اخبار

مصوبه افزایش حداقل سرمایه لازم برای نهادهای مالی ابلاغ شد

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار از ابلاغ مصوبه افزایش حداقل سرمایه لازم برای نهادهای مالی خبر داد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری سنا، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس ضمن ابلاغ مصوبه افزایش حداقل سرمایه لازم برای نهادهای مالی، گفت: بر اساس مصوبه مورخ ۲۴ آبان ماه هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، با توجه به تغییر شاخص قیمت‌­ها طی سال­‌های اخیر، ریسک­‌ها، نیازمندی‌­ها و منابع مورد نیاز کسب‌وکار و خرید فضای اداری، در خصوص افزایش حداقل سرمایه نهادهای مالی تغییری اعمال کرد.

شرایط این تغییرات به شرح ذیل است:

حداقل سرمایه شرکت‌های تأمین سرمایه مبلغ ده هزار (۱۰,۰۰۰) میلیارد ریال تعیین شد.

حداقل سرمایه ثبت و پرداخت شدۀ شرکت‌­های سبدگردان، مشاور سرمایه­‌گذاری و پردازش اطلاعات مالی به ترتیب مبالغ یکصد میلیارد ریال، هشتاد میلیارد ریال و شصت میلیارد ریال تعیین شد.

سرمایه پرداخت شده و نیز جمع حقوق صاحبان سهام شرکت­‌های متقاضی تبدیل به شرکت­‌های سبدگردان، مشاور سرمایه­‌گذاری و پردازش اطلاعات مالی نباید به ترتیب از مبالغ یکصد میلیارد ریال، هشتاد میلیارد ریال و شصت میلیارد ریال کمتر باشد.

درمورد آن دسته از متقاضیانی که علاوه بر فعالیت اصلی خود، اقدام به اخذ مجوز فعالیت دیگری می‌کنند، حداقل سرمایۀ اضافی برای مجوزهای فعالیت سبدگردانی، مشاور سرمایه­‌گذاری و پردازش اطلاعات مالی به ترتیب مبالغ یکصد میلیارد ریال، هشتاد میلیارد ریال و شصت میلیارد ریال و برای اخذ مجوزهای فعالیت مشاور عرضه و مشاور پذیرش هر یک بیست میلیارد ریال تعیین شد.

حداقل سرمایه لازم برای تأسیس شرکت «گروه خدمات بازار سرمایه»، مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال است که باید در زمان تأسیس، تأمین و تأدیه شود.

آن دسته از نهادهای مالی که در حال حاضر موافقت اصولی تأسیس یا مجوز فعالیت تأمین سرمایه، گروه خدمات بازار سرمایه، سبدگردانی، مشاور سرمایه‌­گذاری، پردازش اطلاعات مالی، مشاور عرضه یا مشاور پذیرش اخذ کرده‌اند و سرمایه آن‌ها کمتر از حداقل‌‌های مذکور در بندهای فوق است، مکلف‌اند تا پایان خرداد ماه سال ۱۴۰۲، سرمایۀ خود را به مبالغ تعیین شده در این مصوبه افزایش دهند. لازم به ذکر است؛ نهادهای مالی مذکور، موظفند که تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۱، حداقل نیمی از کسری سرمایه فعلی تا سرمایه مصوب را تأدیه کنند.

صدور موافقت اصولی با تاسیس گروه خدمات بازار سرمایه، با حضور حداقل سه نهاد مالی که دو مورد آن، شرکت تأمین سرمایه، شرکت سبدگردان، شرکت مشاور سرمایه‌­گذاری، شرکت کارگزاری، شرکت پردازش اطلاعات مالی هست و عملکرد آن به تایید معاونت نهادهای مالی رسیده است، امکان‌پذیر است.

منبع
سنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا