تحلیل

تحلیل تکنیکال نماد کاما (۱۰ شهریور ۹۹)

شرکت باما با نماد کاما اولین بار در سال ۸۲ در بازار سرمایه عرضه شد. فعالیت اصلی شرکت، استخراج و بهره‌برداری از معادن، تولید، فروش و صادرات شمش روی و کنستانتره سرب و روی است.

رشد پرشتاب نماد کاما در مسیر صعودی از اوایل فروردین همزمان با نمادهای همگروهی آغاز گردید. البته روند قیمت این سهم همواره در چهار سال‌ اخیر صعودی بوده ولی از تاریخ مذکور شیب خط روند به شکل محسوسی تند گردیده است؛ به طوری‌ که در پنج ماه اخیر بازدهی ۷۰۰ درصدی این نماد را برای سهامداران شاهد بوده‌ایم. در ادامه گراف مربوط به ورود نقدینگی حقیقی ارائه شده است.

کاما یکی از شرکت‌های خوش‌بنیان گروه کانه‌های فلزی است که تقریبا همه خاک مورد نیازش برای تولید شمش روی را از معادن خود تامین می‌کند و نیازی به خریداری خاک ندارد. در واقع شرکت جهت جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده، تولید شمش روی را در دستور کار قرار داده است.

از مهمترین اقدامات این شرکت می‌توان به خرید تجهیزات جدید استخراجی و اکتشافی، پذیرش و عرضه ذوب روی اصفهان در فرابورس و تداوم اکتشافات مس و آغاز ساخت کارخانه در شرکت جلگه‌های آسمانی اشاره کرد.

دیگر پتانسیل شرکت، افزایش سرمایه ۹۰۰ درصدی از محل سود انباشته و افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی در کلیه طبقات است که کارشناسی‌های این اقدام در حال انجام است.

شایان توضیح است که این شرکت با انجام اقدامات زیست‌محیطی از جمله بازیافت ۸۰ درصد آب مصرفی، از لیست صنایع آلاینده خارج شده است. همچنین دعوی حقوقی سهامداران قبل از انقلاب با رای دیوان عالی کشور رد گردید و ریسک این موضوع مرتفع گردیده است.

از نظر نموداری، سهم پس از طی ۵ موج صعودی و ثبت بازدهی ۱۸۰۰ درصدی ظرف کمتر از هفت ماه، در حال حاضر وارد فاز اصلاحی شده و تاکنون ۳۸ درصد اصلاح نسبت به اوج قیمتی خود تجربه کرده است.

پیش‌بینی می‌گردد که پس از پایان موج اصلاحی، روند صعودی سهم با توجه به شرایط بنیادی، مجددا از سر گرفته شود. حمایت‌های نماد به ترتیب ۲۰۰۰۰ تومان و ۱۷۵۰۰ تومان و مقاومت آن نیز ۳۴۰۰۰ تومان هستند.

آنچه در این مطلب بیان شده، صرفا نظر نویسنده است و اخبار بورس مسئولیتی در قبال درستی آن نداشته و پیش‌بینی‌های مطرح شده را تضمین نمی‌کند. پیامدهای حاصل از تصمیم‌گیری در خصوص پیروی از احتمالات بیان شده نیز بر عهده خواننده خواهد بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا