آموزش

راهنمای کامل دریافت کد معاملات آتی در بورس کالا

همانطور که می‌دانید، بورس از بازارهای متنوعی تشکیل شده است. بورس کالا نیز یکی از شاخه‌های بورس در ایران است که خود زیرمجموعه‌های گوناگونی دارد. زمانی که قصد دارید در بازار مشتقه بورس کالا حضور پیدا کنید، نخستین چیزی که به آن نیاز دارید، یک کد معاملاتی است. برخی از افراد از این مسئله مطلع نیستند که کد آتی با کد معاملات سهام متفاوت است. اگر قصد معامله در بازار مشتقه بورس کالا را دارید، باید کد مخصوص به انجام این معاملات را دریافت کنید. در ادامه روند دریافت کد مشتقه را با جزئیات کامل بیان خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید

نحوه دریافت کد آتی کالا

راهنمای دریافت کد آتی کالا

در حال حاضر برای دریافت این کد، باید مراحل را به صورت حضوری انجام دهید. لازم است که ابتدا کارگزاری خود را انتخاب کنید و با مراجعه به آن، کد مربوط به بورس کالا را دریافت کنید. متقاضیان باید مدارک مورد نیاز را برای دریافت کد آتی به کارگزاری تحویل دهند. سپس باید فرم‌های مربوطه را تکمیل و امضا نمایند. برای فعالیت در بازار آتی، لازم است که دو شماره حساب به کارگزاری ارائه شود.

دقت کنید که افراد در صورت دریافت کد مشتقه، هم می‌توانند معاملات آتی و هم معاملات آپشن را در بورس کالا انجام دهند. یعنی معاملات آپشن سکه طلا، در صورت دریافت این کد قابل انجام است.

مدارک لازم برای دریافت کد آتی

اشخاص حقیقی

 • اصل شناسنامه
 • اصل کارت ملی
 • کپی مدرک تحصیلی به منظور دسترسی آنلاین به سامانه. حداقل مدرک قابل قبول دیپلم است.

نکته مهم این است که دریافت کد آتی بدون داشتن کد بورسی امکان‌پذیر نیست. برای دریافت این کد باید سن متقاضی حداقل ۱۸ سال باشد.

اشخاص حقوقی

 • کپی آگهی تاسیس
 • کپی روزنامه رسمی آگهی به همراه آخرین تغییرات
 • کپی اساسنامه
 • سرمایه ثبتی شرکت مندرج در روزنامه رسمی
 • مدارک مربوط به ثبت شرکت
 • کد اقتصادی و اظهارنامه مالیاتی
 • معرفی یک نماینده به منظور پیگیری و انجام امور مربوطه
 • صورت مالی آخرین دوره شرکت به اضافه گزارش حسابرس رسمی و بازرس قانونی
 • معرفی افرادی که به عنوان صاحب امضا مجاز هستند
 • کپی شناسنامه صاحبان امضای مجاز و تمامی اعضای هیئت مدیره
 • کپی کارت ملی صاحبان امضای مجاز و تمامی اعضای هیئت مدیره

حساب‌های بانکی مورد نیاز برای دریافت کد بازار آتی

فعالیت در بورس کالا تنها از طریق دو شماره حساب بانک سامان و ملت قابل انجام است. در گام نخست متقاضی باید برای حضور در بورس کالا، یکی از این دو بانک را انتخاب کند. سپس لازم است که دو حساب افتتاح کند. این دو حساب شرایطی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود.

بانک سامان

اگر متقاضی بخواهد برای دریافت کد آتی در بانک سامان حساب باز کند، باید یک فرم معرفی از کارگزاری دریافت کند و به بانک تحویل دهد. متقاضی می‌تواند به هر شعبه‌ای از بانک سامان مراجعه کند. سپس در گام بعدی متقاضی دو حساب افتتاح می‌کند؛ یکی حساب در اختیار بورس یا همان حساب عملیاتی، دیگری حساب شخصی یا حساب پشتیبان.

حساب در اختیار بورس

این حساب به نام معامله‌کننده است. اما تنها سازمان بورس حق برداشت از این حساب را دارد و معامله‌گر چنین حقی در اختیار ندارد. در حقیقت تمام تراکنش‌های مربوط به معاملات از جمله واریز وجه تضمین، واریز سود و برداشت زیان از طریق این حساب انجام می‌شود. درست به همین دلیل است که نام دیگر این حساب، حساب عملیاتی است.

حساب شخصی

اما به این دلیل که معامله‌گر نمی‌تواند از این حساب مبلغی برداشت کند، باید یک حساب شخصی را نیز به بورس کالا معرفی کند. زمانی که معامله‌گر قصد دارد از حساب عملیاتی وجهی را برداشت کند، باید درخواست خود را به سازمان بورس ارائه کند. به این ترتیب بورس مبلغ موردنظر را از حساب عملیاتی برداشت می‌کند. سپس آن را به حساب شخصی فرد معامله‌گر که به حساب عملیاتی متصل است، واریز می‌کند. با این تفاسیر مشخص است که تنها کاربرد حساب شخصی برداشت وجه از حساب در اختیار بورس است.

اگر متقاضی دریافت کد آتی، از قبل در بانک سامان حسابی افتتاح کرده باشد، می‌تواند آن را به عنوان شماره حساب پشتیبان معرفی کند. به این ترتیب دیگر نیازی به افتتاح یک حساب جدید وجود ندارد. اما حساب در اختیار بورس متفاوت است. این حساب باید به صورت اختصاصی افتتاح شود. یعنی فردی که قصد دریافت کد مشتقه را دارد، نمی‌تواند از سایر حساب‌های خود برای حساب در اختیار بورس استفاده کند.

بانک ملت

اما اگر فرد بخواهد برای ورود به بازار آتی از شماره حساب بانک ملت استفاده کند، دیگر نیاز نیست که برگه معرفی از کارگزاری دریافت کند. متقاضی می‌تواند دو شماره حسابی را که در بالا به آن اشاره شد، در اختیار کارگزاری بگذارد. حساب در اختیار بورس باید کوتاه‌مدت باشد. یعنی ساده، انفرادی و بدون طرح باشد. اما حساب شخصی می‌تواند یا کوتاه‌مدت باشد یا قرض‌الحسنه.

نکاتی در خصوص دریافت کد آتی

 • از آن‌جا که معامله‌گر نمی‌تواند از حساب در اختیار بورس مبلغی را برداشت کند، لازم است که حسابی را به عنوان حساب در اختیار بورس ارائه کند که هیچ‌گونه واریزی غیرمعاملاتی به آن حساب صورت نگیرد. مثلا اگر حساب ملتی دارید که حقوق‌تان به آن واریز می‌شود، این حساب برای معرفی به عنوان حساب عملیاتی مناسب نیست. چرا که هر زمان بخواهید از این حساب برداشت کنید، باید این درخواست را به بورس ارائه کنید. سپس بورس وجه موردنظر را در اختیار شما قرار خواهد داد. این فرآیند زمان‌بر است و توجه به نکته‌ای که گفته شد از این جهت حائز اهمیت است.
 • فراموش نکنید برای دریافت کد آتی تنها می‌توانید از شماره حساب دو بانک سامان و ملت استفاده کنید.
 • حساب در اختیار بورس و حساب شخصی هر دو باید از یک بانک باشند. مثلا نمی‌توانید حساب شخصی را در بانک سامان افتتاح کنید و حساب در اختیار بورس را در بانک ملت.

مراحل دریافت کد مشتقه

 • مراجعه حضوری به شعب کارگزاری دلخواه
 • تکمیل و امضای فرم‌های لازم
 • معرفی دو شماره حساب در اختیار بورس و شخصی
 • دریافت کد آتی کالا

پس از انجام این مراحل، کد معاملاتی شما صادر می‌شود. انجام این فرآیند به مدت چند روز کاری طول می‌کشد. هنگامی که متقاضی، به سامانه معاملاتی آنلاین دسترسی پیدا کند، از طریق کارگزاری مطلع خواهد شد.

جمع‌بندی

اگر قصد معامله در بازار مشتقه بورس کالا را دارید، باید کد مخصوص به انجام این معاملات را دریافت کنید. این کد با کد بورسی متفاوت است. در حال حاضر برای دریافت این کد، باید کارگزاری خود را انتخاب کرده و مراحل را به صورت حضوری انجام دهید. متقاضیان باید مدارک مورد نیاز را برای دریافت کد آتی به کارگزاری تحویل دهند و فرم‌های مربوطه را تکمیل و امضا نمایند. البته مدارک مورد نیاز برای افراد حقیق و حقوقی متفاوت است. برای دریافت این کد معاملاتی همچنین باید دو شماره حساب به کارگزاری ارائه شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا