آموزش

خرید و فروش حقوقی بیانگر چه نکاتی است؟

خرید و فروش حقوقی از جمله مسائل مهم بازار بورس است. این مسئله به خصوص از نظر افرادی که گمان می‌کنند باید از رفتار حقوقی‌ها تبعیت کنند حائز اهمیت است. این دسته از افراد گمان می‌کنند که با هر خرید حقوقی آن‌ها نیز باید اقدام به خرید کنند. به همین ترتیب اگر سهام‌دار حقوقی سهمی را فروخت آن‌ها نیز تصور می‌کنند که باید از آن سهم خارج شوند. این موضوع را می‌توان یکی از مصادیق رفتار توده‌ای دانست.

این استراتژی معاملاتی از پایه مشکل دارد. عمل کردن بر اساس چنین رویکردهایی نتایج مطلوبی به همراه نخواهد داشت. تنها نمی‌توان خرید و فروش حقوقی را ملاک معامله قرار داد. عوامل متعددی مانند وضعیت سهم و نوع شرکت حقوقی در خرید و فروش و معاملات سهم اثرگذار هستند.

سرمایه‌ گذاران بازار بورس باید با استفاده ابزارهای تحلیلی، نقاط مناسب برای ورود و خروج به سهم را شناسایی کنند. آن‌ها بدون انجام چنین کاری هرگز نمی‌توانند به سود دست پیدا کنند. اکنون در نظر داریم نکات مهمی را در مورد خرید و فروش حقوقی در این مطلب مطرح کنیم.

منظور از خرید و فروش حقوقی چیست؟

سرمایه‌گذاران در بازار بورس شامل دو دسته هستند؛ یکی سرمایه‌گذار حقیقی و دیگری سرمایه‌گذار حقوقی. افرادی که از کارگزاری‌ها کد بورسی تهیه می‌کنند، بنا بر استانداردهای سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان سرمایه‌گذار حقیقی شناخته می‌شوند. در مقابل، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، موسسات سبدگردانی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و موسساتی از این دست همگی نهادهای مالی هستند که در گروه سرمایه‌گذاران حقوقی جای می‌گیرند.

در تحلیل خرید و فروش حقوقی باید به تفاوت دیدگاه این افراد با حقیقی‌ها توجه کنیم. سرمایه‌گذار حقیقی معمولا با دید کوتاه‌مدت سهام‌داری می‌کند. این در حالی است که افراد و نهادهای حقوقی، استراتژی‌های میان‌مدت یا بلندمدت را در دستور کار خود قرار می‌دهند. می‌توان چنین تفسیر کرد که حقیقی‌ها بر مبنای شایعات و اخبار دست به معامله می‌زنند. اما رفتار حقوقی‌ها حاکی از این مطلب است که احساسات و شایعات جایی در تصمیم‌گیری‌های آنان ندارد.

خرید و فروش حقوقی و حقیقی ناشی از رفتار آن‌هاست. در حقیقت آن‌چه این دو را از هم متمایز می‌کند، همین اقدامات و واکنش‌های آنان است. نگرش سهام‌داران حقیقی و حقوقی با یکدیگر تفاوت دارد و هر دو ممکن است رویکردهای متفاوتی داشته باشند. زمانی که سرمایه‌گذار حقیقی، تصمیمات خود را بر مبنای خرید و فروش حقوقی اتخاذ می‌کند، نباید همیشه منتظر اتفاقات خوب باشد.

سهام‌داران حقوقی در بازار بورس به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

نباید تصور کرد که حقوقی‌ها همیشه تعداد زیادی از سهام یک شرکت را در اختیار دارند. از همین رو گاهی روند خرید و فروش حقوقی‌ به گونه‌ای نیست که تاثیر زیادی بر قیمت سهم بگذارد. از سوی دیگر، اگر حقوقی‌ها درصد بالایی از سهام یک شرکت را داشته باشند، می‌توانند در جهت‌دهی به قیمت سهم نقش پررنگی ایفا کنند.

گفتیم که دسته دوم می‌توانند مانند تصمیم‌گیرنده، به معاملات جهت دهند. به نظر شما این اتفاق به نفع بازار بورس است؟ پاسخ منفی است. در حقیقت تنها سهام‌داران حقوقی نیستند که روی قیمت اثر می‌گذارند. در این میان سهام‌دار حقیقی نیز باید تا حدی در این روند دخیل باشد. برای اینکه چنین اتفاقی رخ دهد، باید شناوری سهام افزایش پیدا کند. در نتیجه افزایش تعداد حقیقی‌های سهم و همچنین شناوری بالا منجر به اثرگذاری آنان در روند قیمتی سهم خواهد شد.

آیا می‌توان به خرید و فروش حقوقی به چشم سیگنال نگاه کرد؟

در بخش نخست این موضوع را مطرح کردیم که خرید و فروش حقوقی مبنای تصمیم‌گیری عده‌ای از حقیقی‌ها است. به همین دلیل، این افراد اقدامات حقوقی را به منزله سیگنال در نظر می‌گیرند.

هرگز نباید فراموش کنیم که دیدگاه حقیقی و حقوقی سهم متفاوت است. به دلیل همین تفاوت در استراتژی معاملاتی، درست نیست که حقیقی‌ها بر اساس رفتار حقوقی‌ها تصمیم‌گیری کنند. منظور از این حرف این است که مثلا زمانی که حقوقی اقدام به خرید سهم می‌کند،‌ با استراتژی مختص خود چنین کاری انجام می‌دهد. اما حقیقی استراتژی متفاوتی دارد. بنابراین صحیح نیست که دو فرد با دو استراتژی مختلف اقدامات مشابهی انجام دهند. می‌توانید همان دید معاملاتی کوتاه‌مدت و بلندمدت را در نظر بگیرید تا بهتر متوجه اهمیت این موضوع شوید.

رفتار حقوقی‌ها همیشه هم درست نیست. آن‌ها می‌توانند دست به اقدامات اشتباهی بزنند و جریان معاملات را به مسیر نادرستی بکشانند. مثلا ممکن است حقوقی با مشاهده فشار عرضه در بازار اقدام به فروش کند. یا هم‌گام با افزایش تقاضا دست به خرید بزند. این مسائل نشان‌گر این است که سهام‌دار حقوقی استراتژی درستی را در پیش نگرفته است. پس با این تفاسیر پیروی از خرید و فروش حقوقی همیشه امر معقولی به نظر نمی‌رسد.

چه عواملی در خرید و فروش حقوقی نقش دارد؟

سوال مهم این‌جاست که چه چیزی باعث می‌شود که شاهد خرید و فروش حقوقی باشیم؟

تحلیل رفتار حقوقی‌ها در خرید سهام

ممکن است سهام‌دار حقوقی برای یک سهم یک بازه قیمتی مشخص را متصور شده باشد و به محض اینکه سهم به آن قیمت رسید، خرید خود را انجام دهد. دلیل این اتفاق ناشی از دو موضوع است:

۱- حقوقی با بررسی سهام یک شرکت، به محدوده قیمتی مناسبی دست پیدا کرده است. در حقیقت او با ارزش‌گذاری آن شرکت، مناسب‌ترین بازه را برای ورود مشخص کرده است.

۲- ممکن است این اتفاق به دلیل حمایت از سهم باشد. اگر حقوقی به این نتیجه برسد که سهام یک شرکت خاص ارزشمند است، در محدوده قیمتی معینی به عنوان حمایت‌کننده به سهم ورود می‌کند.

تفاوتی ندارد که رفتار حقوقی‌ها در خرید سهام به مورد اول برگردد یا دوم. آن‌ چه که مهم است، توجه به این موضوع است که سرمایه‌گذاران حقیقی نباید تمام اقدامات خود را بر مبنای خرید و فروش حقوقی انجام دهند. آن‌ها می‌توانند تنها بخشی از سبد سهام خود را به این امر اختصاص دهند. به علاوه باید حد ضرر را نیز مشخص کنند و در صورت عبور از آن محدوده، تصمیم درست را اتخاذ کنند.

تحلیل رفتار حقوقی‌ها در فروش سهام

در توجه به خرید و فروش حقوقی، باید دلایل موثر در فروش حقوقی‌ها را نیز بررسی کرد. سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا هر زمان حقوقی اقدام به فروش سهم کرد، حقیقی هم باید چنین کاری انجام دهد؟

در این‌جا باید به این مسئله توجه کنیم که آیا این فروش جنبه دستوری داشته است یا خیر. فرض کنید که یک شرکت هلدینگ، خود دارای چند زیرمجموعه و شرکت دیگر باشد. بنا بر تصمیماتی که گرفته می‌شود، به یکی از شرکت‌ها گفته می‌شود که باید در نقش فروشنده عمل کنند. در حقیقت گاهی برای تامین نقدینگی لازم است که چنین کاری انجام شود. همچنین خروج از سهام نیز سناریوی دیگری است که منجر به فروش حقوقی می‌شود. شما به عنوان یک فرد حقیقی باید به بنیاد سهم توجه کنید. اگر سهام‌تان بنیادی است، بهتر است صبر کنید تا عرضه حقوقی‌ها به پایان برسد و سپس خرید کنید.

اما یکی دیگر از مسائلی که ممکن است در رفتار حقوقی‌ها در فروش سهم اثر داشته باشد،‌ شناسایی سود توسط آنان است. فرض کنید سرمایه‌گذار حقوقی سهم را در قیمت ۱۰۰ تومان خریداری کرده باشد. اکنون قیمت سهم به ۲۰۰ تومان رسیده است. طبیعی است که در این‌ شرایط شاهد فروش سهم از جانب حقوقی باشیم. حقوقی در این وضعیت اقدام به فروش مرحله‌ای می‌کند. البته باید توجه کنید که بعضی مواقع فروش حقوقی را نباید به منزله کاهش قیمت سهم تلقی کرد. در حقیقت در چنین مواقعی نباید تصمیمات هیجانی یا احساسی گرفت.

چطور حقوقی خوب و بد را بشناسیم

اگر شما هم بر مبنای خرید و فروش حقوقی دست به عمل می‌زنید، باید بتوانید حقوقی خوب و بد را تشخیص دهید. با این کار می‌توانید به آن‌ها بیشتر اعتماد کنید و در نتیجه در برخی موارد طبق تصمیمات آنان دست به معامله بزنید. برای این کار باید گذشته این افراد را مورد بررسی قرار دهید.

یکی از موثرترین شیوه‌هایی که می‌توانید در این مسیر پیش بگیرید، بررسی و مشاهده عملکرد آنان در طول بازار است. یعنی باید روزانه عملکرد حقوقی‌ها را رصد کنید. به این طریق می‌توان به این امر پی برد که آیا اقدامات و خرید و فروش حقوقی در جهت مثبت بوده است یا خیر. از سوی دیگر وضعیت معامله سهام‌داران عمده نیز باید مورد بررسی قرار گیرد. به همین ترتیب و به مرور زمان، می‌توان به درک درستی از واکنش‌ها و اقدامات افراد حقوقی رسید.  

نکته پایانی

مطالبی که از نظرتان گذشت، نگاهی به خرید و فروش حقوقی در بازار سهام بود. آن‌چه می‌توان به طور خلاصه در این باره بیان کرد این است که افراد حقیقی نباید به طور کامل بر پایه اقدامات حقوقی‌ها عمل کنند. چنین استراتژی معاملاتی‌ای نادرست است و ممکن است از دست دادن سرمایه را در پی داشته باشد. به همین دلیل است که باید با دقت و جزئيات رفتار حقوقی‌ها را رصد کنید و از تصمیمات و واکنش‌های هیجانی بپرهیزید. رعایت برخی موارد و تعیین حد ضرر به شما اجازه می‌دهد که بخشی از سبد خود را بر مبنای اقدامات حقوقی بچینید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا