اخبار

وزیر صمت: قیمت تمام شده خودرو در سال آینده باید ۱۵ درصد کاهش یابد

وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به سهامداری چرخه‌ای یا خود سهامداری در صنعت خودرو، اعلام کرد که قیمت تمام شده خودرو در سال ۱۴۰۱ باید ۱۵ درصد کاهش یابد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، سیدرضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه قیمت تمام شده خودرو در سال ۱۴۰۱ باید ۱۵ درصد کاهش یابد، تاکید کرد: قیمت‌های خودرو واقعی نیستند و سال آینده باید قیمت تمام شده خودرو از طریق روش‌های مختلف همچون تامین مالی مناسب، اصلاح ساختار مدیریتی و اصلاح رابطه بین قطعه‌ساز و خودروساز، ۱۵ درصد کاهش یابد.

فاطمی‌امین با اشاره به اینکه قیمت بازار با دلار تغییر می‌کند، اظهار کرد: تولید کمتر از تقاضا است و ۵۰۰ هزار دستگاه کسری وجود دارد، از طرفی نیز فرصت کافی برای سرمایه‌گذاری مردم نبوده و ساده‌ترین کار، خرید خودرو است.

سهامداری چرخه‌ای یا خودسهامداری؛ اشتباه بزرگ صنعت خودرو

وزیر صمت با بیان اینکه سهامداری چرخه‌ای یا خودسهامداری، اشتباه بزرگی بود که در صنعت خودرو رخ داد، گفت: حدود ۴۰ درصد سهام شرکت سایپا، متعلق به شرکت‌هایی است که مالک آن‌ها خود سایپا است و در ایران خودرو هم وضعیت تقریبا مشابهی وجود دارد.

۱۲ هزار میلیارد تومان در سایپا صرف سهام‌داری چرخه‌ای شده است

وی ادامه داد: با توجه به ارزش بازارِ حدود ۳۰ هزار میلیارد تومانی سایپا، وقتی ۴۰ درصد سهام به صورت چرخه‌ای و در اختیار شرکت‌های زیرمجموعه سایپا باشد، یعنی ۱۲ هزار میلیارد تومان نقدینگی که باید و می‌تواند در جریان تولید قرار بگید، صرف سهامداری چرخه‌ای شده است.

فاطمی‌امین تصریح کرد: این شرایط موجب شده تا خودروساز با کمبود نقدینگی مواجه شود و برای جبران آن وام بگیرد؛ این موضوع موجب افزایش هزینه‌های تولید شده و در نتیجه قیمت تمام شده خودرو افزایش می‌یابد. بنابراین هر خودرو‌ی سایپا حدود ۹ میلیون تومان هزینه مالی دارد که این مقدار زیاد و قابل تعدیل است.

وزیر صمت خاطرنشان کرد: وقتی نظام قیمت‌گذاری اعمال شده اما به کیفیت محصولات توجه‌ای نمی‌شود، همه زیان می‌کنند و فقط رانت ایجاد می‌شود. اقدامات مهمی در وزارت صنعت طی پنج ماه گذشته انجام شده و با اصلاح صنعت خودرو تولیدکننده، مصرف‌کننده و قطعه‌ساز سود می‌برند.

تولید ۱.۶ میلیون دستگاه خودرو در سال ۱۴۰۱

وی با بیان اینکه سال آینده ۱.۶ میلیون دستگاه خودرو تولید می‌شود، گفت: سال جاری میزان تولید به ۱.۱ میلیون می‌رسد. اما برای تولید ۳ میلیون دستگاه در سال ۱۴۰۴ سرمایه‌گذاری لازم است.

فاطمی‌امین با بیان اینکه ساختار این صنعت در سال ۱۴۰۱ باید اصلاح شود و تولید افزایش یابد، یادآور شد: حتی در نیمه دوم سال احتمال کمبود تقاضا وجود دارد.

وی اضافه کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، برای سال ۱۴۰۲ خودروی دو ستاره تولید نشود و تا چهار سال آینده فقط خودروی ۴ و ۵ ستاره عرضه شود.

احراز اصالت خودرو؛ راه مقابله با قیمت‌سازی

وزیر صمت با اشاره به اینکه یکی از راه‌های مقابله با قیمت‌سازی، احراز اصالت خودرو است که شروع شده و ارتباطی بین پلتفرم‌ها با بیمه مرکزی برقرار شده تا احراز هویت صورت گیرد، توضیح داد: به طور مثال در ایران خودرو، شرکت ساپکو که با ۸۰۰ شرکت قطعه‌ساز باید ارتباط داشته باشد، منسوخ شده و شرکت‌های بزرگ خودروسازی با چند شرکت کار می‌کنند. این یعنی زنجیره تامین سه فایده دارد؛ خودرو ساز را از درگیری با ۸۰۰ قطعه‌ساز آزاد می‌کند، قیمت و کیفیت قابل کنترل بوده و در طراحی مشارکت و سرمایه‌گذاری می‌شود.

ایران در ۱۴۰۴ رتبه اول اقتصادی منطقه می‌شود

فاطمی‌امین با بیان اینکه در افق ۱۴۰۴ ایران باید رتبه اول اقتصادی در منطقه باشد که با اصلاح ساختار قابل تحقق است، اظهار کرد: برای کاهش قیمت و بهبود کیفیت باید تیراژ خودرو افزایش یابد. تقاضا در بازار وجود دارد و چند میلیون خودروی فرسوده باید جایگزین شوند.

وی با تاکید بر اینکه قیمت خودرو گران است و با درآمد متناسب نیست، گفت: طبق برنامه رشد ۸ درصدی اقتصادی، درآمد سرانه افراد ارتقا پیدا می‌کند و متناسب با قیمت خودرو می‌شود.

وزیر صمت با اشاره به اینکه در تعاملات بین‌المللی نباید منتظر نتیجه مذاکرات ماند و تحریم‌ها قابل خنثی‌سازی هستند، بیان کرد: سال آینده هر چقدر تورم وجود داشته باشد، خودرو بیش از تورم افزایش قیمت نخواهد داشت و حتی ۱۵ درصد زیر تورم خواهد بود. یعنی قیمت خودرو با تورم ۳۰ درصدی به ۲۳۰ میلیون تومان و حتی کمتر می‌رسد.

منبع
بورس پرس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا