اخبار

رئیس هیئت مدیره بورس تهران: طرح واگذاری اقساطی سهام در دستور کار قرار گیرد

رئیس هیئت مدیره شرکت بورس اوراق بهادار تهران اعلام کرد که طرح واگذاری اقساطی سهام در دستور کار قرار گیرد تا تمامی افراد بتوانند سهامدار شوند.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری فارس، امیر تقی‌خان تجریشی، رئیس هیئت مدیره شرکت بورس اوراق بهادار تهران در خصوص طرح واگذاری اقساطی سهام، گفت: در این روش افراد با هر میزان و درجه‌ای از توان مالی می‌توانند اقدام به خرید اقساطی سهام کرده و در مقابل، خودِ سهم را وثیقه و تضمین پرداخت اقساط قرار دهند.

تجریشی اظهار کرد: به نظر می‌رسد، با توجه به روند تورم در اقتصاد ایران و لزوم توجه به همه اقشار جامعه در فرآیند افزایش ارزش دارایی‌ها از جمله رشد قیمت سهام، اجرای این طرح در وضعیت فعلی می‌تواند توجه متقاضیان زیادی را جلب کند.

فروش سهام در طرح واگذاری اقساطی سهام از طریق بانک‌ها

وی بیان کرد: در طرح واگذاری اقساطی سهام که از طریق بانک­‌ها، قابلیت فروش سهام وجود دارد، فرآیند فروش برای چهار گروه هدف شامل سه کلاس برای اشخاص حقیقی و یک کلاس برای اشخاص حقوقی تنظیم شده است که البته تمرکز طرح بیشتر بر سه گروه اول و پوشش طیف گسترده‌تری از اشخاص حقیقی است.

کلاس A؛ مناسب اقشار کم‌درآمد جامعه

این مقام مسئول تصریح کرد: در قالب نخست یعنی A، سهام قابل ‌فروش تا سقف ارزش ۱۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود که بیش از ۷۰ درصد مبلغ خرید به صورت قسطی و با نرخ سود ۱۰ درصد در نظر گرفته شده است که از طریق شعب بانک در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: اقساط این روش رقم پایینی دارد و از این منظر برای قشر کم‌درآمد بسیار مناسب است، به خصوص که بازپرداخت اقساط آن پنج ساله تعیین شده است. همچنین افراد می‌توانند بخشی از این اقساط را از محل دریافت سود نقدی پرداخت نمایند.

ارزش کلاس B؛ یک میلیارد تومان

تجریشی اظهار کرد: در ساختار دوم که به‌ عنوان کلاس B شناخته می‌شود، تا سقف یک میلیون سهم، معادل حدود یک میلیارد تومان به صورت اقساطی به متقاضیان ارائه می‌شود. در این روش نرخ بهره از ۱۰ درصد به ۱۵ درصد افزایش می‌یابد و مدت بازپرداخت نیز از پنج سال به چهار سال تقلیل خواهد یافت.

بازپرداخت کلاس C سه ساله است

رئیس هیئت مدیره بورس تهران گفت: در روش سوم که کلاس C نامیده می‌شود، فروش تا سقف ۵ میلیارد تومان است که با پرداخت ۵۰ درصد به صورت نقدی و اقساط با نرخ بهره ۱۸ درصد به متقاضیان ارائه می‌شود، ضمن اینکه بازپرداخت آن به سه سال تقلیل داده شده است.

طرح واگذاری اقساطی سهام؛ روشی برای آموزش بازار سهام به مردم

این مقام مسئول با بیان اینکه با فروش اقساطی سهام، افراد جامعه، خرید سهام و سهامدار ماندن را به‌ خوبی و به ‌درستی آموزش می‌بینند، تصریح کرد: در این روش لزومی وجود ندارد، همه افراد همانند معامله‌گران حرفه‌ای بازار، هر روز و هر لحظه روند قیمت‌ها را دنبال کرده و تابلوی بورس را به ‌صورت لحظه‌ای مشاهده کنند.

وی یادآور شد: باید بپذیریم افراد جامعه، هرکدام تخصص و وظایفی دارند که باید در طول روز توجه و توان خود را بر روی حرفه اصلی خود متمرکز کنند و نباید آن‌طور که در جریان فروش سهام صندوق دارا رخ داد، به دلیل ارزیابی لحظه‌ای بازار سهام، مشغله بیشتری برای آنان ایجاد شود.

تجریشی بیان کرد: در حال حاضر اگر یک نفر از افراد خانواده سهام صندوق دارا و یا سهام دیگری را در بازار خریده باشد، کل خانواده هر روز روند قیمت آن سهم را ارزیابی و پیگیری می‌کنند که این به‌هیچ‌ وجه به صلاح آن‌ها و وظیفه اصلی‌شان نیست.

مزیت‌های طرح واگذاری سهام

رئیس هیئت مدیره بورس تهران تصریح کرد: در روش فروش اقساطی سهام، وقتی برای مثال یک سهامدار، سهام را به‌ صورت اقساط خریداری می‌کند، به ارزیابی و پیگیری لحظه‌ای قیمت آن نیازی ندارد. در این روش وجوهی که فرد باید به‌ عنوان اقساط پرداخت کند، کاملاً مشخص است و فرد از قبل می‌داند در زمان‌های معین‌ شده چه رقمی را باید واریز کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از سوی دیگر با توجه به روند نرخ تورم در اقتصاد کشور، این اطمینان وجود دارد که خریدار در هر صورت سودی منطقی را به دست آورد. در این روش هم مردم سهامدار شده و هم شناوری سهم بالاتر می‌رود. ضمن آنکه مردم عادت می‌کنند بدون استرس و خرید و فروش مکرر، در بلندمدت سود بیشتری کسب کرده و وقتشان نیز تلف نمی‌شود.

منبع
فارس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا