اخبار

برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی اردیبهشت ماه انجام می‌شود

رئیس سازمان بورس پس از جلسه شورای عالی بورس اعلام کرد، برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی اردیبهشت ماه انجام می‌شود.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس، پس از جلسه شورای عالی بورس که شب گذشته (۱۷ فروردین) برگزار شد، تاریخ جدید برگزاری مجامع سرمایه‌گذاری استانی را اعلام کرد. طبق اظهارات دهنوی، مجامع سرمایه‌گذاری استانی که پیش از این قرار بود اسفند ماه ۹۹ برگزار شود اما لغو شده بود، اکنون به اردیبهشت ۱۴۰۰ موکول شده است. وی در این رابطه گفت: موضوع اصلی بحث در جلسه شورای عالی، سهام عدالت و برگزاری مجامع و انتخاب هیئت مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت بود.

سخنگوی شورای عالی بورس تصریح کرد: قرار بود اسفندماه این انتخابات برگزار شود، اما از آنجا که در برخی از استان‌ها، تعداد افراد کافی برای عضویت هیات مدیره ثبت نام نکرده بودند و همچنین در برخی موارد فرایند تایید صلاحیت ثبت نام کنندگان مشمول مرور زمان شده بود، این نگرانی وجود داشت که انتخابات مناسب و پرشوری را شاهد نباشیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار سپس گفت: از همین رو، شورای عالی بورس مصوب کرد تا سازمان بورس برنامه ریزی مجددی برای این موضوع داشته باشد و مجامع این شرکت‌ها در تاریخ دیگری برگزار شود.

دهنوی در ادامه گفت: خوشبختانه با اندک تغییراتی، برنامه پیشنهادی به تصویب رسید و مقرر شد از اواخر اردیبهشت و در چند مرحله مجامع این شرکت‌ها برگزار شود. بر این اساس تا تاریخ ۲۸ فروردین ماه افرادی که تمایل دارند به عضویت هیئت مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی انتخاب شوند، فرصت دارند تا در سامانه «ستان» سازمان بورس و اوراق بهادار به آدرس setan.seo.ir، ثبت نام کنند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین در تکمیل توضیحات خود، گفت:‌ سپس صلاحیت‌ها بررسی شده و زمان برگزاری انتخابات برای هر استان اعلام می‌شود. در این مورد هم اطلاع‌رسانی گسترده‌ای صورت خواهد گرفت، زیرا تعداد قابل‌ توجهی از مردم کشور، سهامدار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی هستند و باید افرادی را به عنوان هیئت مدیره انتخاب کنند که مورد اعتماد و ذی‌صلاح آن‌ها باشند.

برگزاری مجامع سرمایه‌گذاری استانی مجازی است

دهنوی ضمن بیان این که تعداد سهامداران این شرکت‌ها زیاد است، گفت: به همین دلیل امکان برگزاری مجامع به صورت فیزیکی در شرایط کرونایی وجود ندارد.

سخنگوی شورای عالی بورس در ادامه افزود: به دلیل تعداد زیاد افراد، مجامع به صورت الکترونیکی برگزار خواهد شد و احراز هویت‌ها هم به صورت الکترونیکی خواهد بود. ثبت نام مردم در سجام برای احراز هویت الکترونیکی است و وقتی مجامع به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود، باید این اطمینان حاصل شود که همان سهامدار ثبت‌نام‌کننده، رای خود را در سامانه به ثبت می‌رساند. به این ترتیب، خواهش ما از مردم این است که این اقدام را انجام دهند به این دلیل که شرط ورود به مجمع، فقط ثبت نام سجامی است.

اولویت برگزاری مجامع با استانی که بیشترین تعداد ثبت نام سجامی را داشته باشد

دهقان دهنوی در رابطه با تعداد افرادی که در سجام ثبت نام کرده و می‌توانند در مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی شرکت کنند، گفت: ۶۵ درصد افراد ثبت نام سجام را به سرانجام رساندند و مشکلی برای انتخابات ندارند. در بعضی از استان‌ها این عدد به ۸۰ درصد هم رسیده است و قاعدتا تا فرصت باقی مانده، افراد بیشتری می‌توانند در این سامانه ثبت نام کنند. استان‌هایی اولویت برگزاری مجامع را دارند که بیشترین تعداد ثبت نام را داشته باشند.

رییس سازمان بورس همچنین تاکید کرد: شرایط شرکت و عضویت در هیئت مدیره شرکت‌ها مطابق مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار که برای همه شرکت‌های پذیرفته‌شده جاری است، خواهد بود و ارتباطی به سابقه نخواهد داشت. افراد باید شرایط لازم را داشته و تایید صلاحیت شوند.

سهام عدالت بیشتری برای تخصیص موجود نیست

محمدعلی دهقان دهنوی در پایان اظهارات خود نیز متذکر شد: تخصیص سهام عدالت سال‌ها پیش انجام شده است و افرادی که واجد شرایط بوده‌اند، سهام عدالت خود را در اختیار گرفته‌اند. دیگر سهامی برای تخصیص وجود ندارد و تصمیم در خصوص مباحثی که جدیدا در خصوص اعطای سهام عدالت به افراد جدید در برخی محافل منتشر شده است، مربوط به دولت خواهد بود و تصمیم‌گیری آن بر عهده‌ی سازمان بورس نیست.

منبع
تسنیم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا