آموزشویدئو

چطور صفحه یک نماد را در سایت TSETMC بخوانیم؟

در مطالب گذشته به معرفی سایت TSETMC که پرکاربردترین سامانه مرجع در حوزه بورس ایران است، پرداختیم و زبانه‌های مختلف موجود در این وبسایت را بررسی کردیم. در دومین بخش از آموزش ویدئویی استفاده از سایت TSETMC درباره صفحه مربوط به هر نماد و مفهوم بخش‌های مختلف این صفحه توضیح خواهیم داد.

ابتدا علامت ذره‌‌بین را در سایت TSETMC انتخاب می‌‌کنیم و نماد سهم مورد نظر را جستجو می‌‌کنیم و با انتخاب آن، وارد صفحه نماد مورد نظر می‌‌شویم که اطلاعات مختلفی را می‌‌توانیم در آن مشاهده کنیم.

هر نماد در سایت TSETMC صفحه مربوط به خود را دارد که از طریق آن اطلاعات آخرین معاملات نماد قابل مشاهده است. در بخش بالایی این صفحه دو قیمت شامل قیمت پایانی و آخرین معامله به چشم می‌خورد که میزان تغییرات آن به صورت ریالی و درصدی در مقابل آن نوشته شده‌اند.

گزینه اولین، مبلغ اولین معامله‌‌ای که در تازه‌ترین روز معاملاتی انجام شده است را نمایش می‌‌دهد.

قیمت دیروز، قیمت پایانی معاملات سهم در روز معاملاتی گذشته را مشخص می‌‌کند.

بخش خرید و فروش هم بالاترین میزان اردر و سفارش خرید و فروش را به نمایش می‌‌گذارد.

تعداد معاملات، تعداد معاملاتی است که تا این لحظه در آن نماد صورت گرفته است.

در بخش دیگری از صفحه نماد در سایت TSETMC حجم معاملات قابل مشاهده است که تعداد سهامی است که معامله شده است.

ارزش معاملات، ارزش ریالی معاملات را نمایش می‌‌دهد که M به معنای میلیون و B نماد اختصاری برای میلیارد است.

ارزش بازار، ارزش کل شرکت با توجه به آخرین قیمت سهام یعنی قیمت پایانی نمایش می‌‌دهد.

تعداد سهام، تعداد سهام کل شرکت است که شامل سرمایه شرکت می‌‌شود.

حجم مبنا، میزان حداقل حجمی است که باید در هر روز مورد داد و ستد قرار گیرد تا تمام درصد تغییرات مجاز در آن روز در تعیین قیمت روز بعد لحاظ شود.

سهام شناور، بخشی از سهام کل شرکت است که در یک بازه زمانی مشخص که فرمول آن توسط سازمان بورس اوراق بهادار تهران مشخص شده است جابه‌‌جا شده است.

میانگین حجم ماه، میانگین حجم روزانه معاملات سهم است که در یک ماه اخیر (۳۰ روز گذشته) انجام گرفته است.

آخرین معامله، زمان آخرین معامله انجام گرفته را نمایش می‌‌دهد.

وضعیت، نشان دهنده وضعیت سهم در روز است که شامل وضعیت‌‌های مجاز، متوقف، ممنوع-متوقف، مجاز-محفوظ است و هر کدام از این‌‌ها با توجه به وضعیت سهام که قابل معامله باشند یا نباشند تغییر خواهد کرد.

میزان EPS و P/E نیز نیز در این صفحه قابل مشاهده است که در مقالات آتی به آن‌‌ها خواهیم پرداخت.

در روبروی قسمت بازه روز، دو عدد نمایش داده شده است که بیانگر کم‌‌ترین و بیش‌‌ترین قیمتی است که سهم در طی روز معامله شده است.

قیمت مجاز، بالاترین و پایین‌‌ترین قیمتی است که امکان معامله در این بازه وجود دارد. تفاوت قیمت مجاز با بازه قیمت در این است که این مبالغ قیمتی نیستند که قطعا در این قیمت‌‌ها سهم معامله شده باشد، بلکه قیمتی است که سهم می‌‌تواند در آن روز در این بازه مشخص شده معامله شود. به عبارتی دیگر دامنه نوسان مثبت و منفی ۵ درصد قیمت صفر سهم را قیمت مجاز سهم در نظر می‌‌گیرند.

بازه هفته و بازه سال نیز، بالاترین و پاین‌‌ترین قیمتی است که به ترتیب طی هفته و سال اخیر سهم در این قیمت‌‌ها معامله شده است.

در قسمت بالا و سمت چپ صفحه نماد در سایت TSETMC ، حجم خرید و فروش حقیقی و حقوقی نمایش داده شده است. در این بخش میزان خرید و فروش حقیقی و حقوقی نیز قابل مشاهده است.

منظور از تعداد، تعداد دفعاتی است که سهم معامله شده است. این عدد در واقع تعداد کدهای حقیقی و حقوقی را نشان می‌دهد که سهام این نماد را معامله کرده‌اند‌.

در صفحه مربوط به هر نماد پنج  گزینه شامل پنجره سفارش، نمودار، هم‌گروه، اطلاعیه و سابقه نیز وجود دارد‌ که شما با انتخاب نمایش یا مخفی شدن آن می‌‌توانید انتخاب کنید که اطلاعات هر یک از این بخش‌ها برای شما نمایش داده شود یا مخفی باقی بماند.

گزینه نمودار، نمودار مختصری از سهم را نمایش می‌‌دهد.

گزینه همگروه، سهام همگروه سهم (سایر سهام مربوط به گروه) را به شما نشان می‌‌دهد.

گزینه اطلاعیه آخرین اطلاعیه‌‌های کدال را بر شما به نمایش در می‌‌آورد.

گزینه سابقه نیز سابقه معاملاتی سهم در روزهای اخیر را نمایش می‌‌دهد.

در مطالب آینده به توضیح دیگر بخش‌های سایت TSETMC می‌پردازیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن