اخبار

جریان عرضه گاز به اروپا از خط لوله نورداستریم ۱ برای سه روز متوقف می شود

گازپروم اعلام کرد که جریان عرضه گاز روسیه به اروپا از طریق خط لوله نورد استریم ۱ در پایان ماه جاری به مدت سه روز قطع می‌شود.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از رویترز، شرکت گازپروم روز جمعه اعلام کرد که جریان عرضه گاز روسیه به اروپا از طریق خط لوله نورد استریم ۱ را برای سه روز قطع خواهد کرد. این اقدام روسیه فشار را بر این بلوک که به دنبال ذخیره انرژی مورد نیاز برای فصل زمستان است، بیشتر می‌کند.

دوره تعمیرات و نگهداری برنامه‌ریزی نشده برای خط لوله نورد استریم ۱ که از بستر دریای بالتیک به آلمان می‌رسد طولانی شده‌ و اختلاف بین مسکو و بروکسل بر سر انرژی را عمیق‌تر کرده ‌است. محدود شدن عرضه گاز روسیه به اروپا تورم در این منطقه را بالا برده و خطر سهمیه‌بندی انرژی و رکود اقتصادی را افزایش داده است.

شرکت گازپروم دلیل این توقف را نیاز تنها کمپرسور این خط لوله به تعمیرات و نگهداری اعلام کرده‌ است. جریان گاز از سایر خطوط لوله‌ها هم از زمان حمله روسیه به اوکراین کاهش‌ یافته است.

این اقدام روسیه مشکلات در قاره اروپا مخصوصاً آلمان را که شدیداً برای راه‌اندازی صنعت خود به گاز روسیه وابسته‌ است، بیشتر می‌کند. اتحادیه اروپا روسیه را به استفاده از انرژی به‌ عنوان یک سلاح متهم کرده‌ است، اما مسکو این اتهام را رد کرده و تحریم‌ها را عامل کاهش صادرات می‌داند.

تعطیلی این خط لوله از ۳۱ ماه اوت تا دوم سپتامبر در حالی رخ می‌دهد که در ژوئیه نیز یک دوره ۱۰ روزه این خط لوله به دلیل تعمیرات و نگهداری بسته شد. این اقدام ترس از توقف کامل فعالیت آن را افزایش داده‌ است.

اپراتور سیستم انتقال گاز اوکراین اعلام کرد می‌تواند با کمک سیستم خط لوله گاز لهستان، توقف جریان از نورد استریم ۱ را جبران کرده و گاز روسیه را به اروپا برساند.

ظرفیت انتقال گاز از خط لوله نورد استریم همین حالا هم تا یک‌پنجم پایین آمده‌ و این نگرانی را به وجود آورده ‌است که روسیه می‌تواند در آستانه زمستان جریان گاز از این خط لوله را کاملاً متوقف کرده و تلاش اروپا برای پر کردن تاسیسات ذخیره‌سازی خود را پیچیده‌تر کند.

قبل‌ از این اطلاعیه شرکت گازپروم، قیمت گاز در اروپا به بالاترین رقم طی پنج ‌ماهه گذشته رسیده بود؛ این در حالی است که قیمت گاز ایالات متحده با افزایش ۱.۲ درصدی همراه بوده است.

منبع
Reuters

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا