اخبار

سهام عدالت متوفیان تا پایان شهریور به نتیجه می‌رسد | هیچ تصمیمی برای فروش سهام عدالت اتخاذ نشده است

دستیار رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت ضمن تشریح آخرین وضعیت تعیین تکلیف سهام عدالت متوفیان اعلام کرد که این فرآیند تا پایان شهریور ماه به نتیجه می‌رسد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری ایسنا، پیمان حدادی، دستیار رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت با تاکید بر اینکه شرکت سپرده‌گذاری به صورت مرتب در حال پیگیری تعیین تکلیف سهام عدالت متوفیان است، گفت: در فاز نخست باید یک لینک ارتباطی بین شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و قوه قضاییه برقرار شود تا این شرکت بتواند به احکامی که قوه قضاییه در رابطه با تعیین وراث انجام می‌دهد، دسترسی داشته باشد تا این شرکت قادر باشد اطلاعات مورد نیاز را از این احکام استخراج کند.

حدادی اظهار کرد: از طرف دیگر شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در حال تهیه سامانه‌ای برای تعیین تکلیف سهام عدالت متوفیان است و قطعا این فرآیندها تا پایان شهریور ماه سال جاری به نتیجه خواهد رسید.

هیچ خبری در زمینه آغاز فروش سهام عدالت نیست

وی با بیان اینکه اکنون هیچ خبری در زمینه آغاز فروش سهام عدالت به روش مستقیم و غیرمستقیم نیست و تصمیمی از سوی مسئولان در این زمینه اتخاذ نشده است، خاطرنشان کرد: از همان ابتدا ماهیت سهام عدالت نگهداری از این سهام توسط سهامداران بود تا بتوانند به‌ صورت سالانه از محل سود این سهام منتفع شوند.

این مقام مسئول بیان کرد: اگر قرار بود این سهام برای فروش در اختیار مردم قرار بگیرد، مسئولان ارزش ریالی سهام عدالت که نفری ۵٠٠ هزار تومان تا یک میلیون تومان بود را به صورت نقدی به مردم پرداخت می‌کردند.

سهام عدالت جزو سهام ارزنده بازار است

دستیار رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت با بیان اینکه هدف سیاست‌گذار در سال ٨۵ که تصمیم به ارائه سهام عدالت به مردم گرفت، ارائه سود و منفعت به مردم بود، گفت: سهام عدالت جزو سهام ارزنده بازار است و در طول تاریخ مردم به صورت هر ساله می‌توانند از محل سود آن منتفع شوند؛ بنابراین تحت تاثیر چنین مساله‌ای مردم باید به طور حتم اقدام به نگهداری سهام در اختیار خود کنند.

وی ادامه داد: سهام عدالت به حدی ارزنده است که مردم در سال گذشته به اندازه ارزش اسمی سهم، سود دریافت کردند؛ بدین صورت که افراد دارای سهام یک میلیون تومانی معادل ارزشی اسمی یک میلیون تومان سهم دریافت کردند.

حدادی تاکید کرد: با توجه به اینکه شرکت‌های سهام عدالت جزو شرکت‌های استراتژیکی محسوب می‌شوند و فعالیت و سودآوری آن‌ها روز به روز بهتر می‌شود و افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین مردم باید اقدام به نگهداری سهام کنند.

دستیار رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت بیان کرد: ارزش سهام عدالت از آذر ماه ۹۶ و از زمان تخصیص سهام به مردم تاکنون بیش از ۲۵ برابر شده است و اکنون ارزش روز سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی حدود ۱۴ میلیون تومان است؛ همچنین بازدهی آن به شکلی بوده است که حتی از نظر تورمی هم بازدهی آن با رشد بسیار خوبی همراه شده است.

مردم سهام عدالت خود را نفروشند

این مقام مسئول اضافه کرد: ماهیت سهام عدالت به این صورت است که مردم نباید به هیچ عنوان اقدام به فروش سهام خود در بازار کنند و با نگهداری این سهام از سایر مزایای آن از جمله توثیق سهام و دریافت تسهیلات بانکی استفاده کنند، با توجه به چنین مساله‌ای باید هر اقدامی را به منظور تشویق مردم در راستای نگهداری سهام خود در بازار انجام داد.

شناسایی جاماندگان سهام عدالت توسط سازمان خصوصی‌سازی و مجلس

دستیار رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت با اشاره به جاماندگان سهام عدالت، گفت: افرادی که اکنون تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند، اما از سهام عدالت بهره‌مند نشده‌اند؛ جزو جاماندگان سهام عدالت محسوب می‌شوند که قرار است در ابتدا سهام عدالت به این افراد تعلق بگیرد.

حدادی خاطرنشان کرد: مابقی افراد برای دریافت سهام عدالت باید مورد بررسی قرار بگیرند که شناسایی این گروه‌ها نیازمند بررسی‌های سازمان خصوصی‌سازی و مجلس است.

از میان ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت حدود سه میلیون نفر فوت شده‌اند اما طی این سال‌ها امکان انتقال سهام متوفیان به وراث وجود نداشته است. البته بارها از سوی مسئولان چه در دولت فعلی و چه در دولت گذشته وعده انتقال این سهام داده شده اما تاکنون این اتفاق رخ نداده است. البته باید به این نکته توجه داشت که سود سالیانه‌ای که طی این سال‌ها برای مشمولان دیگر واریز شده است برای متوفیان محفوظ مانده و به محض تعیین تکلیف، به حساب وراث واریز خواهد شد.

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا