تحلیل

تحلیل تکنیکال نماد خبهمن (۲ شهریور ۹۹)

گروه بهمن با نماد خبهمن اولین بار در سال ۸۰ در بازار سرمایه عرضه شد. فعالیت اصلی این شرکت در زمینه تولید و ارائه خدمات در حوزه خودرو و قطعات است. خبهمن سهامدار عمده ده‌ها شرکت مختلف در زمینه خودرو و ساخت قطعات، سرمایه‌گذاری و لیزینگ است که برخی از آنها از جمله بهمن دیزل، بهمن لیزینگ و سرمایه‌گذاری بهمن تاکنون در بورس عرضه شده‌اند.

حرکت پرشتاب نماد خبهمن در مسیر صعودی از اواسط اسفند ۹۸ آغاز گردید. البته روند قیمت این سهم همواره در دو سال‌ اخیر صعودی بوده ولی از تاریخ مذکور شیب خط روند به شکل محسوسی تند گردیده است؛ به طوری ‌که در سه ماه اخیر بازدهی ۱۰۰۰ درصدی این نماد را برای سهامداران شاهد بوده‌ایم.

دلیل اصلی استقبال سهامداران از این نماد را می‌توان انتظار بازار از انجام افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی در این سهم عنوان نمود. همچنین می‌توان به انتظارات جهت افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو اشاره کرد.

پتانسیل دیگر این شرکت، عرضه اولیه شرکت‌های زیر مجموعه در بازار سرمایه است. همچنین در پیش بودن عرضه صندوق ETF دولتی مربوط به سهام خودروسازان، انتظارات مثبت از سهام این گروه را افزایش داده است. در ادامه گراف مربوط به ورود نقدینگی حقیقی ارائه شده است.

نکته جالب در خصوص خبهمن، عدم اصلاح سهم در ریزش اخیر بازار است. طی دو هفته اخیر، قریب به اتفاق سهام بازار، با ریزش قیمتی بیش از ۳۵ درصد مواجه شده‌اند؛ در حالی که خبهمن تنها ۵ درصد از اوج قیمت خود فاصله گرفته که نشان‌ دهنده وجود تقاضای قوی برای این سهم است؛ به ویژه آنکه اخیرا شرکت در سایت کدال از  انجام مقدمات افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها خبر داده است.

از نظر نموداری، سهم در کانال صعودی ۶ ماهه قرار دارد و با توجه به خبر منتشر شده در کدال، پتانسیل شکستن این کانال در سهم وجود دارد.

مقاومت‌های پیش روی این نماد به ترتیب ۴۲۰۰ و ۵۵۰۰ تومان و حمایت‌های سهم نیز به ترتیب ۳۴۰۰ و ۳۰۰۰ تومان هستند.

آنچه در این مطلب بیان شده، صرفا نظر نویسنده است و اخبار بورس مسئولیتی در قبال درستی آن نداشته و پیش‌بینی‌های مطرح شده را تضمین نمی‌کند. پیامدهای حاصل از تصمیم‌گیری در خصوص پیروی از احتمالات بیان شده نیز بر عهده خواننده خواهد بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا