اخبار

صالح آبادی: باید اثرگذاری دلار و یورو را کاهش دهیم | افزایش عمق معاملات روبل-ریال

رئیس بانک مرکزی در حاشیه جلسه هیئت وزیران، اعلام کرد که در راستای کاهش اثرگذاری دلار و یورو، باید سبد ارزهای دیگر مثل روبل را تقویت کرد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی ایران امروز در حاشیه جلسه هیئت وزیران دولت درباره آغاز معاملات روبل-ریال توضیح داد و اعلام کرد: از روز گذشته معامله روبل در مقابل ریال آغاز شده است و این به نظر من اتفاق بزرگی است. اتفاقی که می‌افتد این است که صادرکنندگانی که به روسیه صادرات دارند که عمدتا شرکت‌های خشکباری هستند، می‌توانند ارز خود را به نرخ توافقی عرضه و تقاضا عرضه کنند و روبل خود را بفروشند؛ متقاضیان هم می‌توانند به راحتی خرید کنند.

وی افزود: اتفاق خوبی دیروز با معامله دو میلیون روبل شروع شد و ان شاءالله تداوم هم خواهد داشت و با توجه به تدابیر اتخاذ شده حجم این معاملات افزایش خواهد یافت و بازار پر عمقی خواهد شد

صالح آبادی در رابطه با اهمیت تنوع‌بخشی سبد ارزی کشور برای صادرات و تجارت جهانی، گفت: امیدوار هستیم سبد ارزی متنوعی از ارزهای مختلف داشته باشیم و ارزهای جهان‌ربایی مثل دلار را در حجم و اثرگذاری کاهش دهیم. فقط ارزی به نام دلار و یورو تعیین کننده نرخ ارز کشور نخواهد بود و روبل هم در کنار سایر ارز‌ها موجودیت خواهد یافت و حجم آن افزایش پیدا می‌کند؛ البته محدود به روبل هم نخواهد شد و سایر ارز‌ها را نیز به بازار عرضه خواهیم کرد.

صالح آبادی در این اظهارات تصریح کرد که هر مقداری صادر کننده بتواند روبل عرضه کند، برای معامله مشکلی ندارد.

منبع
باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا