفته است را فراهم می‌کند که با کلیک کردن بر روی آن‌ها می‌توانید در دوقالب مختلف آن‌ها را دریافت و از آن‌ها استفاده نمایید. در قسمت اطلاعیه، لیست کلیه اطلاعیه‌های کدال مربوط به نمادی که صفحه آن را باز کرده‌اید برای شما قابل دسترسی است.

پنجره سابقه معاملات، پنجره دیگری در این صفحه است که روند تغییر قیمت معاملات در روزهای اخیر را نمایش می‌دهد که قیمت پایانی، تغییرات قیمت پایانی، کم‌ترین و بیشترین قیمتی که معامله شده، تعداد معاملات، حجم معاملات و ارزش معاملات هم در این قسمت قابل دسترسی است.

با کلیک بر روی عبارت سابقه معاملات می‌توانید به لیست کامل‌تری از سابقه قیمت معاملات نماد از روز ابتدای معاملات سهم که برای نخستین بار وارد سازمان بورس شده و در سازمان ثبت شده تا آخرین روز معاملاتی دست پیدا کنید.

در قسمت‌های بالایی صفحه هر نماد در سایت TSETMC ، زبانه‌ای وجود دارد که روند شاخص و اطلاعات کلی بازار را برای ما نمایش می‌دهد؛ مانند تغییرات شاخص، قیمت فعلی شاخص، وضعیت بورس و فرابورس، حجم معاملات و ارزش معاملات و همچنین وضعیت نماد را در اختیار ما قرار می‌دهد که با کلیک کردن بر آن می‌توان به اطلاعات مربوطه دسترسی پیدا کرد.

در قسمت بالای صفحه مربوط به هر نماد نیز زبانه‌هایی وجود دارند که در ادامه به طور مختصر در خصوص آن‌ها توضیح می‌دهیم.

در یک نگاه، پنجره اصلی است که هنگام ورود به صفحه نماد مشاهده می‌‌کنید.

پیام ناظر، کلیه پیام‌هایی است که ناظر بازار پیرامون نماد از گذشته تا به امروز روی سایت قرار داده است.

بخش سابقه معاملات، تقریبا همان پنجره سابقه‌ای است که در صفحه دریک نگاه وجود دارد، که در این‌جا به طور کامل‌تر می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

قسمت اطلاعیه‌ها هم اطلاعیه‌های کدال را نشان می‌دهد. در قسمت  آگهی‌های مجمع، صرفا آگهی‌هایی از نماد به نمایش درآمده که روی کدال قرار گرفته است و پیرامون برگزاری مجامع شرکت از گذشته تا به امروز است.

بخش تغییر وضعیت، تغییر وضعیت نماد از گذشته تا به امروز را به همراه تاریخ و زمانی که وضعیت نماد تغییر کرده و برای مثال بسته می‌شود و بعد ازآن باز می‌شود را نشان می‌دهد.

بخش شناسه، اطلاعات اصلی نماد پیرامون ثبت آن در سازمان و مشخصات آن است که البته خیلی کاربردی ندارد.

بخش هیئت مدیره، هیئت مدیره شرکت، اعضای هیئت مدیره و مشخصات آن‌ها را در اختیار افراد قرار می‌دهد.

حقیقی و حقوقی، آمار خرید و فروش حقیقی‌ها و حقوقی‌ها و همچنین تعداد و حجم معاملات آن‌ها در روزهای اخیر را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

بخش سهامداران، سهامداران عمده و بالای یک درصد سهم را در قالب یک جدول نشان می‌دهد. میزان سهم، درصد سهامداری و تغییراتی که در روزهای مختلف ممکن است با خرید و فروش سهام توسط هر یک از سهامداران ایجاد می‌شود نیز در این بخش نمایش داده می‌شود.

میزان EPS شرکت از گذشته تا به امروز و تغییرات آن نیز در زبانه بعدی قابل دسترس است.

DPS  که سود تقسیمی شرکت‌ها در مجامع است نیز در زبانه مربوط به خود به همراه میزان تغییرات آن در سال‌های مختلف مشخص شده است.

در زبانه آمارها، آمارهایی در مورد حجم معاملات، روزهای مثبت و منفی و ارزش معاملات از گذشته تا به امروز در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. این زبانه شامل اطلاعات خوبی است که معمولا در فیلترنویسی قابل استفاده هستند. در رابطه با فیلترنویسی در آینده توضیح خواهیم داد.

زبانه معرفی شرکت شامل اطلاعات شرکت از جمله نشانی دفتر، شماره شرکت یا نشانی دفتر امور سهام، آدرس ایمیل و اطلاعات دیگر است. به طور مثال برای اطلاع از نحوه پرداخت سود سهام، تاریخ و یا نحوه دریافت آن می‌توانید با بخش امور سهام شرکت که شماره آن در قسمت معرفی شرکت وجود دارد، تماس بگیرید.

بخش ترازنامه و بخش سود و زیان به طور کامل وارد بحث فاندامنتال یا بنیادی سهم می‌شود که در مقالات مرتبط با تحلیل فاندامنتال کامل در مورد این بخش توضیح خواهیم داد.

بخش تولید و فروش، آمار تولیدات و فروش شرکت در بازارهای مختلف را بررسی می‌کند که به دلیل آنکه آمار آن سنگین است، در سایت tse قابل دستیابی نیست اما برای مشاهده اطلاعات دقیق آن می‌توانید به سایت کدال مراجعه نمایید.

برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری پورتفوی سرمایه‌گذاری را می‌توانید ببینید که شرکت‌هایی که پورتفوی بورسی و حتی غیر بورسی هم دارند، در این بخش پرتفوی خود را در دسترس قرار می‌دهند.

در بخش تصمیمات مجامع می‌توانید به زمان و محل مجامعی که شرکت برگزار کرده است، افراد حاضر در مجمع، سود و زیانی که تصویب شده و سایر موارد دسترسی داشته باشید.

قسمتی نیز در قسمت بالا و سمت چپ وجود دارد که ریز معاملات را به شما نمایش می‌دهد که بسیار مورد استفاده است. در این قسمت لینک‌های کمکی وجود دارند مثل آمار افزایش سرمایه شرکت، تعدیل قیمت و معاملات.

در زبانه دوم، نمودار وجود دارد که شما می‌توانید برای تحلیل تکنیکال از این نمودارها استفاده کنید.

از امکانات دیگر در این بخش درخواست ارسال پیام کوتاه در صورت تغییرات سهم و مدیریت سبد سهام است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن