اخبار

طلا و نقره ارزشمندترین فلزات ۲۰۲۲ خواهند بود

براساس پیش‌بینی سرمایه‌گذاران شرکت‌کننده در نظرسنجی کیتکو نیوز، طلا و نقره ارزشمندترین فلزات در سال ۲۰۲۲ خواهند بود.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از کیتکو نیوز (Kitco News)، با توجه به پیش‌بینی سرمایه‌گذاران شرکت‌کننده در نظرسنجی کیتکو نیوز، طلا و نقره ارزشمندترین فلزات در سال ۲۰۲۲ خواهند بود. این دو فلز گرانبها، عملکرد مطلوبی در سال ۲۰۲۱ نداشتند.

طلا سال ۲۰۲۱ را با ۳.۶ درصد کاهش به پایان برد و بزرگ‌ترین کاهش سالانه خود از سال ۲۰۱۵ را به ثبت رساند. نقره نیز در سال ۲۰۲۱ عملکرد خوبی نداشت و با ۱۱.۵ درصد کاهش همراه بود که بزرگ‌ترین کاهش قیمت این فلز ارزشمند از سال ۲۰۱۴ بوده است.

با وجود نگرانی‌های تورمی که در طول سال ۲۰۲۱ وجود داشت، هیچ یک از این دو فلز موفق نشدند که از این وضعیت بهره ببرند؛ زیرا احیای اقتصادی قوی و دورنمای تحکیم سیاست پولی فدرال رزرو، قیمت‌های آن‌ها را تحت فشار کاهشی قرار داد.

سرمایه‌گذاران خُرد امیدوارند اوضاع طلا و نقره در سال ۲۰۲۲ تغییر کند. در نظرسنجی کیتکونیوز، شرکت‌کنندگان به دو گروه تقریبا مساوی تقسیم شده و پیش‌بینی کردند که طلا و نقره دارایی خواهد بود که بهترین عملکرد را در سال میلادی جاری دارد.

پلاتین و پالادیم؛ کم ارزش‌ترین فلزات ۲۰۲۲

از میان ۱۵۶۹ نفری که در نظرسنجی کیتکونیوز شرکت کردند، ۳۲.۷ درصد طلا را به عنوان دارایی انتخاب کردند که بهترین عملکرد را در سال ۲۰۲۲ خواهد داشت. در حالی که ۳۲.۱ درصد نقره، ۱۲.۹ درصد مس، ۹.۲ درصد لیتیوم و ۶.۷ درصد بیت‌کوین را انتخاب کردند. پلاتین تنها ۴.۵ درصد آرا و پالادیم دو درصد آرا را کسب کرد.

کارشناسان وال استریت نیز به عملکرد قیمت طلا و نقره در بلندمدت خوش‌بین هستند. تحلیلگران به کیتکونیوز گفتند: طلا در موقعیت خوبی برای صعود در کنار افزایش نرخ‌های بهره قرار دارد و قیمت نقره هم این فرصت را دارد تا پس از ماه‌ها عقب ماندن، همپای طلا رشد کند.

پیش‌بینی ولز فارگو: مسیر روشن طلا در ۲۰۲۲

شرکت ولز فارگو (Wells Fargo) در دورنمای خود اعلام کرد که طلا پس از موانع متعددی که در سال ۲۰۲۱ با آن‌ها مواجه شد، مسیر صعود روشن‌تری در سال ۲۰۲۲ دارد. ملایم شدن بازدهی بازار سهام و نگرانی‌های تورمی ممکن است توجه بازار را دوباره به سمت طلا معطوف کند.

دلار در سال ۲۰۲۲ به اندازه سال ۲۰۲۱ مانع تاثیرگذاری برای طلا قلمداد نمی‌شود. اگرچه به قیمت بالاتر طلا در سال ۲۰۲۲ خوش‌بین هستیم، اما ممکن است روند افزایشی قیمت زمان‌بر باشد. همین باعث می‌شود ولز فارگو پیش‌بینی قیمت اونس طلا در پایان سال ۲۰۲۲ را به محدوده ۲۰۰۰ تا ۲۱۰۰ دلار کاهش دهد.

بانک آمریکا: روند صعودی طلا در ۲۰۲۲ و دورنمای مثبت نقره و پلاتین

بانک امریکا ضمن اشاره به روند صعودی طلا در سال ۲۰۲۲، پیش‌بینی کرد که نقره و پلاتین دورنمای مثبتی دارند. تحلیلگران این بانک گفتند با متمرکز شدن دوباره بازارهای طلا از تحکیم سیاست پولی به میزان افزایش نرخ‌های بهره، طلا احتمالا صعودی می‌شود.

به باور تحلیلگران بانک آمریکا، بازده بالای ۲.۵ درصد اوراق خزانه پایدار نخواهد بود و حفظ آن، دشوار خواهد بود. افزایش سرمایه‌گذاری در پنل‌های خورشیدی هم قیمت نقره را تقویت می‌کند. پلاتین با برطرف شدن کمبود تراشه در صنعت خودرو، شاهد بهبود تجارت خواهد بود و استفاده از این فلز به جای پالادیم هم از رشد قیمت آن پشتیبانی می‌کند.

بلومبرگ اینتلیجنس (Bloomberg Intelligence) هم انتظار دارد طلا از فلزات دیگر در سال ۲۰۲۲ عملکرد بهتری داشته باشد. بعضی از تحلیلگران پیش‌بینی کردند که نقره هم از این شانس برخوردار است که عملکرد بهتری نسبت به طلا داشته باشد.

دانیل هاینس، استراتژیست ارشد کالا در گروه بانکی ANZ اظهار کرد: نقره تا به این تاریخ عملکرد پایین‌تری از طلا داشته است و قطعا همین امر باعث می‌شود، بعضی از سرمایه‌گذاران به بازار نقره روی بیاورند.

نقره شانس بیشتری برای رشد قیمت دارد

اورت میلمان، کارشناس فلزات ارزشمند شرکت گینزویل کوینز گفت: نقره بهترین شانس را برای رشد قیمت در سال ۲۰۲۲ دارد. این فلز در مقایسه با فلزات و کالاهای دیگر بسیار ارزان است و در فناوری‌های نوظهور و انرژی سبز کاربرد دارد.

وی اعلام کرد که نقره سرانجام عقب ماندگی از طلا در سال‌های گذشته را جبران می‌کند و در سال ۲۰۲۲ به قیمت بالاتری می‌رسد.

بر اساس گزارش کیتکو نیوز، تحلیلگران همچنین به پتانسیل صعودی پلاتین تحت تاثیر عوامل بنیادین عرضه و تقاضا در سال ۲۰۲۲ امیدوارند.

منبع
kitco news

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا