اخبار

قیمت خودرو در بورس کالا چگونه تعیین می‌شود؟

طبق اعلام مسئول کارگروه خودرو در کمیسیون صنایع و معادن مجلس، قیمت خودرو در بورس کالای ایران از شکل دستوری به سمت قیمت تعادلی خواهد رفت.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از کانال بورس فوری، روح الله ایزدخواه، مسئول کارگروه خودرو در کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در طرح ساماندهی بازار خودرو عرضه و فروش خودرو در قالب بورس کالای ایران انجام می‌شود و از قیمت دستوری به سمت قیمت تعادلی خواهیم رفت و قیمت فروش در قالب عرضه و تقاضا کشف قیمت می‌شود.

وی ضمن بیان تلاش نمایندگان برای هرچه زودتر به صحن علنی بردن این طرح برای بررسی در مجلس، ادامه داد: موضوع تعادل و تنظیم بازار خودرو متاسفانه به درستی تعریف نشده است و با تصویب و اجرای این طرح جدید، امیدواریم جلوی بسیاری از دلال بازی‌ها گرفته شود و کنترل عرضه و تقاضا را شاهد باشیم.

ایزدخواه همچنین گفت: بر اساس این طرح، عرضه و فروش خودرو در قالب بورس کالای ایران انجام می‌شود و تمام تولیدات خودرو در بورس کالا عرضه خواهد شد، بر این اساس عرضه و تقاضا شفاف سازی می‌شود و اولویت در این طرح با مصرف کنندگان است.

او اضافه کرد: بر اساس این طرح، مصرف کننده واقعی خودرو را تحویل می‌گیرد و از قیمت دستوری به سمت قیمت تعادلی خواهیم رفت.

ایزدخواه در ادامه افزود: قیمت خودرو به شکل پایه توسط دستگاه متولی که سازمان حمایت از مصرف کننده است، مشخص شده و قیمت فروش در قالب عرضه و تقاضا کشف می‌شود که مازاد مبلغ پایه به نسبت فروش، به جیب خودروساز نخواهد رفت و به خزانه برای توسعه حمل و نقل عمومی اختصاص می‌یابد.

وی در آخر گفت: قطعا با طرح ساماندهی خودرو دلال بازی به حداقل می‌رسد و شرایط به سمت بازاری دو سویه و به نفع مردم و خودروسازان و قطعه سازان تغییر می‌کند.

منبع
بورس فوری

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا