مقالات

آیا برای سرمایه گذاری در بورس تضمین وجود دارد؟

بسیاری از افراد بر این باورند که با سرمایه گذاری در بورس می‌توانند در مدت  زمان اندکی به سودی کلان برسند و سرمایه خود را در بازه کوتاهی چند برابر کنند اما این تصور درست نیست. یکی از پرسش‌هایی که احتمالا برای شما و دیگر علاقه‌مندان به سرمایه گذاری در بورس مطرح است، این است که تضمین سرمایه گذاری در بورس و مبلغی که در این حوزه صرف کرده‌اند، چیست یا اصلا تضمینی در این زمینه وجود دارد یا خیر.

پاسخ این پرسش حتی می‌تواند محکی برای ریسک‌پذیری و آمادگی شما برای سرمایه گذاری در بورس باشد. اگر شما جزء آن دسته از افراد هستید که به تازگی تصمیم به ورود به بورس گرفته‌اند و قصد آغاز سرمایه گذاری در آن را دارند، بسیار مهم است که تصوری و ذهنیتی درست و واقعی درباره شرایط و روند این بازار داشته باشید و بدانید بازدهی سرمایه‌ای که در بورس صرف کرده‌اید، تضمین نشده است.

ریسک، بخش جدایی ناپذیر بورس

وجود ریسک در بازارهای مالی یکی از عواملی است که موجب می‌شود سرمایه شما در بورس تضمین نشود. دستیابی به سود و از دست ندادن سرمایه اصلی مهم‌ترین اصول در حوزه سرمایه گذاری هستند اما مساله ریسک که بخش جدایی ناپذیر بازارهای مالی است، عاملی است که باید در سرمایه گذاری‌های خود همواره به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید تا بتوانید با درصد احتمال بالاتری سرمایه خود را حفظ کرده و به بازده برسانید. بنابراین فردی که قصد سرمایه گذاری در بورس را دارد باید نسبت به میزان ریسک پذیری خود آگاه باشد و با توجه به آن برای ورود به این حوزه تصمیم‌گیری کند.

ریسک در بازارهای مالی تهدیدی همیشگی محسوب می‌شود. اگرچه این عامل هرگز به صفر نمی‌رسد اما می‌توان با یادگیری سرمایه گذاری صحیح و آموختن روش‌های تحلیل و پیش‌بینی بازار آن را به حداقل رساند. آگاهی از اخبار و وقایع کشور و جهان، بررسی اوضاع سیاسی، اقتصادی، صنایع و شرکت‌ها، اطلاعیه‌های بورس و استفاده از مشاوره‌‌های سرمایه گذاری نیز از جمله عواملی هستند که می‌توانند در کاهش ریسک معاملات و تصمیم‌گیری‌های درست کمک‌کننده باشند.

هنگامی که پا به عرصه سرمایه گذاری می‌گذارید باید به خاطر داشته باشید که این حوزه پر از شایعات و جوسازی‌هایی است که پیروی از آن‌ها می‌تواند شما را متحمل خسارت‌های سنگینی کند. بنابراین سعی کنید ذهن خود را برای تصمیم‌گیری و تحلیل بازار مستقل از هیجانات آماده کنید تا بتوانید به تصمیم‌گیری‌های درستی در معاملات خود برسید.

آگاهی از ارزش ذاتی و واقعی سهام نیز عاملی بسیار مهم در این زمینه است که می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در جلوگیری از ضرر و زیان شما داشته باشد.

با همه سرمایه خود وارد بورس نشوید

همه افرادی که به سراغ بورس می‌روند، به دنبال سود و چند برابر کردن سرمایه خود هستند اما با توجه به محدودیت‌هایی که برای سود و ضرر در این بازار وجود دارند، میزان سرمایه اولیه نقش مهمی در میزان سود و همچنین ضرر خواهد داشت. در حال حاضر در بازار بورس ایران محدوده سود یا ضرر در هر روز حدود ۵ درصد است. از این مساله می‌توان نتیجه گرفت که هرچه سرمایه‌تان بیشتر باشد، در صورت بازدهی سهام خود به سود بالاتری خواهید رسید. این اما به آن معنا نیست که هر چه دارید در بورس سرمایه گذاری کنید تا به سود بیشتری برسید زیرا همان‌طور که تاکنون متوجه شده‌اید، هیچ تضمینی برای سوددهی در معاملات وجود ندارد. بنابراین اگر احساس می‌کنید تحمل از دست دادن بخشی از سرمایه خود را ندارید، نباید تمام دارایی خود را وارد این بازار کنید.

مبلغ سرمایه گذاری شما باید متناسب با توان مالی‌تان باشد. همانطور که در مطالب پیش نیز گفته شده، برای سرمایه گذاری باید از سرمایه مازاد استفاده کرد که محتاجش نیستید و در دسترس نبود آن مخارج روزمره شما را محدود نمی‌کند.

اگر هنوز آشنایی چندانی با بازار بورس ندارید، باید در نظر داشته باشید که در آغاز سرمایه‌گذاری خود، مبلغ کمی را وارد این بازار کنید تا در صورت ضرر، سرمایه قابل توجهی را از دست ندهید و با همان سرمایه اندک بتوانید ترجبیات ابتدایی معامله را به دست آورید.

همچنین توصیه می‌شود که برای سرمایه گذاری از وام یا قرض استفاده نکنید زیرا بدهکار بودن فشار روانی‌ای را با خود به همراه دارد که علاوه بر از بین بردن تمرکز در تصمیم‌گیری‌ها، دید سرمایه گذار را نسبت به سرمایه گذاری کوتاه مدت کرده و می‌تواند در معاملات شما را دچار اشتباه کند.

همه تخم مرغ‌ها را در یک سبد نچینید

باید توجه داشته باشید که با سرمایه خود تنها سهام یک شرکت یا سهام شرکت‌های زیرمجموعه یک گروه بورسی را خریداری نکنید زیرا اگر شرکت یا گروه بورسی‌ای که همه سهام شما متعلق به آن است، دچار ضرر شود، همه سرمایه شما نیز گرفتار این خسارت خواهد شد و به یک‌باره زیان قابل توجهی دامن‌گیر سرمایه گذاری شما خواهد شد.

داشتن سبد سهام متنوع از ضرر سنگین شما جلوگیری می‌کند. پس از آن که سبد سهام خود را تنظیم کردید، باید توجه داشته باشید که اوضاع در هر یک از نمادها و گروه‌هایی که سهامدار آن هستید، چطور پیش می‌رود تا در صورت افزایش ریسک ضرر، سهام مورد نظر را در زمان مناسب به فروش برسانید.

راه ۱۰۰ ساله یک شبه طی نمی‌شود

سود یا ضرر سرمایه‌ای که در بازار بورس صرف می‌کنید تصاعدی است اما این جهش‌ها بازه‌ای مشخص دارد و نمی‌توان انتظار داشت که طی چند روز سرمایه اولیه چندین برابر شود و به اصطلاح یک شبه پولدار شوید اما می‌توانید با رسیدن به تحلیل‌ها و معاملات درست، میزان رشد سرمایه خود را افزایش دهید.

بورس هم مانند همه بازارهای مالی دیگر، هم روزهای خوب دارد و هم روزهای بد و همواره با ریسک‌های خاص خود همراه است. علاوه بر اوضاع سیاسی، اقتصادی و وقایع داخلی و خارجی، دیگر بازارهای سرمایه از جمله بازار مسکن، ارز، کالا و انرژی نیز بر بازار بورس تاثیرگذار هستند و نمی‌توان تنها با در نظر گرفتن شاخص‌های بورس به بازدهی مطلوب و بهترین تصمیم‌گیری در معاملات دست یافت. از این جهت آموختن روش‌های تحلیل بازار و تجربه در معامله می‌تواند در به حداقل رساندن ریسک سرمایه گذاری به سهامدار کمک چشمگیری کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا