اخبار

ایران و قزاقستان تفاهم نامه همکاری نفتی و گازی امضا کردند

در نتیجه کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و قزاقستان، این دو کشور تفاهم نامه همکاری در حوزه های نفت و گاز امضا کردند.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از شرکت ملی نفت ایران، امروز کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و قزاقستان با حضور روسای جمهور برگزار شد و در نتیجه ۹ تفاهم نامه همکاری در حوزه های مختلف از جمله نفت و گاز امضا شد. تفاهم‌نامه‌های همکاری نفتی و گازی در حضور «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری، «قاسم ژومارت توکایف» رئیس جمهور قزاقستان و «جواد اوجی» وزیر نفت، بین «محسن خجسته‌مهر» مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مدیرعامل شرکت کزمونای‌گس (KazMunayGas) قزاقستان امضا شد.

ایران و قزاقستان دو کشور صاحب نام و مطرح در حوزه نفت هستند که پیش‌بینی می‌شود این تفاهم‌نامه که در بندهای آن به همکاری‌ در زمینه‌های مختلف اشاره شده است تبدیل به قراردادهای مهم برای استفاده از ظرفیت‌ها و توسعه همکاری‌ها شود.

رئیس جمهوری اسلامی ایران و همتای قزاقستانی وی سال گذشته در حاشیه اجلاس همکاری‌های شانگهای در تاجیکستان با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند و دراین دیدار قرار شد تا همکاری‌های دو جانبه از جمله همکاری‌های ریلی و… افزایش یابد.

جواد اوجی، وزیر نفت نیز خرداد ماه امسال در حاشیه همایش انرژی باکو با بولات اخکولاکف، وزیر انرژی قزاقستان دیدار و رایزنی کرده بود. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز اول خردادماه امسال با معاون نخست‌ وزیر و وزیر تجارت و همگرایی کشور قزاقستان در زمینه ظرفیت‌های همکاری دو کشور در حوزه انرژی دیدار کرد.

خجسته‌مهر در حاشیه آن دیدار گفته بود: با توجه به تمایل کشور قزاقستان برای همکاری با صنعت نفت کشورمان، قرار است کارشناسان دو کشور زمینه‌های همکاری توسعه میدان‌های نفت سنگین، ال‌ان‌جی، سوآپ نفت و گاز و فرآورده نفتی و صدور خدمات فنی و مهندسی را بررسی کنند و نتیجه مذاکرات کارشناسان دو کشور سرانجام بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده به  تفاهم‌نامه همکاری میان ایران و قزاقستان منجر خواهد شد.

منبع
شرکت ملی نفت ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا