اخبار

تخصیص یک درصد منابع صندوق توسعه ملی به بورس : تاثیر، زمان و چگونگی اجرا

به دنبال اعلام خبری مبنی بر حمایت صندوق توسعه ملی از بازار سهام، یک عضو شورای عالی بورس و رئیس هیئت عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه، پیرامون تخصیص یک درصد منابع صندوق توسعه ملی به بورس، درباره تأثیر این اقدام، زمان و چگونگی آن، توضیح دادند.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری ایرنا، ماشاءالله عظیمی، عضو شورای عالی بورس پیرامون تأثیر اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به بازار سهام از طریق سپرده‌گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه به ایرنا گفت: استفاده از صندوق تثبیت بازار سرمایه یکی از ابزارهای پیش‌بینی شده در قانون بوده که به منظور ایجاد ثبات هنگام آشفتگی بازار سهام و با هدف تقویت بازار وارد میدان می‌شود. این صندوق ضمن تبدیل کردن سمت بازار از عرضه به تقاضا و جمع آوری صف فروش در زمان لازم همان سهام را در بازار عرضه خواهد کرد.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه اکثر شرکت‌های بورسی شامل صنایع معدن، فولاد، سیمان، پتروشیمی، پالایشی و فناوری، داروسازی و بهداشتی‌ها هستند،استفاده از منابع صندوق توسعه ملی می‌توان برای سرمایه‌گذاری زیرساختی این شرکت‌ها موثر باشد.

نماینده اتاق تعاون در شورای عالی بورس توضیح داد: در خصوص استفاده از منابع این صندوق دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد. اعضای شورای عالی بورس با حضور نمایندگان مجلس و رییس بانک مرکزی اعلام کردند، بهتر است برای بهبود وضعیت بازار، یک درصد منابع صندوق توسعه مالی مورد استفاده قرار گیرد تا از این طریق معاملات دارای ثبات و آرامش بوده و حافظ حقوق مردم باشد.

عظیمی در پایان گفت: طبق مصوبه شورای عالی بورس، صندوق توسعه ملی می‌تواند در برخی از طرح‌ها سرمایه‌گذاری کرده و در بازه زمانی معین، تسهیلات را پس بگیرد. بنابراین صندوق تثبیت بازار سرمایه، ابزاری برای کمک به تعادل بازار بوده و با توجه به برخورداری از خاصیت اهرمی به طور حتم در بهبود وضعیت بازار سهام تاثیرگذار خواهد بود.

زمان و چگونگی تخصیص یک درصد منابع صندوق توسعه ملی به بورس

مطابق پیش‌بینی‌ها، مبلغ تخصیص یک درصد منابع صندوق توسعه ملی به بورس عددی است بین ۲۵ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان. همچنین انتظار می‌رود که معوقات سال‌های ۹۴ تا ۹۹ نیز در بازار بورس تأثیرات عمده‌ای بگذارند و تغییرات قابل‌توجهی به دنبال داشته باشند.

در همین رابطه، محمد ابراهیم آقا بابایی، رییس هیأت عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه توضیح داد: همه مباحث مطرح شده در خصوص چاپ پول اشتباه بوده و قرار است این سپرده‌گذاری از طریق تسهیلات سال‌های گذشته صندوق توسعه و دریافت ریالی بازپرداخت‌ها صورت گیرد. همچنین منابع مالی صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه، نوعی سرمایه‌گذاری بوده که اصل پول و سود هم قابل بازگشت است.

وی ادامه داد: تاکنون زمان دقیقی برای این تخصیص مشخص نشده و پیگیری‌ها ادامه دارد. جلسه‌ای در هفته جاری برای اجرای هرچه زودتر این مصوبه برگزار خواهد شد. رقم دقیق سپرده گذاری هم توسط صندوق توسعه ملی اعلام و زمان‌بندی اجرا نیز با تعامل صندوق توسعه ملی و سازمان بورس به زودی تعیین خواهد شد.

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا