اخبار

ارزش تجارت غیرنفتی ایران در تیر ماه ۱۹ درصد افزایش یافت

سخنگوی گمرک ایران اعلام کرد که میزان تجارت خارجی غیرنفتی ایران در تیر ۱۴۰۱، با کاهش در وزن و افزایش ۱۹ درصدی در ارزش مبادلات همراه بود.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری تسنیم، سید روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران در خصوص میزان تجارت خارجی غیرنفتی کشور در تیر ۱۴۰۱ گفت: طی این ماه، ۱۰ میلیون و ۹۹۷ هزار تن کالا به ارزش هشت میلیارد و ۹۴۷ میلیون دلار بین ایران و سایر کشورها تبادل شد که با وجود کاهش هشت درصدی در وزن، از لحاظ ارزش ۱۹ درصد افزایش داشته است.

لطیفی اظهار کرد: صادرات غیر نفتی کشور در تیر ۱۴۰۱ نیز هفت میلیون و ۹۹۲ هزار تن کالای ایرانی به ارزش چهار میلیارد و ۱۷۱ میلیون دلار بوده که نسبت به تیرماه ۱۴۰۰ دو درصد در وزن و ۲۴ درصد در ارزش افزایش داشته است.

میزان واردات ایران طی تیر ماه چقدر بود؟

وی در خصوص میزان واردات در تیر ماه ۱۴۰۱ تصریح کرد: در تیرماه امسال سه میلیون و پنج هزار تن کالا که عمدتا کالای اساسی و نهاده‌های تولید و دارو بودند به ارزش چهار میلیارد و ۷۷۶ میلیون دلار از گمرکات کشور ترخیص و وارد زنجیره تامین، تولید و توزیع شد که نسبت به مدت مشابه از لحاظ وزنی ۲۶ درصد کاهش، اما از لحاظ ارزش با ۱۵ درصد افزایش همراه بوده است.

سخنگوی گمرک در خصوص پنج مقصد اول صادرات ایران در تیر ماه نیز گفت: چین با خرید یک میلیارد و ۴۰۳ میلیون دلار، امارات با ۶۱۹ میلیون دلار،عراق با ۵۷۴ میلیون دلار، ترکیه با ۳۲۳ میلیون دلار و هند با خرید ۱۴۳ میلیون دلار کالا از ایران به ترتیب پنج مقصد اول صادرات کالاهای ایرانی در تیرماه بودند.

این مقام مسئول در پایان خاطرنشان کرد: در چهارمین ماه سال امارات با فروش یک میلیارد و ۴۴۹ میلیون دلار، چین با یک میلیارد و ۲۹۱ میلیون دلار، ترکیه با ۵۱۴ میلیون دلار، هند با ۳۴۷ میلیون دلار چهار مبدا خرید کالا از سوی ایران بودند و روسیه با فروش ۲۰۵ میلیون دلار جایگزین آلمان در رتبه پنجم مبدا واردات به ایران قرار گرفته است.

منبع
تسنیم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا