اخبار

میزان صادرات خودرو ایران به ۱۰ میلیون دلار رسید

سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که میزان صادرات خودرو ایران تا پایان آذر ۱۴۰۰ به ۱۰ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری ایسنا، روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: از مجموع صادرات انجام شده تا پایان آذر ۱۴۰۰، حدود ۹۹۵ تن به ارزش ۱۰ میلیون دلار مربوط به صادرات خودرو است.

لطیفی تصریح کرد: ۱۴ میلیون دلار بدنه خودروی سواری، ۱.۴ میلیون دلار بدنه کامیونت، ۱۳ هزار دلار بدنه وانت، ۱۴ میلیون دلار اجزا و قطعات فنی خودرو، ۶ میلیون دلار اجزا و قطعات بدنه خودرو، پنج میلیون دلار محور خودرو و اجزای محور آن، ۱.۷ میلیون دلار سایر بدنه‌های خودرو، ۱.۶ میلیون دلار اجزا و قطعات خودروهای سنگین، ۱.۷ میلیون دلار موتور خودرو، ۲.۵ میلیون دلار شیشه خودرو، ۳.۶ میلیون دلار رادیاتور و همچنین ۵۴۲ هزار دلار صندلی خودرو از جمله اقلام مرتبط صادر شده است.

اسپانیا؛ صدرنشین صادرات خودروهای ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سی سی

وی بیان کرد: از ۱۰ میلیون دلار خودروی صادر شده، ۳۷.۸ هزار دلار به اسپانیا، ۴۰۰۰ دلار افغانستان، ۱.۱ میلیون دلار آذربایجان، ۵۰۰۰ دلار ترکیه، ۱۰هزار دلار اوکراین، ۴۶ هزار دلار عراق، ۴۳ هزار دلار چین و ۱۳.۷ هزار دلار سنگال خودروهای ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سی سی صادر شده است.

بیشترین میزان صادرات خودروهای ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی سی به روسیه بوده است

لطیفی اظهار کرد: آمار صادرات خودروهای  ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی نیز بدین شرح است: امارات با ۳.۴ هزار دلار،  تایوان با ۳۳.۷ هزار دلار، سنگال ۸۸ هزار دلار، عراق ۲۷۵ هزار دلار و روسیه ۳۴.۷ هزار دلار.

وی ادامه داد: به آذربایجان نیز خودروهای ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی سی صادرات شده که ارزش آن  ۱۶ هزار و ۵۰۰ دلار بوده است.

ارزش صادرات خودرویی ایران به آمریکا بیش از ۳۰۰۰ دلار است

به گفته سخنگوی گمرگ ایران، صادرات خودرویی ایران به آمریکا نیز حدود ۳۷۵۰ دلار با وزن ۲۵۰ کیلوگرم  بدنه خودرو بوده است.

در این رابطه باید یادآور شد که صادرات صورت گرفته در کشورهای مطرح شده لزوما به معنی صادرات خودروهای نو و با تعداد بالا نیست که در لیست صادرات قرار گرفته است.

واردات خودرو به ایران از سال ۱۳۹۷ و در جریان تغییر سیاست‌های ارزی ممنوع شده است و حتی در جریان تعیین تکلیف خودروهای وارداتی دپو شده در گمرک که قبل از ممنوعیت نیز به ایران رسیده بود، تامین ارز و ترخیص آن، چالش چند ساله‌ای بود که هنوز هم برخی صاحبان خودروها درگیر آن هستند.

اما از شهریور ماه سال جاری، طرح آزادسازی خودرو مطرح شده است که هرچند نهایی نیست ولی طی آن، شرط واردات این طور تعیین شده که هر شخص حقیقی یا حقوقی می‌تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالاها یا خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه و از طریق واردات بدون انتقال ارز نسبت به واردات خودرو تمام برقی یا دو نیرویی (هیبریدی) یا واردات خودروی بنزینی یا گاز سوز با برچسب انرژی B و بالاتر یا دارای شاخص ایمنی سه ستاره و بالاتر بر اساس گواهی‌های استاندارد معتبر، معادل ارزش صادارتی خود اقدام کند.

بنابراین با بررسی آمار صادرات خودرو و قطعات مرتبط از ایران از  گمرک ایران، مشاهده می‌کنیم که در ۹ ماهه سال جاری بیش از ۱۸.۸ هزار تن خودرو، قطعات و اجزای مرتبط با ارزشی بیش از ۷۰.۵ میلیون دلار صادر شده است.

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا