تحلیل

تحلیل تکنیکال نماد همراه (۱۱ مرداد ۹۹)

شرکت ارتباطات سیار ایران با نماد همراه اولین بار در سال ۹۲ به عنوان اولین اپراتور تلفن حاضر در بازار سرمایه عرضه شد. در حال حاضر، از بین اپراتورهای تلفن همراه، تنها نماد همراه در بازار سرمایه حضور دارد. سهامدار اصلی شرکت همراه، شرکت مخابرات ایران است و درآمد اصلی شرکت، کارکرد مشترکین دائمی و اعتباری همراه اول است.

رشد شتابان نماد همراه از اواخر اسفند ۹۹ همزمان با سایر نمادهای هم‌گروهی آغاز گردیده است. البته روند قیمت این سهم همواره در سالیان اخیر صعودی بوده ولی از تاریخ مذکور شیب خط روند به شکل محسوسی تند گردیده است، به طوری‌ که در شش ماه اخیر بازدهی ۳۰۰ درصدی این نماد را برای سهامداران شاهد بوده‌ایم.

از پتانسیل‌های این سهم می‌توان به افزایش نرخ مکالمات و اینترنت دیتا اشاره کرد. همچنین افزایش مصرف اینترنت به خصوص در دوران کرونا نیز می‌تواند در افزایش سود شرکت موثر باشد.

طبق اطلاعیه شرکت، رشد نزديک به ۵۰ درصدي ترافيک مصرفي ديتا در ماه‌های اخیر اتفاق افتاده که عمدتا ناشي از استفاده بيشتر از تلويزيون‌هاي اينترنتي، برگزاري کلاس‌ها و جلسات آموزشي به صورت برخط، انجام امور ادارات و سازمان‌ها به شيوه دورکاري بر بستر اينترنت و حضور در شبکه‌هاي اجتماعي است.

پتانسیل دیگر شرکت، افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها است. البته همراه در سال ۹۸ از محل سود انباشته و آورده نقدی، یک افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی را به ثبت رسانده است.

نکته دیگر اینکه در هفته‌های اخیر، برخی اخبار مبنی بر عرضه برخی دیگر از شرکت‌ها در صندوق‌های ETF به بازار مخابره شده است. اگر چه محتوای این صندوق به طور رسمی تایید نگردیده، اما گمانه زنی‌ها از احتمال حضور شرکت‌هایی نظیر اخابر (شرکت مادر) یا همراه در این صندوق حکایت دارد که در صورت صحت، موجب ایجاد انتظارات مثبت در این نمادها خواهد شد.

 در ادامه گراف مربوط به ورود نقدینگی حقیقی ارائه شده است.

از نظر نموداری سهم درموج ۵ از ۵ قرار دارد. با توجه به رشد قابل توجه نماد در موج پنجم، در حال حاضر ورود به این نماد پر ریسک ارزیابی می‌شود و بهتر است تا وقوع یک موج اصلاحی و شروع موج صعودی بعدی صبر کرد.

مقاومت‌های پیش روی این نماد به ترتیب ۷۱۰۰ و ۷۹۰۰ تومان و حمایت‌های سهم نیز به ترتیب ۶۰۰۰ و ۵۲۰۰ تومان هستند.

آنچه در این مطلب بیان شده، صرفا نظر نویسنده است و اخبار بورس مسئولیتی در قبال درستی آن نداشته و پیش‌بینی‌های مطرح شده را تضمین نمی‌کند. پیامدهای حاصل از تصمیم‌گیری در خصوص پیروی از احتمالات بیان شده نیز بر عهده خواننده خواهد بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا