آموزشویدئو

نقدشوندگی سهام در بورس؛ سرمایه‌گذاری در سهامی که آسان نقد شود

برای انتخاب سهام مناسب برای سرمایه‌گذاری جوانب زیادی را باید در نظر گرفت. در واقع هر اشتباهی در انتخاب سهامی که قصد سرمایه‌گذاری در آن را دارید می‌تواند سرمایه شما را نابود کند. یکی از عوامل بسیار مهمی که قبل از سرمایه‌گذاری در هر سهمی باید مورد بررسی قرار گیرد، نقدشوندی سهام در بورس است. اما اصلا نقدشوندگی چه معنایی دارد و چگونه می‌توان تشخیص داد که سهام کدام شرکت‌ها از قابلیت نقدشوندگی مناسبی برخوردارند؟ در ادامه این مطلب به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

نقدشوندگی سهام در بورس یعنی چه؟

قابلیت نقدشوندگی (Liquidity) به معنای امکان تبدیل یک دارایی به پول نقد در زمانی کوتاه یا به عبارتی شرایط خرید یا فروش آسان یک دارایی است.

یکی از عوامل موثر بر ریسک دارایی‌ها، قابلیت نقدشوندگی آن‌ها است. منظور از قابلیت نقدشوندگی سهام در بورس این است که پس از سرمایه‌گذاری در یک سهم، اگر قصد فروش آن را داشته باشید، بتوانید در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین هزینه آن را به پول‌ نقد‌ یا به سهمی دیگر تبدیل کنید. دارایی هایی نظیر ارز، طلا، سهام شرکت‌های بورسی و اوراق مشارکت نقدشوندگی بهتری نسبت به ملک و زمین دارند.

در بازار سرمایه سهام زیادی وجود دارند. یکی از عواملی که سرمایه‌گذار را در انتخاب سهم مناسب راهنمایی می‌کند، قابلیت نقدشوندگی سهام در بازار بورس است.

نقدشوندگی به زبان ساده یعنی شما بتوانید هر زمان که می‌خواهید سهم‌تان را بفروشید و مجبور نباشید برای فروش سهم به قیمت مناسب منتظر بمانید و چندین روز صبر کنید. سهام بسیاری در بازار وجود دارند که میزان نقدشوندگی آن‌ها بالا است و برای فروش آن‌ها به قیمت مناسب نیازی به انتظار و صبر زیاد نخواهد بود.

چطور سهام دارای نقدشوندگی مناسب را تشخیص دهیم؟

سازمان بورس به صورت فصلی ۵۰ شرکت برتر بورسی نسبت به کل شرکت‌های موجود در بازار را انتخاب و معرفی می‌کند و فرایند انتخاب این شرکت‌ها براساس سه معیار اصلی صورت می‌گیرد. این معیارها عبارتند از:

  • میزان دادوستد سهام در تالار معاملات
  • تناوب دادوستد سهام در تالار معاملات
  • میزان تاثیرگذاری شرکت بر کل بازار

۵۰ شرکت برتر بورسی که دارای این ویژگی‌ها هستند، به صورت فصلی و هر سه ماه یک ‌بار از طرف سازمان معرفی می‌شوند. به همین خاطر این لیست ثابت نیست و ممکن است سهام شرکتی از این لیست حذف شود یا به آن اضافه گردد. جهت دسترسی به آخرین لیستی که سازمان برای فعالین بازار سرمایه منتشر کرده است، می‌توانید به سایت tsetmc.com مراجعه نمایید و به آخرین گزارش از ۵۰ شرکت برتر بورسی دسترسی پیدا کنید.

جمع‌بندی

قابلیت نقدشوندگی (Liquidity) به معنای امکان تبدیل یک دارایی به پول نقد در زمانی کوتاه یا به عبارتی شرایط خرید یا فروش آسان یک دارایی است. یکی از عوامل موثر بر ریسک دارایی‌ها، قابلیت نقدشوندگی آن‌ها است. منظور از قابلیت نقدشوندگی سهام در بورس این است که پس از سرمایه‌گذاری در یک سهم، اگر قصد فروش آن را داشته باشید، بتوانید در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین هزینه آن را به پول‌ نقد‌ یا به سهمی دیگر تبدیل کنید. برای آن که در سهامی با قابلیت نقدشوندگی بالا سرمایه‌گذاری کنید، می‌توانید سهامی را که در فهرست ۵۰ شرکت برتر بورسی عنوان شده‌اند، برای خرید برگزینید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا