اخبار

عشقی: سال آینده تمامی ناشران ملزم هستند سود سهامداران را از طریق سجام توزیع کنند

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن اشاره به الزام توزیع سود ناشران از طریق سجام در سال آینده، از پرداخت سود سنوات گذشته سهامداران سهام عدالت از طریق سامانه مذکور خبر داد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اهمیت موضوع توزیع سود تقسیمی شرکت‌ها از طریق سامانه سجام، گفت: عمدتا یکی از موضوعات مهم به سود سنوات گذشته سهامداران خرد سهام عدالت مربوط می‌شود که در شرکت‌ها باقی مانده است و این شرکت‌ها به دلایل مختلف این سود را پرداخت نکرده‌اند.

عشقی اظهار کرد: تلاش می‌کنیم سازوکاری ایجاد کنیم تا سهامداران خرد بتوانند سود‌های خود را که از مصادیق حق الناس است را دریافت کنند؛ این سودها در داخل شرکت‌ها می‌ماند و این شرکت‌ها هستند که منتفع می‌شوند؛ لذا سازمان بورس حتما پیگیری می‌کند که این شرکت‌ها در موعد مقرر سود‌های تقسیمی را به حساب سهامداران واریز کنند.

وی تاکید کرد: در تلاشیم که سود‌های سال‌های گذشته سهامداران که توزیع نشده را در سامانه سجام ثبت و از همین طریق آن را پرداخت کنیم.

الزام شرکت‌ها به پرداخت سود از طریق سامانه سجام

رئیس سازمان بورس تصریح کرد: یکی از موضوعات مهم و حاد برای سهامداران خرد، نحوه پرداخت سود سهام شرکت‌هاست که به روش‌های مختلف (بانک‌های مختلف) و البته با تاخیر بسیار زیاد صورت می‌گیرد. به همین منظور در دو سال گذشته سامانه سجام و احراز هویت که شامل اطلاعات کامل سهامداران (شماره حساب و مشخصات هویتی) است، ایجاد شد.

وی ادامه داد: شرکت‌ها ملزم به پرداخت سود تقسیمی خود به صورت متمرکز از طریق این سامانه به حساب سهامداران به ویژه سهامداران خرد هستند.

پرداخت سود سهام عدالت از طریق سجام توسط ۲۷۰ شرکت

عشقی با بیان اینکه امسال نزدیک به ۲۷۰ شرکت همکاری و سود سهامداران را از طریق سجام واریز کردند، خاطرنشان کرد: این در حالی است که بقیه ناشران همکاری نکرده‌اند؛ از این رو با توجه به امکاناتی که در سازمان هست و ضمانت‌های اجرایی قطعا با این شرکت‌ها برخورد خواهیم کرد.

این مقام مسئول تاکید کرد: سال آینده تمامی ناشران ملزم هستند سود سهامداران را از طریق سجام توزیع کنند؛ به طوری که سهامداران دیگر مجبور نباشند از این بانک به آن بانک مراجعه کنند، بلکه باید بتوانند به صورت متمرکز سود سهام خود را دریافت کنند.

کاهش زمان واریز سود شرکت‌ها

وی با بیان اینکه ضمانت اجرایی این موضوع، پیش‌بینی اصلاحیه‌های قانونی است که منتظریم در مجلس به تصویب برسد، خاطرنشان کرد: سود شرکت‌ها تقریبا ۱۰ تا ۱۲ ماه بعد از اتمام سال مالی واریز می‌شود که با اصلاح قانون، پیش‌بینی می‌شود سود‌ها با سرعت بیشتر و با فاصله زمانی کمتر واریز شوند.

وی ادامه داد: در همین خصوص پژوهشی انجام شده که شرکت‌ها در طول سال هم ملزم باشند در مقاطع سه ماهه، سود را تقسیم و به سهامداران اعلام کنند.

رئیس سازمان بورس تاکید کرد: در سال آینده به هیچ وجه سازمان بورس با شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس مماشات نخواهد کرد؛ لذا باید سودشان را از طریق سهام پرداخت کنند.

وضع مجازات سازمان بورس برای ناشرانی که سود را از سامانه سجام پرداخت نمی‌کنند

عشقی بیان کرد: سود سهامداران هیچ‌گونه رسوبی در حساب‌های شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ندارد و سودی که به حساب شرکت سپرده‌گذار می‌آید، فوری به حساب سهامداران واریز می‌شود و بعد هر چه باقی ماند به حساب ناشران برگشت داده خواهد شد.

رئیس سازمان بورس در پایان متذکر شد: با توجه به آیین‌نامه‌های انضباطی و مجازات‌های مختلف وضع شده، بخشی از ناشران با توجه به منافعی که از محل این سود‌ها در حسابشان کسب می‌کنند، بازهم حاضرند این مجازت‌ها را بپذیرند، اما سود را پرداخت نکنند؛ از این رو سازمان بورس درصدد است تا از طریق اصلاح قانون، مجازات‌ها را به نحوی ببیند که دیگر این موارد تکرار نشود و ناشران به موقع سود‌ها را پرداخت کنند.

منبع
صدا و سیما

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا