اخبار

یک شرکت ایرانی نخستین کارخانه تولید آهن اسفنجی چین را راه‌اندازی کرد

ایمیدرو از راه‌اندازی نخستین کارخانه تولید آهن اسفنجی چین توسط یک شرکت ایرانی خبر داد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، ایمیدرو با اعلام اینکه یک شرکت ایرانی نخستین کارخانه تولید آهن اسفنجی چین راه‌اندازی کرده است، عنوان کرد: شرکت «ام ام ای» با بهره‌گیری از روش احیای مستقیم، این کارخانه را با ظرفیت سالانه ۳۰۰ هزار تن راه‌اندازی کرده است.

لازم به ذکر است که رتبه اول تولید فولاد جهان متعلق به چین است. این کشور عمدتا با روش کوره بلند این محصول پرمصرف را تولید می‌کند. حال با توجه به اهمیت به مسائل محیط زیستی به ساخت کارخانه‌های تولید آهن اسفنجی به روش گازی روی آورده است.

قرارداد احداث نخستین کارخانه احیای مستقیم به روش گازی بین دو شرکت CSTM چین و MME ایران منعقد شد. ظرفیت تولید این کارخانه ۳۰۰ هزار تن در سال است و محصول HBI را در شهر تای یوآن تولید می‌کند. این کارخانه در ۳۱ خرداد ماه سال جاری وارد مدار شد.

با توجه به اینکه دسترسی به گاز طبیعی وجود ندارد، این کارخانه از گاز حاصل از آون کک‌سازی استفاده می‌کند. این کارخانه محصول بریکت گرم (HBI) را تولید می‌کند که از زمان راه‌اندازی به متالیزاسیون حدود ۹۵ درصدی نیز دست یافته که به نوبه خود رکورد جدیدی محسوب می‌شود.

امید است که با راه‌اندازی این کارخانه به عنوان اولین کارخانه (پلنت) احیا مستقیم گازی، قراردادهای دیگری نیز با سایر کارفرماها در چین توسط شرکت MME به عنوان صاحب این فناوری منعقد شود.

منبع
بورس پرس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا