اخبار

دستورالعمل بازارگردانی در بازار سهام اصلاح می‌شود

یک عضو هیئت‌مدیره بورس تهران خبر از در دستور کار قرار داشتن طرح اطلاح دستورالعمل بازارگردانی خبر داد که در حال تدوین است.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری سنا، جواد عشقی‌نژاد، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مدبران اقتصاد و عضو هیئت‌مدیره بورس تهران، ضمن اشاره به اعتراض‌ها و پیشنهادهای سرمایه‌گذاران درباره دستورالعمل بازارگردانی گفت: سرمایه‌گذار حقیقی یا حقوقی که با هدف کنترل قیمت و البته کسب منافع برای خودش با پذیرش ریسک‌ها اقدام به خریدوفروش سهام می‌کند، عملیات بازارگردانی انجام می‌دهد. آنچه برای بازارگردان مهم است اثراتی است که با عملکرد خود برای بازار سرمایه به همراه دارد که این مورد از اصلی‌ترین اهداف بازارگردانی محسوب می‌شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مدبران اقتصاد ضمن تأکید بر مقبول بودن بحث بازارگردانی برای اکثر دست‌اندرکاران بازار سرمایه، گفت: اهالی بازار و معامله‌گران هم بعد از وقوع نوسانات سنگین نیمه نخست سال به اهمیت این موضوع پی بردند و با سوابقی که از گذشته وجود داشت، تصمیم به اجرای جدی‌تر این قانون گرفته شد.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با انتقادهای مطرح شده به روش بازارگردانی‌ها نیز گفت: باید توجه کرد تا پیش از الزام قانونی سازمان بورس برای اجرای دستورالعمل بازارگردانی، ابزارهای کامل آن برای شرکت‌ها مهیا نبود و به همین دلیل هم ممکن است در برخی موارد روال ناسالم گذشته تکرار شود که اثرگذاری منفی بر این روند دارد. قاعدتا از ناحیه تعداد اندکی از سهامداران اعتراض‌ها و انتقادهایی مطرح‌شده اما توجه کنیم که رفتارهای همه بازارگردان‌ها این‌گونه نیست.

این عضو هیئت‌مدیره بورس تهران افزود: نباید به این موضوع کم‌توجهی کرد که بازارگردان وظایفی دارد و درباره اظهار نظر و بررسی انتقادهای سرمایه‌گذار باید نگاهی هم به نظرات بازارگردان‌ها درباره ابهامات دستورالعمل داشت.

عشقی‌نژاد ضمن اعلام گردآوری اعتراض‌ها و پیشنهادهای سرمایه‌گذاران درباره دستورالعمل بازارگردانی در طی جلسات متعددی که پیش از این برگزار شده است، گفت: با توجه به این موارد و ضعف‌هایی که مطرح شد، پیشنهادهایی روی میز است که بر مبنای آن‌ها دستورالعمل جدید بازارگردانی در حال تدوین و نهایی شدن است. سازمان بورس با نهایی شدن آن، ابلاغش خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مدبران اقتصاد با ذکر گزاره‌ی معروف اجرای یک قانون بد بهتر از فقدان آن است، گفت: به هر حال هرچه‌قدر جلوتر برویم این ضعف‌ها اصلاح شده و بازارگردان‌ها عملکردهای بهتری را به نمایش خواهند گذاشت و در حال حاضر نیز بورس و فرابورس این قانون را خوب اجرایی می‌کنند.

وی به برخی درخواست‌های سرمایه‌گذاران اشاره کرد و گفت: برخی این تقاضا را دارند که بازارگردان صف فروش را جمع کند اما صف خرید را عرضه نکند که چنین درخواست نامتوازنی امکان اجرا ندارد.

عشقی‌نژاد همچنین این‌گونه مطرح کرد که بازارگردانی پس از افزایش عمق بازار و به مرور زمان ساختار و شکل بهتری خواهد گرفت و سپس گفت: کم‌کم با توجه به عمق بازار به این سمت می‌رویم که دامنه نوسان قیمت سهام تغییر کند و یا به‌جایی برسد که دیگر دامنه نوسان نداشته باشیم. در چنین شرایطی به‌طور طبیعی عملکرد بازارگردان‌ها هم متحول می‌شود.

جواد عشقی‌نژاد با تأکید بر مسئله‌ی حذف صف‌نشینی از بازار سهام، گفت: هدف بازارگردانی افزایش نقدشوندگی است، امروز ارزش صندوق‌های بازارگردانی بازار نزدیک به ۵۵ هزار میلیارد تومان است که حجم بسیار خوبی است. این حجم با هدف همراهی با نوسان‌های بازار و افزایش نقدشوندگی برای همه بازار اعم از سهام بزرگ و کوچک ایجاد شده است.

وی همچنین سه ماه پایانی امسال را برای بازار سهام این‌گونه پیش‌بینی کرد: بازار در این دوران زمستانی نخواهد بود.

منبع
سنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا