اخبار

سندباکس بازار سرمایه راه‌اندازی شد

سندباکس یا همان طرح محیط آزمون تنظیم‌گری بازار سرمایه با حضور وزیر اقتصاد، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد، مدیرعاملان بورس و فرابورس و جمعی از فعالان بخش خصوصی به طور رسمی راه‌اندازی شد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری راه پرداخت، سندباکس بازار سرمایه در جلسه‌ای با حضور فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی، علی عبدالهی، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد، امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس، دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس و جمعی از فعالان بخش خصوصی و اصحاب رسانه رونمایی شد.

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به دورزدن تحریم‌ها با تکیه بر فناوری، گفت: رمزارزها قابلیت دور زدن تحریم‌ها را دارند. اما باید با استخراج‌های غیرمجاز و غیرقانونی مقابله کرد.

وی با بیان اینکه باید به سمتی برویم که سریع‌تر خودمان را با اجزای اقتصاد هوشمند منطبق کنیم، اظهار کرد: بازار سرمایه کشورمان از لحاظ به‌کارگیری فناوری‌ها، بالاترین رتبه در دنیا را دارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن اشاره به مشکلات موجود در معاملات وجوه بازار سرمایه و آماده نبودن سیستم الکترونیکی کارگزاری‌ها، بیان کرد: این مساله غیرقابل قبول است که همه اجزای بازار سرمایه، الکترونیکی نشده باشد. باید در این خصوص با سرعت لازم‌ و مدیریت قوی مسیر را طی کنیم تا عقب نمانیم. بورس منابع کمی ندارد و قدرت جذب سرمایه هم دارد. بنابراین اصلا نباید متوقف شد و باید خودجوش جلو‌ رفت.

دژپسند به ناتمام ماندن قانون پایانه‌های فروشگاهی اشاره‌ای کرد و یادآور شد: سال گذشته باید بحث پایانه‌های فروشگاهی را به سرانجام می‌رساندیم، اما به‌دلیل شیوع ویروس کرونا این موضوع ناتمام ماند. تا پایان سال جاری باید این طرح اجرایی شود.

تشکیل ۷۳ محیط آزمون در بازارهای مالی و بازار سرمایه

علی عبداللهی، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و اقتصاد هوشمند با بیان اینکه که اقتصاد هوشمند مکانیزم‌هایی دارد که یکی از آن‌ها بحث تنظیم‌گری هوشمند بوده است، گفت: در این راستا در سال ۱۳۹۸ دستورالعمل ایجاد نظام مدیریت یک‌پارچه محیط‌های آزمون تنظیم‌گری کسب‌وکارهای نوآورانه در فضای مجازی به تصویب رسید و در تیرماه ۱۳۹۹ ابلاغ شد.

عبداللهی با اشاره به اینکه هم اکنون حدود ۱۰ طرح در این محیط آماده شده است، اظهار کرد: راه‌اندازی سندباکس بازار سرمایه، صدور برات دیجیتال مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع‌شده، سوخت‌رسانی سیار با امکان ثبت درخواست در اپلیکیشن‌های موبایلی از طرح ‌های اجراشده هستند.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و اقتصاد هوشمند ضمن اشاره به سند اقتصاد هوشمند، بیان کرد: طبق این سند ما تلاش کرده‌ایم که از وضع مطلوب به وضع هوشمند برسیم. از مصادیق مهم آن هم ایجاد سندباکس و هاب نوآوری است و اکنون شاهد هستیم که ۷۳ محیط آزمون در بازارهای مالی و بازار سرمایه شکل گرفته‌اند.

سندباکس؛ فرصتی برای اجرای ایده‌ها در محیط آزمایشی

محمدعلی دهقان‌دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد سندباکس بازار سرمایه، تصریح کرد: معمولاً مدیران در هر جایی که باشند، ممکن است با طیف وسیعی از ایده‌ها و دیدگاه‌ها مواجه شوند. برخی ایده‌ها در نگاه اول پر ریسک یا کم‌ریسک در نظر گرفته می‌شوند. اما ایده‌هایی وجود دارند که درجات مختلفی را شامل می‌شوند. در این میان نمی‌دانیم که نتایج و عواقب این طرح‌ها چه هستند. به همین دلیل بسیاری از ایده‌های جدید در این شرایط کنار گذاشته می‌شوند، درحالی‌که مطمئن هستیم در میان آن‌ها ایده‌های ارزشمند هم وجود دارند.

دهقان‌دهنوی با بیان اینکه ما به ایده‌ها در سندباکس اجازه می‌دهیم که در یک محیط آزمایشی به اجرا درآیند‌، گفت: این محیط فرقی با محیط‌های واقعی ندارد و فقط بدون قوانین و‌ مقررات دست و پاگیر فرصت بروز و رشد پیدا می‌کنند. از سوی دیگر اشکالات آن‌ها نیز در این محیط برطرف می‌شود.

رئیس سازمان بورس با اشاره به اینکه بازار سرمایه محیط پویایی است و در صنعت نوآوری نقش بالایی دارد، خاطرنشان کرد: برای ما مطلوب است که با ایجاد این محیط فرصت دهیم ابزارهای جدید راه‌اندازی شوند.

دهقا‌ن دهنوی با بیان اینکه نقش دولت‌ها تنظیم‌گری است و باید از تصدی‌گری و دخالت جلوگیری کنند، بیان کرد: سازمان بورس که وظیفه آن تنظیم‌گری است باید این موضوع را دنبال کند. از سوی دیگر دولت یا یک سازمان نمی‌تواند به‌طورمستقل تنظیم‌گری انجام دهد و بدون مشارکت ذی‌نفعان امکان‌پذیر نیست.

وی با بیان اینکه تنظیم‌گری، فضایی را فراهم می‌کند که مقررات‌گذاری صرفا توسط متولی کار صورت نگیرد، بلکه در محیط به اجرا گذاشته شود تا نهادهای دیگر هم واکنش خود را نسبت به ابزار جدید نشان دهند، عنوان کرد: نتیجه این خر‌وجی این است که مقرراتی وضع خواهد شد که مشارکت ذی‌نفعان به‌طورعملی دیده شود.

سندباکس ایده‌های جدید را به چالش می‌کشاند

امیرهامونی، مدیرعامل فرابورس با بیان اهداف راه‌اندازی این سندباکس، گفت: طرح‌های نوآورانه در بازار سرمایه بعضا رد می‌شوند. سندباکس ایده‌های جدید را به چالش می‌کشاند و‌ مقررات جدید هم برای آنها ایجاد می‌کند.

مدیرعامل فرابورس با اشاره به اینکه موضوعات سندباکس ذیل فین‌تک قرار می‌گیرند، بیان کرد: در دنیایی که سامانه‌های مبتنی بر بلاکچین نظارت کنند، مفهومی مانند حساب‌رسی وجود نخواهد داشت و باید بازنویسی در امور مالیاتی انجام‌ شود. هوش مصنوعی نیز اکنون قوی‌تر از بلاکچین در بازار سرمایه وجود دارد.

فعالیت در حوزه رمزارزها؛ اولین وظیفه سندباکس

رضا قربانی، عضو هیئت‌مدیره نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با تاکید بر اینکه سندباکس بازار سرمایه باید به‌عنوان اولین فعالیت خود به بحث رمزارزها بپردازد، اظهار کرد: واقعیت این است که بخشی از دارایی‌های دیجیتال به شدت پیشرفت کرده و چه به شکل ماینینگ و چه تبادل در حال توسعه است. در این مسیر باید از فعالان بخش خصوصی کمک گرفت.

قربانی با بیان اینکه نباید حوزه رمزارز را وارد فضای سیاسی کرد، گفت: همانطور که فعالان این حوزه هم نمی‌خواهند که وارد این فضا شوند. فعالان حوزه دارایی‌های دیجیتال خود آماده پذیرش رگولاتوری هستند و در حال حاضر نیز در مراکز تبادل رمزارز در روز دو یا سه هزار میلیارد تومان پول جابه‌جا می‌شود.

موضوع بلاکچین از رمزارزها جدا شود

عباس آشتیانی، رئیس کمیسیون بلاکچین و رمزارز نظام صنفی رایانه‌ای کشور ضمن اشاره به معضل‌های بخش رگولاتوری، اظهار کرد: از وزارت اقتصاد انتظار می‌رود که موضوع بلاکچین را از رمزارزها جدا کنند. آنچه که ما بلاکچین می‌دانیم، رمزارز نیست و باید این اشتباه هرچه سریعتر برطرف و این مساله در موضع سندباکس ایجاد شود. معضل دوم این است باید تبعیض در تعرفه برق در حوزه استخراج رمزارزها برداشته شود.

در این جلسه از مرکز تعالی اقتصاد هوشمند و تحول دیجیتال شریف نیز رونمایی شد. در این مرکز قرار است که اکوسیستمی شکل بگیرد تا استارت‌آپ‌ها بدون دغدغه بتوانند فعالیت کنند. از اهداف راه‌اندازی این مرکز کمک به خلق فرصت‌ها برای کسب‌وکارهای جدید و اشتغال‌زایی مبتنی بر پیشران‌های تحول دیجیتال است.

منبع
راه پرداخت

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا