اخبار

تهاتر کالا ایران و آفریقا | افزایش ۴۵ درصدی صادرات ایران به این قاره

معاون ارتقاء کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به ظرفیت تهاتر کالا با آفریقا، اعلام کرد که طبق چشم‌انداز ۱۴۰۱، رقم ۱.۲ میلیارد دلاری فعلی تجارت با آفریقا دو برابر خواهد شد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری ایسنا، احمدرضا علایی، معاون ارتقاء کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه تمرکز در سازمان توسعه تجارت تقویت تجارت و روابط اقتصادی با قاره آفریقاست، گفت: یکی از اصلی‌ترین پیش نیازها در تجارت با آفریقا، تقویت زیرساخت‌های لجستیک به ویژه لجستیک دریایی است.

علایی با اشاره به اینکه برقراری خطوط منظم کشتیرانی که اخیرا در شرق آفریقا شاهد آن هستیم و نیاز به تقویت دارد، در غرب آفریقا نیز باید پیاده‌سازی و منظم شود، اظهار کرد: در گذشته خطوط کشتیرانی به صورت نامنظم وجود داشته است. با تخصیص یارانه حمل سعی بر این داریم که این خطوط را منظم کنیم؛ به نحوی که تجار بتوانند روی این ظرفیت برنامه‌ریزی کنند.

ظرفیت تهاتر کالا ایران با آفریقا

وی با تاکید بر ظرفیت تهاتر کالایی با قاره آفریقا، خاطرنشان کرد: با توجه به ایجاد زیرساخت و اجرایی کردن پلتفرم تهاتر توسط سازمان توسعه تجارت با چند کشور، امیدواریم بتوانیم این زیرساخت را در مورد آفریقا نیز داشته باشیم.

معاون ارتقاء کسب و کارهای بین المللی سازمان توسعه تجارت با اشاره به لیست مصوب ۱۱۰۰ قلم کالایی تهاتر، گفت: این ساختار موجود است و امیدواریم در تجارت با آفریقا بتوانیم با استفاده از تهاتر، برخی از حوزه‌های کالایی را تقویت کنیم.

علایی با اشاره به پتاسیل‌های کشور در زمینه خدمات فنی و مهندسی، یادآور شد: کشورهایی که در قاره آفریقا وجود دارند، از مهم‌ترین واردکنندگان خدمات فنی و مهندسی هستند و خوشبختانه در سال‌های اخیر این ظرفیت در کشور تقویت شده است.

وی افزود: در این خصوص نیز چالش‌هایی از جمله موضوع صدور ضمانت‌نامه و مطالبات معوق وجود دارد که مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

معاون ارتقاء کسب و کارهای بین المللی سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه از دیگر برنامه‌ها در ارتباط با قاره آفریقا، افزایش شناخت تجار از این قاره و اعزام رایزنان بازرگانی است، تصریح کرد: برای اعزام رایزنان بازرگانی، قاره آفریقا را به چهار قسمت غرب، شرق، شمال و جنوب تقسیم کردیم؛ در شرق با محوریت کنیا، در غرب با محوریت نیجریه، در شمال با محوریت الجزایر و در جنوب با محوریت آفریقای جنوبی، اعزام رایزنان به این مناطق را در دستور کار داریم و به زودی شاهد اعزام رایزنان بازرگانی کنیا و تا پایان سال شاهد اعزام رایزنان به سه نقطه دیگر خواهیم بود.

افزایش ۴۵ درصدی صادرات ایران به آفریقا

علایی با اشاره به افزایش ۴۵ درصدی صادرات ایران به آفریقا، گفت: در حال حاضر غنا رتبه اول صادرات ج. ا. ایران به آفریقا را دارد و بعد از آن کشورهای آفریقای جنوبی و نیجریه در رتبه دوم و سوم قرار دارند.

وی با بیان اینکه بیشترین حجم تجارت قاره آفریقا به سایر کشورها در حوزه صادرات مواد و مشتقات نفتی، نفت و گاز و سنگ‌های قیمتی است، اظهار کرد: واردات این کشور نیز در حوزه مواد خام و مواد نفتی سبک است که یکی از ظرفیت‌های ما نیز در همین حوزه است.

تدوین برنامه مدون برای تجارت با آفریقا

علایی با بیان اینکه تقریبا در تمام حوزه‌های کالایی اشاره شده برنامه‌های مدونی برای تجارت با آفریقا داریم، اظهار امیدواری کرد با توجه به ظرفیت‌های قانون بودجه ۱۴۰۱ و با تقویت حوزه لجستیک و حمل و نقل بتوانیم آمار صادرات به آفریقا را ارتقا دهیم.

معاون ارتقاء کسب و کارهای بین المللی سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه حجم تجارت ما با قاره آفریقا در حال حاضر بالا نیست و جای کار بسیار دارد، گفت: امیدوارم طبق برنامه چهار ساله بتوانیم به جایگاه در شان ج. ا. ایران در تجارت با آفریقا برسیم.

افزایش دو برابری تجارت با آفریقا

وی با اشاره به اینکه چشم‌انداز روشنی را برای تجارت با آفریقا متصور هستیم، گفت: با اولویت‌بندی صورت گرفته و طبق چشم‌انداز ۱۴۰۱، رقم ۱.۲ میلیارد دلاری فعلی تجارت با آفریقا دو برابر خواهد شد.

منبع
سازمان توسعه تجارت

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا