اخبار

نرخ تورم دهک های مختلف در خرداد ۱۴۰۱ اعلام شد

مرکز آمار ایران با انتشار گزارشی، نرخ تورم دهک های درآمدی مختلف در خرداد ۱۴۰۱ را اعلام کرد که بر این اساس فاصله تورمی‌ دهک‌ها در این ماه ۴.۴ واحد درصد شد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از درگاه ملی آمار، مرکز آمار ایران با انتشار گزارشی، نرخ تورم دهک های مختلف در خرداد ۱۴۰۱ را اعلام کرد. نرخ تورم در خرداد ماه سال جاری برابر ۳۹.۴ درصد بود که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه  ٣٨.٣ درصد برای دهک­­ نهم و دهم تا ۴۲.۷ درصد برای دهک­ اول نوسان دارد.

محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین ۵۱.۱ درصد برای دهک سوم و چهارم تا ۵۲.۳ درصد برای دهک­ نهم است. همچنین در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین ۳۱.۵ درصد برای دهک ششم تا ۳۴.۸ درصد برای دهک دهم است.

افزایش فاصله تورمی دهک‌ها

فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ۴.۴ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل که ٣.٤ واحد درصد بود یک واحد درصد افزایش داشته است.

فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ٠.١ واحد درصد کاهش داشته است و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل  ٠.١ واحد درصد افزایش داشته است.

نرخ تورم دهک های مختلف
نرخ تورم خرداد ۱۴۰۱ در دهک‌های مختلف درآمدی
برای مشاهده در سایز بزرگ‌تر، بر روی عکس کلیک کنید.

منبع
درگاه ملی آمار

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا