آموزش

سهامدار حقوقی و سهامدار حقیقی در بورس

سهامدار حقوقی و حقیقی دو شخصیت حاضر در بازارهای مالی هستند. بی‌گمان اگر حتی در بازار سرمایه نیز فعالیتی نداشته باشید، تاکنون با این دو اصطلاح مواجه شده‌اید. به طور کلی دو نوع خریدار و فروشنده در بازار داریم که یکی حقوقی و دیگری حقیقی است. سهامدار حقیقی یا همان سهامدار خرد، افراد عادی هستند که بخشی از سهام شرکت را خریداری کرده‌اند. در نقطه مقابل آن، سهامدار حقوقی یا همان سهامدار عمده به شرکت‌ها، سازمان‌ها و نهادهایی اطلاق می‌شود که بخش عمده‌ای از سهام شرکت را در دست دارند. در واقع چند شخصیت حقیقی در کنار هم یک شرکت یا موسسه را تشکیل می‌دهند و در قالب یک نام واحد مشغول فعالیت می‌شوند.

در ادامه قصد داریم جزئیات بیشتری راجع به سهامداران حقیقی و حقوقی بیان کنیم. اما ابتدا بهتر است این دو شخصیت را تعریف کنیم و سپس شیوه معاملات آن‌ها را به همراه اثرشان بر روند بازار و آینده سهام شرکت‌ها بررسی خواهیم کرد.

آشنایی با مفهوم سهامدار حقوقی و حقیقی

شخصیت‌ها بر دو نوع هستند؛ یا حقیقی هستند یا حقوقی. این دسته‌بندی در بازارهای مالی نظیر بورس نیز وجود دارد.

سهامدار حقیقی

اشخاص حقیقی، افراد معمولی وعادی هستند که هر یک نام، نام خانوادگی، شماره شناسنامه‌، کد ملی و دیگر اطلاعات هویتی مخصوص به خود را دارند. این افراد کد بورسی دریافت کرده‌اند و هر یک از طریق یک کارگزاری مشغول دادوستد هستند.

سهامدار حقوقی

در واقع اینجا دیگر با یک شخص سروکار نداریم. بلکه منظور یک شرکت، سازمان، نهاد یا موسسه است که به شیوه‌ای قانونی ثبت شده و شخصیت حقوقی مستقلی دارد. شخصیت حقوقی هم مانند شخصیت حقیقی، مشخصات منحصر به فردی دارد؛ مشخصاتی نظیر شماره ثبت، نام تجاری، تاریخ ثبت و کد اقتصادی. شرکت یا موسسه حقوقی خود از شخصیت‌های حقیقی نظیر مدیرعامل، کارمندان، و هیئت مدیره تشکیل می‌شود.

اگر شخصیت حقوقی در بازار بورس معامله کند، در واقع در جایگاه سهامدار حقوقی قرار خواهد گرفت. سهامداران حقوقی و حقیقی هر یک نگاه متفاوتی به بازار بورس و معاملات دارند. در حقیقت هر یک از این شخصیت‌ها با اهداف خاص خود دست به معامله می‌زنند.

تفاوت‌ سهامدار حقیقی و حقوقی در چیست؟

در این بخش دیدگاه هر یک از این شخصیت‌ها را بررسی می‌کنیم تا بتوانیم تفاوت آن‌ها را دریابیم.

دیدگاه سهامدار حقیقی

سهامدار حقیقی معمولا استراتژی معاملاتی کوتاه‌مدت دارد. او به صورت انفرادی دست به معامله می‌زند. سهامداران حقیقی بیش از همتایان حقوقی خود تحت تاثیر اخبار و شایعات پیرامون یک سهم قرار می‌گیرند. آن‌ها هدفی جز کسب سود ندارند. بخش عمده‌ای از این سهامداران، همان افراد تازه‌واردی هستند که با بازار آشنایی کافی ندارند و دست به اقدامات هیجانی می‌زنند. این سهامداران تازه‌وارد ممکن است باعث آسیب‌ رساندن و اختلال در روند بازار شوند. از همین رو بهترین توصیه به این افراد این است که به صورت غیرمستقیم سرمایه‌گذاری کنند. یعنی بهترین کار برای آن‌ها ورود به بازار بورس از طریق شرکت‌های سبدگردانی است.

دیدگاه سهامدار حقوقی

برخلاف سهامداران حقیقی، سهامدار حقوقی دیدی بلندمدت به سهام دارد. این افراد تنها به دنبال کسب سود نیستند و گاهی به دلیل حمایت از یک سهم، معاملاتی انجام می‌دهند. در حالت کلی سهامداران حقوقی از یک تیم تحلیل‌گر حرفه‌ای بهره می‌برند. این سهامداران گاهی به رغم معاملات حقیقی‌ها، در روزهای منفی اقدام به خرید می‌کنند و در روزهای مثبت بازار، سهم خود را می‌فروشند. دلیل چنین اقدامی حفظ تعادل بازار است. در حقیقت سهامدار حقوقی رفتاری پخته‌تر و باتجربه‌تر دارد.

رفتار سهامدار حقوقی و تاثیر آن بر بازار

سهامداران حقوقی معاملات خود را بر مبنای تحلیل و ارزش ذاتی سهم انجام می‌دهند. گفتیم که این سهامداران کمتر دستخوش هیجانات می‌شوند. به همین دلیل می‌توانند به بازار جهت دهند. درست است که این افراد خود رفتار هیجانی ندارند، اما ممکن است بازتاب هیجانی رفتارشان در بازار نمود پیدا کند. از جمله مسائل مهم در بررسی بازار و سهام، توجه به ارزش خالص خرید و فروش، حجم معاملات و هم‌چنین میزان مشارکت سهامدار حقوقی و سهامدار حقیقی است.

منظور از تغییر مالکیت بورسی چیست؟

برخی مواقع می‌شنویم که در یک روز خاص، تغییر مالکیت از حقیقی به حقوقی انجام شده است. منظور این است که نقدینگی از پرتفوی سهامداران حقیقی به سبد سهامدار حقوقی راه یافته است. به زبان ساده، سها‌مدار حقیقی سهم را فروخته و حقیقی آن را خریده است.

تحلیل خرید و فروش سهامدار حقوقی در بازار بورس

دسته‌ای از افراد بر این باورند که حقوقی‌ها به اطلاعات مفید و ارزنده‌ای در مورد شرکت‌ها و ارزش سهام آن‌ها دسترسی دارند. به همین دلیل با مشاهده خرید و فروش سهامدار حقوقی، آن‌ها نیز دست به خرید و فروش می‌زنند. مثلا زمانی که مشاهده می‌کنند سهامداران حقوقی سهم‌شان را می‌فروشند، آن‌ها نیز سهم خود را می‌فروشند. یا زمانی که حقوقی سهمی را خریداری می‌کند، آن‌ها نیز به تبعیت از او دست به خرید می‌زنند. اگر شما نیز چنین رفتاری از خود نشان می‌دهید، به این مسئله توجه کنید:

زمانی که یک سهامدار حقوقی سهمی را خریداری می‌کند، دو دلیل می‌توان برای آن متصور شد. نخست این‌که حقوقی با تحلیل و بررسی به ارزش‌مندی سهام‌ پی‌ برده است. به این ترتیب او قیمت خوبی را برای این سهام در آینده پیش‌بینی کرده است. اما دلیل دیگر می‌تواند تنها جنبه حمایت داشته باشد. در واقع حقوقی ممکن است برای جلوگیری از ریزش قیمت سهم شرکت‌ زیر‌مجموعه خود این کار را انجام داده باشد. پس اگر بر مبنای رفتار سهامدار حقوقی دست به خرید و فروش می‌زنید، سعی کنید ابتدا به کمک تحلیل بنیادی ارزندگی سهام را بررسی کنید. سپس می‌توانید اقدام به خرید سهم کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا