اخبار

نتایج مجمع خساپا / مدیرعامل سایپا درباره خروج از زیان و عرضه ۳ محصول جدید توضیح داد

براساس نتایج مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سایپا با نماد خساپا که در ۳۱ تیر سال جاری برگزار شد، زیان خالص هر سهم ۲۹۵ ریال تعیین شد.

به گزارش اخبار بورس، براساس اطلاعات منتشر شده در سامانه کدال، مجمع عمومی عادی سالیانه خساپا در ۳۱ تیر ۱۴۰۰، برگزار شد. طی برگزاری این مجمع صورت‌های مالی سال مالی منتهی به اسفند ۹۹ بررسی و گزارش فعاليت هيئت مدیره نیز ارائه شد. بر این اساس زیان خالص هر سهم ۲۹۵ ریال برآورد شد که به همین دلیل سودی بین سهامداران توزیع نشد. روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه درج آگهی انتخاب شد. همچنین سازمان حسابرسی به عنوان بازرس قانونی و حسابرس شركت و سازمان حسابرسی بازرس علی‌البدل معرفی و انتخاب شدند.

مدیرعامل سایپا درباره خروج از زیان و عرضه سه محصول جدید توضیح داد

مدیرعامل سایپا با اشاره به اینکه این شرکت تا پایان سال جاری از زیان خارج می‌شود، گفت: سه محصول جدید سایپا با عنوان آریا، شاهین و اطلس امسال عرضه می‌شوند.

به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، مجمع عمومی عادی سالیانه سایپا با نماد خساپا، پنجشنبه ۳۱ تیر با حضور ۷۳.۸ درصد سهامداران در محل شرکت پارس خودرو برگزار شد. پس از ارائه و قرائت گزارش عملکرد هیئت مدیره مربوط به سال مالی منتهی به اسفند ۹۹ و نظر حسابرس و بازرس قانونی، صورت‌های مالی تصویب شد. همچنین، باتوجه به زیان ۲۹۵ ریالی خالص هر سهم، سودی توزیع نشد.

جواد سلیمانی، مدیرعامل سایپا از عرضه سه محصول جدید تا پایان سال جاری خبر داد و اعلام کرد: آریا به عنوان نخستین کراس اوور کاملا ایرانی در نیمه دوم سال با گیربکس اتوماتیک، طراحی بسیار زیبا و امکانات و استانداردهای به‌روز، به تولید انبوه خواهد رسید.

سلیمانی با بیان اینکه امید می‌رود خودرو شاهین نیز با گیربکس اتوماتیک در پاییز تولید و به بازار عرضه شود، اظهار کرد: علاوه بر این دو محصول، خودرو اطلس نیز که یک محصول کراس بر پایه خودروهای ساینا و کوییک است، تولید و جایگزین محصول تیبا می‌شود.

توقف تولید پراید

مدیرعامل سایپا با اشاره به اینکه پراید به عنوان یک خودرو با فناوری قدیمی، نماد سایپا شده بود و تهدیدها و تخریب‌هایی برای این برند و حتی صنعت خودرو به دنبال داشت، تصریح کرد: منتقدان داخلی و رسانه‌های خارجی نیز سطح ایمنی و فناوری پراید را دستاویزی برای زیر سوال بردن خودروسازی داخلی قرار داده بودند؛ از این رو، توقف تولید این خودرو یکی از نخستین برنامه‌هایی بود که در سایپا در دستور کار قرار گرفت.

سلیمانی ضمن اشاره به زیان‌ده بودن تولید پراید، خاطرنشان کرد: با توجه به قیمت‌گذاری دستوری، تولید هر دستگاه پراید از نظر مالی نیز برای سایپا ضرر به همراه داشت؛ به شکلی که گزارش‌های مالی نشان می‌دهد، اگر تولید پراید ادامه پیدا می‌کرد، در یک سال گذشته، ۲.۳ هزار میلیارد زیان بیشتر به همراه داشت.

مدیرعامل سایپا با بیان اینکه پراید سهم قابل توجهی از تیراژ تولید را به خود اختصاص داده بود، اظهار کرد: نگرانی‌هایی برای توقف تولید وجود داشت اما در کمتر از دو ماه محصولات جدید جایگزین پراید شدند و در پایان سال ۹۹ نیز سایپا بدون پراید نسبت به سال ۹۸ افزایش تولید داشت.

شاهین؛ محصولی کاملا ایرانی

سلیمانی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته خودروهایی به عنوان محصول داخلی تولید و عرضه شد، بیان کرد: بیشتر این خودروها نتیجه تغییر اندکی در طراحی یا امکانات خودروهای غیرایرانی بود. اما شاهین محصولی است که از صفر تا صد طراحی و تولید آن کاملا داخلی و متعلق به سایپا است.

وی افزود: شاهین با فناوری به‌روز و استانداردهایی که امکان عرضه آن به بازارهای صادراتی را فراهم کرده، تولید و با کمترین ایراد و استقبال قابل توجه به بازار عرضه شد.

تولید وانت زامیاد تا پایان سال متوقف می‌شود

مدیرعامل سایپا ضمن اعلام رفع مشکلات در حوزه تولید خودروهای تجاری در شرکت‌های زامیاد و سایپا دیزل، گفت: تولید وانت زامیاد که همه آن را با نام نیسان آبی می‌شناسند نیز تا پایان سال متوقف و محصول پادراپلاس با توان فنی و امکانات به روز جایگزین آن خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین پروژه تولید اتوبوس‌های برقی و دیزلی نیز در این دو شرکت آغاز و قراردادهای خوبی نیز در راستای آن منعقد شده و به زودی توان تولید خودروهای تجاری سایپا نیز احیا خواهد شد.

سایپا سال جاری از زیان خارج می‌شود

سلیمانی با بیان اینکه در سه ماه نخست سال ۹۹، سایپا از زیان خارج و به سود عملیاتی نزدیک شد، اظهار کرد: اما افزایش قابل توجه نرخ ارز و نهاده‌های تولید در کنار قیمت‌گذاری دستوری برنامه‌ریزی‌ها را به هم ریخت و مجددا زیان‌ده شد.

وی افزود: با تلاش‌های صورت گرفته در بخش‌های مالی و کاهش قابل توجه تعهدات ناشی از اجرای برنامه‌های دقیق در حوزه فروش، در سه ماه نخست سال نیز زیان‌ده نبودیم و اگر شاخص‌های اقتصادی تغییر نکند، سال جاری از زیان خارج خواهیم شد.

مدیرعامل سایپا با اشاره به اینکه در ابتدای سال ۹۸ بیش از ۵۴۰ هزار تعهد وجود داشت، خاطرنشان کرد: این عدد در حال حاضر به ۱۷۰ هزار تعهد رسیده که معادل چهار ماه تولید است.

سلیمانی با بیان اینکه تعداد تعهدات معوق نیز کمی بیش از ۳۰۰۰ دستگاه است و امید است به زودی صفر شود، یادآور شد: تا پایان چهار ماه نخست سال، هیچ تعهدی برای سال ۱۴۰۱ ایجاد نشده که از نظر انضباط مالی، امتیاز ویژه‌ای به حساب می‌آید.

منبع
بورس پرس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا