اخبار

پرداخت سود سهام عدالت ۹۹ به کجا رسید؟

کمتر از دو ماه به پایان سال مانده است و هنوز تکلیف پرداخت سود سهام عدالت سال ۹۹ مشخص نیست.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری تسنیم، کمتر از دو ماه به پایان سال مانده و هنوز خبری از پرداخت سود سهام عدالت سال ۹۹ نشده است. پیگیری‌ها از نهادهای مرتبط با پرداخت سود سهام عدالت سال گذشته، تاکنون به نتیجه خاصی نرسیده و احتمالا قرار است در جلسه پیش‌روی شورای عالی بورس در این خصوص تصمیم‌گیری شود.

سود سهام عدالت سال ۹۸ طی دو مرحله و در اسفند و تیر ماه سال گذشته به حساب سهامداران واریز شد.

مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار حدود یک ماه پیش و در حاشیه جلسه هیئت مدیره سازمان بورس، با اشاره به آخرین وضعیت پرداخت سود سهام عدالت، اعلام کرد که مقرر شد پیشنهادات نهایی پس از اخذ مجوز از طریق شورای عالی بورس به شرکت‌ها ابلاغ شود که در یکی دو ماه آینده این کار انجام خواهد شد.

پرداخت سود سهامداران عدالت که در دو گروه روش مستقیم و غیرمستقیم حضور داشتند، فراهم شد. امسال نیز از همین رویه استفاده خواهد شد اما باز هم باید منتظر تصمیم شورای عالی بورس ماند.

یکی از عوامل مهم در تعیین تکلیف پرداخت سود سهام عدالت، شفاف شدن انتخابات هیئت مدیره  شرکت‌های سهام عدالت استانی است. در اواخر دولت دوازدهم قرار بود انتخابات این مجامع به صورت سراسری برگزاری شود که بنا به دلایلی انجام نشد.

رئیس سازمان بورس در خصوص عدم برگزاری مجمع شرکت‌های استانی سهام عدالت گفته بود که در زمان حاضر معضلات جدی در خصوص برگزاری مجامع شرکت‌ها داریم؛ مجامع شرکت‌هایی که با سرمایه‌گذاری مستقیم چندین میلیون نفر تشکیل شده است، در عمل هیچ‌وقت نمی‌تواند به حدنصاب لازم برای تشکیل مجمع برسد؛ یعنی شرکتی که پنج میلیون سهامدار مستقیم دارد هیچ‌وقت نمی‌تواند مجمعی با اکثریت آرا تشکیل دهد و مجبور هستیم همیشه با تعداد بسیار اندکی از افراد مجمع را تشکیل دهیم.

وی اعلام کرده بود که در سال گذشته و اوایل امسال، مجامع این شرکت‌ها با حضور کمتر از یک دهم درصد تشکیل شد. یکی از راه‌حل‌های جدی که برای این مسئله می‌توانیم مطرح کنیم، استفاده از فناوری‌هایی است که بحث احراز هویت‌ها و امکان مشارکت گسترده طیف وسیعی از مردم در یک رویداد را داشته باشد.

منبع
تسنیم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا