تحلیل

تحلیل تکنیکال نماد خساپا (۲۰ مرداد ۹۹)

سهام گروه سایپا با نماد خساپا اولین بار در سال ۸۰ در بازار سرمایه عرضه شد. خساپا در تاریخ ۲۶ اسفند جهت برگزاری مجمع فوق‌العاده به منظور تصمیم‌گیری در خصوص افزایش سرمایه ۴۰۰ درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها بسته شد. این سهم در تاریخ ۲۲ اردیبهشت با یک گپ قیمتی ۱۰۰ در صدی بازگشایی شد و در روزهای بعد با تقاضای خرید بالایی رو به رو شد؛ به طوری که طبق آخرین قیمت تابلو، بازدهی بیش از ۶۸۰ درصدی (نسبت به روز بسته‌شدن سهم) آن را شاهد بوده‌ایم.

در ادامه گراف مربوط به ورود نقدینگی حقیقی ارائه شده است. همان‌گونه که ملاحظه می‌شود از زمان بازگشایی، ورود پول حقیقی با شیب تندی در این سهم جریان دارد.

از دلایل اقبال بازار به این سهم می‌توان به رقیق شدن قیمت سهم پس از افزایش سرمایه (قیمت تئوری ۶۲ تومان)، بهبود ناترازی صورت‌های مالی پس از افزایش سرمایه و امید به افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو اشاره کرد.

به علاوه در پیش بودن عرضه صندوق ETF دولتی مرتبط به این شرکت نیز عاملی است که انتظارات مثبت از این نماد را افزایش داده است.

در معاملات روز دوشنبه نماد خساپا به همراه دیگر نماد بزرگ خودروسازی (خودرو)، بیشترین حجم صف فروش به مقدار تقریبا ۲ میلیارد سهم را به خود اختصاص داده بودند.

از نظر نموداری سهم کانال بلند مدت ۱۰ ساله را به سمت بالا شکسته و بیشتر از عرض کانال پیش‌روی کرده است. در هفته اخیر قیمت سهم دچار اصلاح شده که می‌تواند پولبک به سقف کانال شکسته شده باشد.

تا زمانی که قیمت سهم بالای ۴۵۰ تومان باشد احتمال وقوع سناریو پولبک وجود دارد.

مقاومت‌های پیش روی این نماد به ترتیب ۶۰۰ و ۷۰۰ تومان و حمایت‌های سهم نیز به ترتیب ۴۰۰ و ۳۵۰ تومان هستند.

آنچه در این مطلب بیان شده، صرفا نظر نویسنده است و اخبار بورس مسئولیتی در قبال درستی آن نداشته و پیش‌بینی‌های مطرح شده را تضمین نمی‌کند. پیامدهای حاصل از تصمیم‌گیری در خصوص پیروی از احتمالات بیان شده نیز بر عهده خواننده خواهد بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا