اخبار

با کاهش ارزش سهام عدالت ، هفته آینده چه پیش‌روی سهامداران است؟

سهام عدالت در این هفته با تغییراتی از افت ۱٫۸ درصد ارزش تا فروش‌های سنگین آن در بورس همراه بود. اما در هفته آینده چه چیزی انتظار سهامداران عدالت را می‌کشد؟

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت‌ نیوز، سهام عدالت در هفته‌ای که گذشت با تغییراتی از افت ۱٫۸ درصد ارزش تا فروش‌های سنگین آن در بورس همراه بود. حال باید دید که در هفته آینده چه چیزی در انتظار سهامداران است.

کاهش ارزش سهام عدالت

برگه سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی که در پایان هفته گذشته به ۱۹ میلیون و ۵۶۳ هزار تومان رسیده بود اما در این هفته افت ۱٫۸ درصدی پیدا کرد و ۳۶۳ هزار تومان از قیمت آن کم شد.

در پایان معاملات این هفته بازار سهام، ارزش سبد سهام عدالت ۵۲۳ هزار تومانی به ۱۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. ارزش ۳۰ درصد سهام عدالت قابل فروش نیز به پنج میلیون و ۷۶۰ هزار تومان رسیده است.

تغییر کارگزار ناظر

از دیگر اخبار این حوزه فراهم شدن امکان تغییر کارگزار ناظر از هفته آینده بود که طبق اعلام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی سهامداران می‌توانند از هفته آینده کارگزار ناظر خود را تغییر دهند و درخواست فروش ۳۰ درصد دوم سهامشان را به کارگزاری مورد نظر خود بدهند.

سهامداران برای این که کارگزار خود را تغییر دهند باید از هفته آینده به سامانه کارگزاری که قصد دارند از آن استفاده کنند مراجعه کرده و فرایند ثبت‌نام و فروش سهام خود را انجام دهند.

به فروش نرفتن ۳۰ درصد دوم

از ابتدای این هفته، فروش سهام عدالت تا سقف ۶۰ درصد فراهم شد، اما برخی از سهامداران گفتند که نمی‌توانند درخواست فروش خود را ثبت کنند.

شرکت سپرده‌گذاری در این خصوص توضیح داد، مشکل کارگزاری‌هایی که نمی‌توانند درخواست‌های فروش ۳۰ درصد دوم را ثبت کنند، مرتبط با به‌روزرسانی نکردن سیستم‌های آن‌ها است.

کارت اعتباری سهام عدالت

مقرر شده است که مشمولان سهام عدالت بتوانند از طریق نظام بانکی تا سقف ۵۰ تا ۶۰ درصد از ارزش دارایی سهام عدالت خود، کارت اعتباری دریافت و از فروشگاه‌ها خرید کنند.

اما گزارش‌ها حاکی از این است که در این هفته از اجرای این طرح نه‌تنها در شعب بانکی بلکه در مراتب بالاتر و حتی در بانک ‌مرکزی هم خبری نیست. در این میان شعب بانکی حتی از کارت اعتباری سهام عدالت اسمی هم نشنیده‌اند.

فروش‌های سنگین سهام عدالت در بورس

در این هفته برخی از کارگزاری‌ها سهام عدالت را در مبالغ بالایی فروختند که برخی‌ها علت ریزش بورس در روز چهارشنبه را به فروش‌های سنگین این سهام مرتبط می‌دانند.

سهام عدالت در هفته آینده چه می‌شود؟

از جمله اتفاقاتی که احتمالا در هفته آینده در خصوص سهام عدالت برای سهامداران بیافتد، این است که بتوانند کارگزار ناظر خود را تغییر دهند و ۳۰ درصد دوم سهامشان را از طریق یک کارگزاری دیگر بفروشند.

همچنین احتمالا در هفته آینده امکان دریافت کارت اعتباری و وام با ضمانت این سهام از طریق بانک‌ها فراهم شود.

از آنجایی که حجم زیادی از سهام عدالت در این هفته در بازار سرمایه فروخته شده است، احتمالا سهامداران در هفته آینده دریافتی داشته باشند.

در روز گذشته (۲۲ مرداد) کارگزاری بانک ملی ۷۵ میلیارد تومان از سهام عدالت مشتریان خود را فروخته است. بنابراین شاید بیشترین واریزی‌ها برای سهامدارانی باشد که درخواست فروش سهامشان در این بانک ثبت کرده‌اند.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا